بازدید رهبر جدید لیبی از شهر جنگزده سرت

حق نشر عکس AFP
Image caption نیروهای مخالف معمر قذافی می گویند این آخرین حمله برای تصرف سرت، زادگاه رهبر فراری لیبی است

مصطفی عبدالجلیل، رییس دولت انتقالی لیبی، در اقدامی نمادین از شهر جنگ زده سرت بازدید کرد.

بنا به گزارشها، نیروهای شورای ملی انتقالی که در حال نبرد با آخرین هسته های مقاومت در این شهر هستند، با تیراندازی هوایی از آقای عبدالجلیل استقبال کردند.

سرت، نزدیک دریای مدیترانه، زادگاه معمر قذافی، رهبر سابق فراری لیبی و یکی از آخرین شهرهای در دست نیروهای وفادار به اوست.

آقای عبدالجلیل در بیرون یک سالن کنفرانس برای چند صد نفر از نیروهای تحت امر دولتش سخنرانی کرد.

او گفت: "همه پیروزیهای ما مرهون شما برادران انقلابی ام است."

خبرنگاران گزارش می دهند که نیروهای ضد آقای قذافی سربازان وفادار به او را در منطقه کوچکی از سرت محاصره کرده ولی با مقاومتی شدید روبرو شده اند.

مقامهای ناتو می گویند از ادامه مقاومت نیروهای وفادار به آقای قذافی شگفت زده شده اند. مصطفی عبدالجلیل می گوید برای پاکسازی سرت، دو روز دیگر وقت لازم است.

رهبران شورای ملی انتقالی لیبی می گویند وقتی شهر سرت سقوط کند، آنها اعلام خواهند کرد که لیبی کاملا آزاد شده است.

نیروهای شورای انتقالی جمعه گذشته اعلام کردند که آخرین یورش برای تصرف سرت را از شمال، شرق و غرب آغاز کرده و نیروهای وفادار به معمر قذافی را به بخش کوچکی از این شهر رانده اند.

یکی از فرماندهان نیروهای مخالف آقای قذافی به خبرگزاری فرانسه گفت: "هنوز دو کیلومتر مربع دیگر باقی مانده تا شهر کاملا آزاد شود."

نیروهای مهاجم هنوز در سرت با آتش تک تیراندازهای طرفدار رهبر فراری لیبی روبرو می شوند.

در هفته های اخیر هزاران نفر از این شهر گریخته اند ولی شمار نامعلومی از غیرنظامیان هنوز در خانه هایشان مانده اند. گفته می شود بسیاری از آنها هشدارهای طرفداران آقای قذافی را درباره این که در صورت خروج از شهر توسط نیروهای شورای ملی انتقالی کشته یا اسیر خواهند شد، جدی گرفته اند.

ویر دیویس، خبرنگار بی بی سی در حومه سرت، می گوید که امروز آرامش نسبی در جبهه نبرد به صدها نفر دیگر امکان داد از شهر فرار کنند.

خبرنگار بی بی سی می گوید نیروهای شورای ملی انتقالی خودروهایی را که از سرت بیرون می آیند، به دقت بازرسی می کنند تا نیروهای وفادار به آقای قذافی از شهر فرار نکنند.

در همین حال، نیروهای شورای ملی انتقالی لیبی برای تصرف بنی ولید، دیگر شهر باقیمانده در چنگ وفاداران معمر قذافی مهیا می شوند.

مطالب مرتبط