ویلیام هیگ: با شهروندان سوریه در بریتانیا بدرفتاری نکنید

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای هیگ گفت که از زمان آغاز ناآرامی‌ها در سوریه ۲۹۰۰ نفر از شهروندان این کشور جان خود را از دست داده‌اند

دولت بریتانیا به سوریه هشدار داده است که اجازه نخواهد داد با شهروندان آن کشور که ساکن بریتانیا هستند "بدرفتاری شود و مورد ارعاب قرار گیرند."

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا، گفت که روز پنجشنبه (۱۳ اکتبر)، سفیر سوریه در این کشور را فراخواند و نگرانی خود را نسبت به نحوه رفتار با کارمندان سفارت سوریه، به او ابراز کرد.

پلیس سرگرم بررسی شکایاتی است مبنی بر این که دیپلمات‌های سوری از تظاهرکنندگان ضد دولتی سوریه در لندن عکس گرفته‌اند و عکس ها را برای خانواده‌های آن‌ها در سوریه فرستاده‌اند.

آقای هیگ بار دیگر از بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، خواست که از قدرت کناره‌گیری کند.

عفو بین الملل، سازمان مدافع حقوق بشر، در اوائل ماه جاری گفته بود که دیپلمات‌های سوری ناراضیان سیاسی خارج از کشور را که در تظاهرات علیه دولت بشار اسد شرکت کرده اند، مورد آزار و اذیت قرار داده‌اند.

'رژیم بی‌رحم'

ویلیام هیگ در سخنانی که در رابطه با وقایع خاورمیانه برای نمایندگان مجلس بیان کرد، توضیح داد که سامی خیامی، سفیر سوریه در بریتانیا را احضار کرده تا به او بگوید که چنین رفتاری "قابل قبول نیست و تحمل نخواهد شد."

او از مقامات سوریه خواست که به "سرکوب هولناک" شهروندانش پایان بدهد. وزیر امور خارجه بریتانیا اضافه کرد که سرکوب‌ها و "فرونشاندن تظاهرات" از تاریخ آغاز تظاهرات ضد دولتی در سوریه تا کنون، منجر به مرگ ۲۹۰۰ نفر غیرنظامی شده است.

تلاش‌های جامعه بین‌المللی برای اعمال فشار بر سوریه، که اوج آن مطرح کردن پیشنهاد تحریم آن کشور در شورای امنیت سازمان ملل متحد بود، با مخالفت چین و روسیه روبرو شد و وتو شد.

وزیر امور خارجه بریتانیا از اقدام چین و روسیه انتقاد کرد و گفت که آنها: "جانب یک حکومت بی‌رحم را گرفته اند تا جانب مردم سوریه را."

جنگ در لیبی

ویلیام هیگ همچنین به نمایندگان پارلمان بریتانیا گفت که عملیات نظامی این کشور در لیبی تا "زمانی که لازم باشد"، و همینطور تا زمانی که شورای ملی انتقالی لیبی خواهان آن باشد، ادامه پیدا خواهد کرد.

او گفت که "جنگ شدیدی" در بندر سرت، یکی از آخرین پایگاه‌های قدرت معمر قذافی، ادامه دارد، اما او گفت امیدار است که وقتی این جنگ به پایان رسید، شورای انتقالی لیبی در عرض ۳۰ روز دولت انتقالی لیبی را تشکیل دهد.

در عین حال وزیر امور خارجه بریتانیا، برنامه‌های دولت برای اعمال سختگیری بیشتر در رابطه با صدور تسلیحات را نیز به اطلاع نمایندگان پارلمان رساند. این محدودیت‌ها به نمایندگان پارلمان اختیار خواهد داد که چنانچه مشخص شود از این تسلیحات برای سرکوب شهروندان داخلی استفاده می شود، صدور تسلیحات را به حالت تعلیق درآورند.

اخیرا ابراز نگرانی شده بود که امکان دارد دولت بحرین برای سرکوب معترضان به حکومت این کشور، از تسلیحاتی که از بریتانیا خریداری کرده، مانند گاز اشک‌آور، استفاده کرده است. اما آقای هیگ گفت که هیچ مدرکی که این ادعا را ثابت کند، وجود ندارد.

وزیر امور خارجه بریتانیا همچنین به ایران هشدار داد که ادعای دولت آمریکا در مورد طرح ایران برای ترور سفیر عربستان سعودی در ایالات متحده، نشان دهنده آن است که "حمایت ایران از تروریسم به نحوی قابل توجه افزایش یافته است."

آقای هیگ اضافه کرد که بریتانیا از نزدیک با آمریکا در تماس است و به منظور توافق در مورد یک واکنش بین المللی به این ادعا، با متحدان خود در اروپا و خاورمیانه همکاری خواهد کرد. مقامات ایران این ادعا را شدیدا تکذیب کرده‌اند.

مطالب مرتبط