افزایش تشعشعات رادیواکتیو در توکیو ارتباطی با فوکوشیما ندارد

حق نشر عکس Reuters
Image caption براساس گزارش‌ها در قسمت‌های دیگر پیاده‌رو، که کودکان بسیاری برای رفتن به مدرسه از آن عبور می‌کنند، اثری از مواد رادیواکتیو مشاهده نشده است

مقامات ژاپن می‌گویند که افزایش میزان تشعشع مواد رادیواکتیو در توکیو، پایتخت، قطعا ارتباطی با نیروگاه فوکوشیما ندارد. این نیروگاه پس از وقوع زلزله و سونامی در ماه مارس، شدیدا آسیب دید و در نتیجه مقداری مواد رادیواکتیو به بیرون نشت کرد.

مواد رادیوکتیوی که در قسمت کوچکی از یک پیاده‌رو در ناحیه ستاگایا در توکیو اندازه گیری شده است، به این نگرانی‌ها دامن زد که مواد رادیواکتیو از نیروگاه به توکیو رسیده است.

اما وزیر علوم ژاپن گفت که رد این مواد رادیواکتیو در زیرزمین خانه‌ای در توکیو پیدا شده است.

به ساکنان محلی گفته شده است که این مواد خطری برای سلامت آن‌ها ندارد.

قسمتی از توکیو، که میزان بالای مواد رادیواکتیو در آن اندازه‌گیری شد، بیش از ۲۰۰ کیلومتر با نیروگاه فوکوشیما فاصله دارد و به همین دلیل هم کشف میزان بالای مواد رادیواکتیو در آن قسمت این نگرانی را به وجود آورد که این مواد به نقاطی به مراتب دورتر از آنچه تصور می شد رسیده است.

ناحیه‌ اطراف این محل از روی احتیاط مسدود شد و آزمایش‌های بیشتری در این مورد انجام گرفت. کارشناسان مواد رادیواکتیو سعی داشند دریابند که چرا میزان بالای رادیواکتیو فقط در قسمت کوچکی از پیاده‌رو پیدا شده است.

آن طور که خبرگزاری ژاپنی کیودو گزارش داده است، در قسمت‌های دیگر پیاده‌رو، که کودکان بسیاری برای رفتن به مدرسه از آن عبور می‌کنند، اثری از مواد رادیواکتیو مشاهده نشده است.

مقامات می‌گویند "تقریبا شکی" ندارند که این مواد رادیواکتیو، از فوکوشیما به آن جا نرسیده است. منشاء این مواد در زیرزمین خانه‌ای پیدا شده است که در آن ماده ناشناخته‌ای در تعدادی بطری قدیمی در یک جعبه چوبی نگاه‌داری می‌شد.

مطالب مرتبط