محمدیوسف اسماعیل‌اف از دادگاه درخواست کرد که او را تبرئه کنند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption هفته گذشته دادستان از دادگاه خواسته بود که محمدیوسف اسماعیل اف را به ۱۶ سال زندان محکوم کند

محمد یوسف اسماعیل اف، خبرنگار زندانی تاجیک، در جلسه دادگاهی که امروز ۱۳ اکتبر، در بازداشتگاه شهر خجند برگزار شد، ضمن ارائه "آخرین سخنش" از دادگاه درخواست تبرئه خود را کرده است.

محبت جوره‌یوا، وکیل دفاع محمد یوسف اسماعیل اف به بی بی سی گفت که پیام اصلی "‌سخن آخرین" آقای اسماعیل اف به قاضی این بود که هدف از نوشتن مقاله‌های انتقادی‌اش "تکان دادن (مردم) با هدف رشد جامعه" بوده است.

آقای اسماعیل اف گفته است که هیچ خصومت شخصی علیه منصبداران ناحیه "اشت" در شمال تاجیکستان نداشته است و هدف از نوشتن مقاله‌هایش نشان دادن کمبودیهای جامعه بوده است.

نور‌الدین قرشیبایف، رهبر انجمن ملّی رسانه‌های مستقل تاجیکستان به بی بی سی گفت که قضیه‌های دادگاهی ارونبای عثمان اف، خبرنگار بی بی سی و محمد یوسف اسماعیل اف، خبرنگار نشریه «نور زندگی» واکنشهای بین‌المللی را به وجود آوردند.

به ‌اندیشه آقای قرشیبایف، قضیه دادگاهی دو خبرنگار در یک منطقه از ایجاد موانع در گسترش آزادی بیان در تاجیکستان درک می‌دهد (نشانگر موانع گسترش آزادی بیان است).

ضمناً، در جلسه قبلی دادگاه امیرجان غفوراف، دادستان از قاضی طلب کرده بود که محمد یوسف اسماعیل اف را به مدت ۱۶ سال محکوم به زندان کند و طبق قانون عفو دو سال از این حکم او کم کرده شود.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption محبت جوره‌یوا، وکیل دفاع آقای اسماعیل اف می‌گوید اتهامات وارده علیه موکلش ثابت نشدند

محبت جوره‌یوا، وکیل دفاع محمد یوسف اسماعیل اف گفته بود که اّتهامات وارده علیه موکلش ثابت نشدند و او باید تبرئه شود.

محمد یوسف اسماعیل اف در توهین مقامداران دولتی ناحیه اشت متهم می‌شود و از تاریخ ۲۳ نوامبر سال گذشته در بازداشتگاهی در ولایت سغد به سر می‌برد. وی همچنین در "طمع جویی، برانگیختن محلگرایی، تهمت و تحقیر" متهم شده است.

انجمن ملّی رسانه‌های مستقل تاجیکستان مکرراً بازداشت این خبرنگار را به فعالیت حرفی‌اش و نشر مطالب انتقادی در باره فعالیت حکومتهای محلی و نهادهای قدرتی مربوط می‌خواند.

به این خاطر سازمانهای بانفوذ دفاع از حقوق خبرنگاران و دیدبان حقوق بشر از دولت تاجیکستان دعوت به عمل آوردند که محمد یوسف اسماعیل اف را آزاد کند.

از جمله، سازمان گزارشگران بدون مرز و کمیته دفاع از حقوق روزنامه‌نگاران (CPJ) سازمانهایی که از آزادی بیان و حقوق روزنامه‌نگاران حمایت می‌کنند، پیشتر خواستار آزادی محمد یوسف اسماعیل اف شده بودند.

گزارشها حاکیست که طی سال ۲۰۱۰ میلادی در تاجیکستان چند نشریه با دلایل مختلف به دادگاه کشیده شده و خبرنگاران زیادی برای نشر مطالب انتقادی با فشارهای مقامات دولتی و افراد علی‌حده روبرو شده‌اند.

احتمال می‌رود که حکم دادگاه در رابطه به پرونده محمد یوسف اسماعیل اف فردا، روز ۱۴ اکتبر در بازداشتگاه شهر خجند اعلام شود.

مطالب مرتبط