طرح سنای آمریکا برای تحت فشار قرار دادن چین درباره ارزش یوان

یوان حق نشر عکس na
Image caption آمریکا می‌گوید که چین ارزش یوان را به صورت تصنعی پائین نگه می‌دارد

بعد از مدت‌ها کشمکش میان آمریکا و چین بر سر ارزش یوان (پول ملی چین)، سناتورهای آمریکایی طرحی را در مجلس سنا تصویب کرده‌اند که بنا به آن آمریکا، چین را برای پایین نگه‌داشتن تصنعی ارزش یوان تنبیه کند.

بعضی از قانون‌گذاران آمریکایی معتقدند که چینی‌ها ارزش یوان را به صورت تصنعی پایین نگه‌ می‌دارد و همین باعث می‌شود که کالاهای چینی بهای پائین‌تری داشته‌باشند و از همین جا نتیجه‌ می‌گیرند که این کار، باعث می‌شود کارخانه‌های آمریکایی بسته و کارگران بی‌کار شوند.

در صورت تصویب نهایی این طرح دولت آمریکا می‌تواند مالیات مضاعفی بر کالاهایی بگذارد که به نظر آنها با سوبسید کشور صادر کننده، تولید شده است.

سنای آمریکا که زیر نظر دموکرات‌هاست، این طرح را تصویب کرده است و حالا برای تصویب نهایی این طرح باید به مجلس نمایندگان برود.

مجلس نمایندگان در دست جمهوری‌خواهان است. رهبران جمهوری‌خواهان هم این طرح را "خطرناک" توصیف کرده‌اند.

سناتورها می‌گویند که حالا وقت آن رسیده که باسیاست‌های تجاری چین مقابله شود.

سناتور شرود براون، که از حزب دموکرات است می‌گوید: "همیشه کسانی بوده‌اند که نمی‌خواستند در مقابل چین بایستند. به نظرم آنها قدرت آمریکا در جلوگیری از، به فنا رفتن شغل‌های تولیدی در آمریکا را دست کم می‌گیرند."

این طرح به دولت آمریکا اجازه می‌دهد به کشورهایی که "به عمد ارزش پولشان را پائین نگه‌داشته‌اند" فشار وارد کند.

بسیاری از تحلیل‌گران اقتصادی بر این عقیده‌اند که چین ارزش برابری پول کشورش در مقابل دلار آمریکا را 25 تا 30 درصد زیر ارزش واقعی آن نگه‌ می‌دارد.

قانون‌گذاران آمریکایی این عدد را تا 40 درصد هم عنوان کرده‌اند.

سال گذشته چین ارزش یوان نسبت به دلار را اندکی افزایش داد اما گویا از نظر سنای آمریکا این میزان کافی نبوده است.

در چین اما، منتقدان طرح سنای آمریکا می‌گویند که نابرابری میزان صادرات و واردات دو کشور نه به دلیل تفاوت ارزش پول دو کشور که به دلیل سیاست‌های اقتصادی آمریکاست.

بسیاری در دو کشور از این واهمه دارند که تصویب این طرح باعث خراب شدن روابط دو کشور چین و آمریکا می‌شود.

مطالب مرتبط