هرمان کین؛ آیا او نامزد آینده حزب جمهوریخواه خواهد بود؟

حق نشر عکس AFP
Image caption هرمان کین در جلسه مناظره‌ روز سه شنبه در نیو همپشایر، از پس رقبای جمهوریخواه خود به خوبی برآمد

هرمان کین، بر سایر نامزدهای حزب جمهوریخواه برای ریاست جمهوری آمریکا پیشی گرفته و نامش در صدر این فهرست قرار گرفته است. دلیل محبوبیت رئیس سابق شرکت "پیتزای پدرخوانده" چه می تواند باشد و آیا این محبوبیت ادامه خواهد داشت یا نه؟

با توجه به مدت زمانی که در برنامه‌های کمدی پربیننده شبکه‌های تلویزیونی آمریکا به او اختصاص داده شده، می‌توان این‌گونه نتیجه‌گیری کرد که او این روزها محبوب همگان است.

دیوید لترمن و جان استوارت، هر دو در برنامه‌هایشان در مورد مدیر اجرایی "پیتزای پدرخوانده" شوخی‌هایی کرده‌اند که نشان‌دهنده ورود او به صحنه فرهنگی آمریکا است.

این روزها، دوران‌هیجان انگیزی برای هرمان کین است. او در جلسه مناظره‌ روز سه شنبه (۱۱ اکتبر) در نیوهمپشایر، که از تلویزیون پخش شد، به خوبی از پس رقبای جمهوریخواه خود برآمد.

نظرسنجی که روز بعد توسط شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی و نشریه وال استریت انجام گرفت، نشان داد که آقای کین از نظر محبوبیت بر سایر رقبای خود در حزب جمهوریخواه پیشی گرفته است؛ او با کسب ۲۷ درصد آرا، از میت رامنی با ۲۳ در صد آرا، جلو زد.

او اولین نامزد جمهوریخواه نیست که بخشی از هواداران حزب را که مایل به حمایت از میت رامنی نیستند، به خود جلب کرده است. به گفته یک تحلیلگر، دونالد ترامپ، میشل باکمن و ریک پری، هر سه در دوره‌ای به عنوان پیشگامان حزب جمهوریخواه خودنمایی کردند، اما طولی نکشید که ستاره اقبالشان افول کرد.

اما هرمان کین ۶۵ ساله، به غیر از این، وجوه مشترک زیادی با رقبای خود ندارد؛ و شاید همین تفاوت‌هاست که موجب موفقیت سریع او شده است.

او تجربه زیادی در زمینه انتخابات ندارد؛ کارنامه کاری او نشان می‌دهد که در گذشته کشیش کلیسا، ریاضیدان، از روسای بانک فدرال آمریکا در کانزاس سیتی و مجری یکی از برنامه‌های گفتگوی رادیویی بوده است.

آقای کین تا کنون حامی مالی عمده‌ای برای مبارزات انتخاباتیش نداشته است، و به جای آن که برای موفقیت در انتخابات مقدماتی مهمی که در پیش روست تلاش کند، بیشتر وقت خود را صرف تبلیغ و صحبت درباره کتابش کرده است.

جان اولن، نویسنده و ستون‌نویس روزنامه، می‌گوید: "این روزها، قطعا روزهای شهرت هرمان کین است، و پیشی گرفتن او از میت رامنی در نظر سنجی اخیر هم واقعا چیزی کمتر از یک اتفاق حیرت‌انگیز نیست."

او اضافه می‌کند: "در میان متقاضیان نامزدی ریاست جمهوری در حزب جمهوریخواه، بدون شک او خوش بیان‌ترین است. در عین حال از نظر جنبش تی پارتی و هواداران کلیسای انجیلی آمریکا هم، او داوطلبی مطلوب برای نامزدی حزب جمهوریخواه است."

امکان دارد که محبوبیت و پیشرفت هرمان کین ادامه پیدا کند، اما به گفته آقای اولن، تجربه میشل باکمن، دونالد ترامپ و ریک پری، که آنها هم مانند هرمان کین موفقیتی شگفت انگیز داشتند، نشان می‌دهد که احتمال سقوط او بیشتر از پیشرفت او است.

اما جان اولن اضافه می‌کند که هرمان کین چهره‌ جدیدی برای جمهوریخواهان است و شاید همین موضوع به موفقیت او کمک کند.

مطالب مرتبط