لیام فاکس از وزارت دفاع بریتانیا کناره‌گیری کرد

لیام فاکس حق نشر عکس PA
Image caption لیام فاکس: اشتباها اجازه دادم که علایق شخصی‌ام وارد محدوده فعالیت‌های حرفه‌ای‌ایم شود

لیام فاکس، وزیر دفاع بریتانیا که اخیرا به اتهام دخالت دادن مسائل شخصی در امور کاری تحت فشار قرار گرفته بود، از سمت خود کناره گیری کرد.

آقای فاکس از حدود یک هفته پیش در مورد روابطش با آدام وریتی، یکی از دوستانش که خود را مشاور وزارت دفاع معرفی کرده بود، مورد انتقاد و پرسش رسانه ها و سیاستمداران حزب مخالف دولت قرار داشت.

او اکنون در نامه‌ای به دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، پذیرفته است که "به اشتباه" اجازه داده مسائل شخصی و مسئولیت‌های کاری‌اش با هم تداخل پیدا کند.

نیک رابینسون، سردبیر امور سیاسی بی‌بی‌سی می‌گوید که آقای کامرون به این نتیجه رسیده است که آقای فاکس دیگر نمی‌تواند به کارش ادامه دهد.

آقای فاکس پس از آنکه معلوم شد که دوست و هم‌خانه دوران تجردش، بدون داشتن سمت رسمی، در ۱۸ سفر خارجی همراه او بوده است، با پرسش ها و انتقادات فراوان روبرو شد.

دبیر کابینه سرگرم تحقیق در مورد وزیر دفاع مستعفی بریتانیا بود که متهم به نقض مقررات مربوط به نحوه عملکرد وزیران شده است.

آقای فاکس در استعفا نامه خود نوشت که "اشتباها اجازه داده بود که علایق شخصی او وارد محدوده فعالیت‌های حرفه‌ای‌اش شود."

او اضافه کرد که "تبعات آن (اشتباه) در روزهای اخیر مشخص شد."

آقای فاکس در ادامه نامه نوشت: "من همواره گفته بودم که منافع ملی بر منافع و علایق شخصی ارجحیت دارد. اکنون من باید معیارهایم را در مورد خودم به کار گیرم؛ به همین دلیل و با اندوهی شدید تصمیم گرفته‌ام که از مقام وزارت دفاع استعفا بدهم."

مطالب مرتبط