انتقاد شدید بی‌بی‌سی از محکومیت ارونبای عثمان‌اف

Image caption ارونبای عثمان اف گفت که برای صاف کردن نام خود مبارزه خواهد برد

شبکه خبری بی بی سی با صدور بیانیه ای حکم دادگاه در باره مجرم شناختن ارونبای عثمان اف، خبرنگار خود در تاجیکستان را شدیداً محکوم کرده است.

دادگاه ولایت سغد خبرنگار بی بی سی را به اتهام "ارتباط با افراطگرایان اسلامی" مجرم شناخته و او را برای سه سال محکوم به زندان کرد، ولی او بلافاصله طبق قانون عفو از اجرای مجازات معاف شد.

ارونبای عثمان اف این حکم دادگاه را "بی عدالتی" عنوان کرده و وکیلان مدافع وی گفتند که به دادگاه استیناف شکایت خواهند برد.

در بیانیه بی بی سی آمده است که این سازمان رسانه‌ای معتقد است که هیچ گونه شواهدی برای تأیید ارتکاب تخلفی از سوی آقای عثمان اف در جریان دادگاه پیدا نشده است و تنها تبرئه کامل و بدون محکومیت این خبرنگار قابل قبول است.

بی بی سی می‌گوید: "صرف نظر از حکم دادگاه در باره عفو او، آقای عثمان اف می‌خواهد به دادگاه تجدید نظر برای دفاع از حیثیت و آبروی خود شکایت ببرد."

پیتر هاروکس، رئیس سرویس جهانی بی بی سی در این بیانیه گفت: "ما به دفاع خود از ارونبای ادامه‌ خواهیم داد و امیدواریم که تجدید نظر در باره حکم دادگاه نام نیک او را به عنوان یک نویسنده و روزنامه‌نگار شناخته شده برقرار خواهد کرد."

او افزود: "ما همچنین قصد داریم برای دریافت پاسخ در مورد بدرفتاری و اعمال شکنجه نسبت ارونبای در بازداشتگاه اقدام کنیم و نگرانی های واقعی خود را در مورد نواقص روند تحقیق قانونی در این قضیه مطرح کنیم."

آقای عثمان اف در جریان دادگاه ضمن ارائه پاسخ به پرسشها، به دادگاه گفت که پس از بازداشتش در روز ۱۳ ژوئن او در بازداشتگاه شکنجه شده است، از جمله مورد ضرب و شتم قرار گرفته و مأمورین امنیتی دستان او را با سیگار سوزانده‌اند.

بیانیه می‌ افزاید: "او همچنین گفت که او را مجبور کرده‌اند تا اعترافاتی را امضا کند که برایش قرائت شده بود."

وکیلان مدافع آقای عثمان اف نیز تمام دلایلی را که بازرسان جمع‌آوری کرده‌اند "بیرون از اعتبار قانونی" خوانده‌اند، زیرا به گفته آنها "این دلایل با استفاده از شکنجه و با نقض مقررات بازرسی و تحقیق به دست آورده شده‌اند."

وکیلان مدافع در دادگاه خواستند که ایرج دولت اف، مسئول بخش امنیتی ناحیه باباجان غفوراف ولایت سغد که ارونبای عثمان اف را بازداشت کرده بود، "به جوابگری جنایی کشیده شود" و علیه خورشید داس اف، رهبر گروه بازرسان بخش کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان در ولایت سغد و سعیدمحی‌الدین سیم الدین اف، بازرس این پرونده، "تعیینات مخصوص برآورده شود."

مطالب مرتبط