رییس بخش رسانه ای شبکه القاعده در یمن کشته شد

حق نشر عکس bbc

مقام های یمن می گویند رییس بخش رسانه ای شبکه القاعده در شبه جزیره عربستان در یک حمله هوایی به جنوب یمن کشته شده است.

وزارت دفاع یمن گفته است ابراهیم البنا، از اتباع مصر، و شش پیکارجوی دیگر القاعده در حمله هوایی روز جمعه (14 اکتبر) در استان شبوه کشته شدند.

برخی گزارش ها حاکی از آن است که این حملات توسط هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی صورت گرفته است اما براساس برخی گزارش های دیگر، هواپیماهای یمنی این حملات را انجام داده اند.

وزارت دفاع یمن اعلام کرده است که ابراهیم البنا جمعه شب توسط هواپیماهای جنگی یمن در شبوه کشته شد. شبوه از پایگاه های پیکارجویان القاعده در شرق شهر عدن است.

وزارت دفاع یمن آقای البنا را "خطرناک ترین عنصر" القاعده خوانده است که به دلیل "طراحی حملاتی در داخل و خارج یمن" در سراسر دنیا تحت تعقیب بود.

اما یک مقام محلی به خبرگزاری فرانسه گفت که "ظاهرا هواپیماهای آمریکایی" علیه مواضع پیکارجویان دست به حمله زده اند اما این مقام افزود که بمب پرتاب شده از یکی از این هواپیماها، به یک مسجد خورده است.

تشکیلات القاعده در یمن یکی از فعال ترین شاخه های این شبکه در منطقه محسوب می شود.

یمن به طور مرتب نقش آمریکا در آن کشور کمرنگ جلوه می دهد و می گوید که آمریکا از عملیاتی که توسط نیروهای خود یمن انجام می شود، حمایت می کند.

حمله ماه گذشته هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی به کشته شدن انور العولقی، از رهبران شبکه القاعده در یمن منجر شد.

خودرو حامل العولقی و یک خودرو دیگر که آن را همراهی می کرد در نقطه ای در 140 کیلومتری شرق پایتخت، صنعا، هدف حمله هوایی قرار گرفت.

به گفته منابع اطلاعاتی آمریکا، العولقی از جمله مربیان فکری تعدادی از کسانی بود که در عملیات انتحاری یازدهم سپتامبر دست داشتند و پیشاپیش از این عملیات آگاهی داشت.

در ماه مه نیز اسامه بن لادن، رهبر شبکه القاعده، در حمله کماندویی نیروهای آمریکایی در داخل خاک پاکستان کشته شد.

مطالب مرتبط