گروه ۲۰ از پیشرفت حوزه یورو 'راضی' است

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption طرح اعضا حوزه یورو برای کمک به بحران مالی باید تا هفته آینده تکمیل شود

وزرای دارایی گروه موسوم به گروه ۲۰، از رهبران کشورهای اروپایی خواسته‌اند که هر چه زودتر طرح خود را برای حل بحران مالی اروپا تکمیل کنند.

با این وجود، این وزرا در پایان گفتگوهایشان در پاریس، پایتخت فرانسه، از پیشرفتی که تا کنون در این زمینه حاصل شده، استقبال کردند.

قرار است که آنچه تا کنون در این مورد تهیه شده، در اوایل هفته آینده در اجلاس اتحادیه اروپا به شرکت کنندگان ارائه داده شود.

گروه ۲۰، که شامل کشورهایی مانند آمریکا، کانادا، برزیل، اندونزی، ترکیه، فرانسه و هند و اتحادیه اروپا می‌شود، به کشورهای عضو حوزه مالی یورو گفته است که حاضر است برای حل بحران مالی این کشورها به آن‌ها کمک کند، مشروط بر این که اعضا این حوزه مالی، ابتدا خود گامی در این جهت بردارند و برنامه‌ای برای مقابله با این بحران گسترده عرضه کنند.

اکنون رفته رفته جزئیات این طرح مشخص می‌شود. بر اساس این طرح، بخشی بزرگتر از آنچه قبلا در نظر گرفته شده بود، از بدهی‌های یونان بخشوده خواهد شد، صندوق پول اروپا که برای کمک به کشورهای عضو تشکیل شده، توسعه داده خواهد شد و کمک به بانک‌های ضعیف‌تر برای تقویت آن‌ها در مقابل ضررهای اجتناب‌ناپذیر آینده نیز افزایش می‌یابد.

این طرح باید هفته آینده در اجلاس اتحادیه اروپا در بروکسل نهایی شود.

فرانسوا بارآن، وزیر دارایی فرانسه، این اجلاس را سرنوشت‌ساز توصیف کرده است.

مطالب مرتبط