دادگاه عثمان‌اف را به سه سال زندان محکوم و سپس عفو کرد

Image caption ارونبای عثمان اف حکم دادگاه را "بی عدالتی" عنوان کرد

دادگاه ولایت سغد ارونبای عثمان اف، خبرنگار بی بی سی را به تحمل سه سال زندان محکوم کرد، اما او طبق قانون عفو از اجرای جزا معاف شد.

قبلاً دادستانی خواستار پنج سال محکومیت آقای عثمان اف در شمال تاجیکستان و عفو وی در چارچوب قانون تازه عفو شده بود.

آقای عثمان اف حکم دادگاه را "بی عدالتی" خواند و وکیلان مدافع وی گفتند که برای تبرئه شدن کامل موکلشان به دادگاه استیناف مراجعه خواهند کرد.

وکیلان مدافع آقای عثمان اف قبلاً نیز کلیه اتهامات مطروحه علیه موکلشان را "بی پایه و غیرقانونی" خوانده و خواستار تبرئه آقای عثمان اف شده بودند.

طبق قانون، ارونبای عثمان اف می‌تواند در طول ده روز آینده به دادگاه استیناف شکایت ببرد.

آقای عثمان اف در باره حکم دادگاه چنین ابراز نظر کرد: "این حکم نسبت به من بی‌عدالتی است. سه روز پیش خود قاضی مرا دعوت کرده و از من خواست که درخواست عفو بنویسم. وی گفت که همه‌اش بعد حل می‌شود، اما من رد کردم. زیرا گفتم که من عیبدار نیستم و می‌خواهم دادگاه مرا کاملاً تبرئه کند."

دادگاه ولایت خجند آقای عثمان اف را در اتهامات "مشارکت در فعالیت سازمانها و احزابی که در تاجیکستان بر اساس حکم دادگاه ممنوع شده‌اند" و "مساعدت به ارتکاب جرم" در ارتباط با گروه حزب تحریر مجرم شناخته است.

آقای عثمان اف می گوید که ارتباط او با حزب تحریر به دلیل فعالیت خبرنگاری‌اش بوده است.

در همین حال قاضی پرونده از ابراز نظر به خبرنگاران خودداری کرد و گفت، تنها پس از به حکم قانون در آمدن حلنامه دادگاه می‌تواند در باره قضیه ابراز نظر کند.

ارونبای عثمان اف ۱۳ ژوئن سال جاری از سوی مأموران امنیتی در شمال تاجیکستان بازداشت شد. وی روز ۱۴ ژوئیه پس از یک ماه بازداشت و فشارهای بین‌المللی تحت شرایط "بیرون نرفتن از محل زیست" آزاد شده بود.

فیض النسا واحداوا، وکیل آقای عثمان اف گفته است که "تمام دلایلی که بازرسان جمع‌آوری کرده‌اند، اعتبار قانونی ندارند." زیرا به گفته وی، این دلایل با استفاده از شکنجه و با نقض مقررات بازرسی و تحقیق به دست آورده شده‌اند و طبق قوانین، دادگاه نمی‌تواند به آنها اعتماد داشته باشد.

به این دلیل وی خواست که ایرج دولت اف، مسئول بخش امنیتی ناحیه ای که ارونبای عثمان اف را بازداشت کرده بود، "به جوابگری جنایی کشیده شود."

عبدالقیوم یوسف اف، وکیل مدافع دیگر آقای عثمان اف هم در جلسه دادگاه خواست که علیه خورشید داس اف، رهبر گروه بازرسان بخش کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان در ولایت سغد و سعیدمحی‌الدین سیم الدین اف، بازرس این پرونده، "تعیینات مخصوص برآورده شود."

به اعتقاد آقای یوسف اف، این دو مأمور امنیتی از نقض حقوق ارونبای عثمان اف جلوگیری نکرده‌اند.

ضمناً، خود ارونبای عثمان اف پیشتر در جلسه دادگاه اعلام کرده بود که در نخستین روز بازداشتش مورد شکنجه قرار گرفته و ناچار شده است علیه خود بیانات دهد.

دادگاه ولایت خجند روز ۱۴ اکتبر همچنین چهار نفر دیگر را که در چهارچوب همین پرونده محاکمه شدند به سالهای طولانی زندان محکوم کرد.

دادگاه عبدالنبی عبدالقادراف را برای ۲۰ سال، یحی خان رحمان خوجه‌یف را برای ۲۰ سال، طلعت مولان اف را به ۲۲ سال و ابراهیم‌بیک محموداف را برای ۲۲ سال روانه زندان کرد.

دادگاه گفته است که در نسبت این افراد نیز قانون عفو به اجرا خواهد درآمد و از این مهلتها دو سال کاسته خواهد شد.

مطالب مرتبط