بیش از ۱۸۰ زندانی سیاسی در برمه آزاد شدند

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

فعالان حقوق بشر می گویند بیش از یکصد و هشتاد زندانی سیاسی در برمه توسط دولت مورد حمایت نظامیان آزاد شده‌اند.

آزادی این افراد در چارچوب عفو اعلام شده از سوی دولت برمه صورت گرفته است.

در میان زندانیان آزاد شده، چند راهب، یک روزنامه‌نگار و یک کمدین مشهور حضور دارند.

هنوز گروهی از زندانیان سیاسی سرشناس برمه زندانی هستند.

یک مقام رسمی سازمان زندان های برمه به بی بی سی گفته است که نزدیک به سیصد نفر آزاد شده اند اما این آمار هنوز تائید نشده است.

آنگ سن سوچی، رهبر مخالفان طرفدار دموکراسی از آزادی این افراد استقبال کرده است.

عفو بین الملل، از سازمان های حقوق بشری می گوید مقامات برمه در صورتی که نسبت به انجام اصلاحات در کشور جدی هستند، باید تعداد بیشتری از زندانیان سیاسی را آزاد کنند.

کشورهای غربی از چندی پیش تحریم هایی علیه برمه وضع کرده اند. حضور نزدیک به دو هزار زندانی سیاسی در زندان های برمه یکی از دلایل ادامه یافتن این تحریم ها بوده است.

دولت مورد حمایت نظامیان در برمه اخیرا دست به اصلاحاتی زده اما خبرنگاران می گویند هنوز میزان این اصلاحات و کارایی آن مشخص نیست.

اخیرا فرستاده سازمان ملل اعلام کرد که با وجود نشانه‌های بهبود وضعیت در برمه، همچنان نگرانی‌هایی جدی در باره وضعیت حقوق بشر وجود دارد.

آنگ سن سوچی هم چند روز پیش گفته بود که قانع نشده که دولت جدید برمه نسبت به اصلاحات در این کشور جدی است.

رئیس بخش سانسور مطبوعات در برمه هم چند روز پیش خواهان آزادی های بیشتر رسانه ها در این کشور شد و گفت سانسور با تعلیمات دموکراتیک قابل تطبیق نیست و باید برداشته شود.

حکومت برمه تاکنون کنترل‌های شدید و سفت و سختی بر مطبوعات این کشور اعمال کرده است.

دولت تحت حمایت نظامیان، دسترسی به سایت های مسدود در این کشور را امکان پذیر کرده و اجازه داده اخبار و گزارش های آنگ سن سوچی، رهبر مخالفان طرفدار دموکراسی منتشر شوند.

آنگ سن سوچی که ۶۶ سال دارد، چند سال پیش برنده جایزه نوبل شد و پانزده سال از مجموع بیست و یک سال گذشته را در حبس گذرانده است.

خانم سو چی در انتخابات عمومی سال ۱۹۹۰ برمه پیروز شد ولی رهبران نظامی برمه این انتخابات را باطل اعلام کردند و از آن هنگام تا روز آزادیش در سیزده نوامبر ۲۰۱۰، در ارتباط با اتهامات مختلف در بازداشت بود.

مطالب مرتبط