سازمان ملل: شمار قربانیان تظاهرات اعتراضی سوریه به سه هزار نفر رسید

ناوی پیلای حق نشر عکس Reuters
Image caption ناوی پیلای خواستار اقدام دستجمعی جامعه جهانی برای حفاظت از غیرنظامیان سوریه شده است

سازمان ملل متحد با اعلام آمار کشته شدگان تظاهرات اعتراضی سوریه، خواستار حمایت جامعه جهانی از مردم آن کشور شده است.

روز جمعه، ۲۲ مهر (۱۴ اکتبر)، ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد اعلام کرد که آمار کشته شدگان مخالفان حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، از زمان آغاز تظاهرات اعتراضی در سوریه در هفت ماه پیش تا کنون، دست کم به سه هزار نفر رسیده است.

خانم پیلای افزوده است که دست کم یکصد و هشتاد و هفت کودک هم در میان کشته شدگان این تظاهرات بوده اند و تنها طی ده روز اخیر، یکصد نفر به دست نیروهای امنیتی کشته شده اند.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل از بازداشت و حبس صدها تن از مردم سوریه هم خبر داده است.

ناوی پیلای هشدار داده که ادامه سیاست دولت آقای اسد در "سرکوب بی رحمانه" تظاهرکنندگان، این کشور را با خطر بروز یک جنگ داخلی تمام عیار مواجه ساخته است.

دولت سوریه "گروه های تروریستی" را مسئول تظاهرات اعتراضی در این کشور معرفی کرده و گفته است که یکهزار و یکصد تن از ماموران امنیتی در جریان ناآرامی ها کشته شده اند.

مخالفان دولت سوریه گفته اند که مامورانی که از اجرای دستور تیراندازی به سوی تظاهرکنندگان خودداری کرده اند به دست فرماندهانشان کشته شده اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption برخورد نظامی حکومت سوریه به اعتراضات هفت ماهه در آن کشور پایان نداده است

همچنین، گزارش هایی از درگیری سنگین بین نیروهای دولتی با نظامیانی که ترک خدمت کرده اند انتشار یافته است.

این احتمال هم مطرح شده است که ادامه خشونت نیروی های دولتی باعث خشم مخالفان شده و برخی از آنان با دستیابی به اسلحه، از جمله از طریق قاچاقچیان، به اقدامات تلافی جویانه علیه ماموران دولتی دست زده اند.

کمیسر حقوق بشر سازمان ملل متحد خواستار اقدام جامعه جهانی برای پایان دادن به اقدامات حکومت سوریه علیه مردم این کشور و حمایت جهانی از آنان شده است.

ناوی پیلای گفته است: "بر عهده تمامی اعضای جامعه بین المللی است تا به شکلی دستجمعی، اقدامات لازم حفاظتی را در این مورد به اجرا بگذارند."

وتوی قطعنامه شورای امنیت

خانم پیلای در مورد اقدام جهانی مورد نظر خود برای حفاظت از جان غیرنظامیان سوری در برابر برخورد دولت آن کشور توضیحی نداده اما در ماه مارس سال جاری، شورای امنیت سازمان ملل با تصویب قطعنامه ای، به کشورهای عضو اجازه داد به برخی اقدامات نظامی برای حفظ جان شهروندان لیبی دست بزنند.

روپرت کولویل، سخنگوی سازمان ملل نیز از بازداشت صدها تن از مردم سوریه خبر داده و گفته است بسیاری از آنان حبس، شکنجه و یا ناپدید شده اند.

به گفته آقای کولویل، اعضای خانواده هایی که از مخالفان حکومت سوریه حمایت می کنند در داخل و خارج از این کشور تحت تعقیب و آزار ماموران دولت سوریه قرار می گیرند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption تظاهر کنندگان طرفدار حکومت سوریه در دمشق پرچم جمهوری اسلامی را نیز حمل می کردند

با وجود موضعگیری تند مقامات سازمان ملل متحد علیه نحوه برخورد حکومت سوریه با تظاهرات اعتراضی، تا کنون تلاش کشورهای غربی برای تصویب قطعنامه ای شامل اقدامات لازم علیه دولت سوریه در صورت ادامه روش کنونی، یه نتیجه نرسیده است.

دو کشور چین و روسیه، که دارای روابط دوستانه با حکومت بشار اسد هستند و ظاهرا تحولات اخیر و استقرار نظام های دموکراتیک را عامل کاهش نفوذ خود در منطقه می دانند، پیش نویس قطعنامه کشورهای غربی علیه دولت سوریه را وتو کردند.

چین و روسیه از منتقدان نحوه اجرای قطعنامه حمایت از غیرنظامیان لیبی بوده و کشورهای غربی را متهم کرده اند که با اتکای به این مصوبه، به اجرای عملیات نظامی غیر مجاز علیه نیروهای معمر قذافی مبادرت کرده اند.

در عین حال، این دو کشور هم اخیرا از حکومت سوریه خواسته اند تا اصلاحاتی را که وعده داده است به سرعت به اجرا بگذارد که می تواند نشانه ای از نگرانی آنان نسبت به عواقب سیاست کنونی دولت بشار اسد باشد.

آقای کولویل گفته است که اقدامات دیپلماتیک تا کنون به نتیجه نرسیده و "هر روزی که می گذرد تعداد بیشتری از مردم غیرنظامی سوریه جان خود را از دست می دهند."

وی تاکید کرده است که "صرفا امید بستن به بهبود اوضاع کافی نیست و اقدام عملی در این زمینه ضرورت دارد."

در همانحال، گروه موسوم به "ناظران حقوق بشر در سوریه" در گزارش خود در مورد تظاهرات اعتراضی در روز پنجشنبه، گفته است که تنها در این روز، سی و شش نفر از جمله بیست و پنج غیرنظامی کشته شده اند و گزارش هایی از کشته شدن شماری دیگر از معترضان در شهر درعا نیز دریافت شده است.

روز چهارشنبه، دولت سوریه تظاهراتی را به حمایت از بشار اسد در دمشق، پایتخت، برگزار کرد که به طور مستقیم از شبکه تلویزیون دولتی آن کشور پخش شد.

در این تظاهرات، چندین هزار نفر شرکت داشتند و در ستایش از رئیس جمهوری شعار دادند و معترضان را آلت دست بیگانگان خواندند.

مطالب مرتبط