متهم شدن دستگاه های امنیتی مصر در خشونت مرگبار علیه قبطی ها

قبطی ها حق نشر عکس bbc
Image caption مسیحیان قبطی مصر می گویند حملات اسلامگرایان به آنها از زمان سرنگونی حسنی مبارک افزایش یافته است

بسیاری از جنبه های تازه ترین مورد خشونت در مصر آشناست. مسیحیان قبطی از دیرباز خود را در حاشیه جامعه مصر دیده اند و از زمان سرنگونی حسنی مبارک در فوریه گذشته، تشنج‌های مذهبی به طور فزاینده متداول شده است.

اما آنچه غیرعادی بود، نحوه اعتراض آشکار بعضی از قبطی ها علیه نظامیان مصر بود. اعتراض آنها تا حدودی از احساسات ضد دولتی ریشه می گرفت.

همچنین مرگ ۲۴ نفر سبب می شود که این خشونت بارترین اعتراض مذهبی از این دست طی چندین دهه اخیر در مصر شود.

عشاق ابراهیم، خبرنگار قبطی، می گوید: "درگیری‌ها هولناک و خونین بود، بدترین درگیری است که از دهه ۱۹۷۰ دیده ایم. هیچ دلیلی نداشت که این همه آدم کشته شوند. گروه های مسلمان هم در این راهپیمایی کنار ما حضور داشتند و قرار بود تظاهراتی مسالمت آمیز باشد."

بسیاری از مسیحیان عقیده دارند میان اسلامگرایان تندرو و بعضی از عناصر سرویسهای امنیتی مصر نوعی ارتباط هست. قبطی ها از آنچه قصور مکرر نیروهای امنیتی در حفاظت از هم کیشان خود می دانند، خشمگین اند.

عصام شرف، نخست وزیر مصر در سخنرانی شامگاه تلویزیونی خود، اعلام کرد که جستجو برای یافتن "دست‌های پنهان داخلی و خارجی که در امنیت و سلامت کشور مداخله می کنند" آغاز شده است.

با این حال، وزرای دولت و ژنرالهای حاکم مصر باید درباره پاسخ نامناسب نظامیان به درگیری‌های یکشنبه تامل کنند.

مداخله حکومت؟

در میان بسیاری از فیلم‌های هولناک منتشر شده در سایت یوتیوب، فیلمی هست که نشان می دهد یک خودروی زرهی نیروهای امنیتی به گروهی از تظاهرکنندگان می کوبد.

همچنین سوالهایی بی پاسخ هست که چرا گروه های سلفی که حضور فزاینده ای در مصر امروز یافته اند، اخیرا می توانند خصومت بیشتر و آشکارتری علیه اقلیت مسیحی بروز دهند.

مسیحیان قبطی تظاهرات یکشنبه را پس از به آتش کشیده شدن یک کلیسا در اسوان در هفته گذشته سازماندهی کردند. مسلمانان محلی تاکید می کردند که قبطی ها مجوزهای لازم برای ساخت این کلیسا را نداشتند.

در چند ماه گذشته سرویس‌های امنیتی مکررا به کوتاهی در مداخله برای توقف درگیریهای مذهبی در مصر متهم شده اند.

دولت انتقالی مصر نیز به کم کاری برای رسیدگی به گلایه های دیرینه مسیحیان، از جمله اعمال محدودیت برای احداث کلیسا و تمرکز درسهای مدارس روی اسلام، متهم شده است.

فواد علام، رییس پیشین سرویس امنیتی مصر، در گفتگو با تلویزیون العربیه هشداری صریح داد.

او گفت: "رهبران (مصر) باید برای رفع دلایل ریشه ای اقدامی جدی کنند وگرنه این وضع به جنگ داخلی منجر خواهد شد."

درخواست برای گفتگو

تحلیلگران عقیده دارند سابقه اوج‌گیری خشونت‌های مذهبی در مصر به رشد جنبشهای اسلامگرا در دهه ۱۹۷۰ بازمی گردد.

آنها می گویند این خشونت به نوبه خود باعث شد بسیاری از مصریان به اجتماعات خاص خود اتکا کنند.

فقر گسترده هم وضع را بدتر کرد. اغلب اوقات مشاجره بر سر زمین و اختلاف بین ادیان سبب می شد اهالی یک منطقه در امتداد خطوط مذهبی دوپاره شوند.

روزنامه های مصر بر اهمیت برقراری نظم و آرامش تاکید دارند، مخصوصا این که قرار است انتخابات پارلمانی در اواخر ماه آینده میلادی برگزار شود.

روزنامه مستقل الشروق امروز تیتر زده است: "شبی سیاه برای انقلاب مصر."

در حالی که مصر با بحران اقتصادی روبروست، شاخص اصلی بازار سهام این کشور نیز در واکنش به درگیری‌های مرگبار یکشنبه سقوط کرد. این بزرگترین افت بورس قاهره از ماه مارس است. این بورس به دلیل انقلاب مصری‌ها علیه دولت آقای مبارک هفت هفته بسته شده بود.

حالا رهبران مذهبی از جمله مفتی اعظم الازهر هم‌صدا با سیاستمداران خواهان وحدت ملی و گفتگوی بین ادیان شده اند.

شهروندان عادی نیز به تلاش‌های آشتی جویانه پیوسته اند. بعضی برچسب‌هایی دارند که صلیب مسیحیان و هلال مسلمانان را نشان می دهد و آن را در صفحات فیس بوک خود منتشر کرده اند.

زیر آن نوشته شده است: "من مصری ام."

مطالب مرتبط