اعتراض جهانی به 'طمع ثروتمندان و سودجویی بنگاه‌های اقتصادی'

تظاهرات حق نشر عکس BBC World Service
Image caption معترضان می گویند قصد دارند به اعتراض خود علیه بانکداران و نظام سرمایه داری ادامه دهند

هزاران نفر در سراسر جهان، در تظاهرات گسترده و در اعتراض به آنچه طمع شرکت‌های بزرگ و کاهش بودجه برنامه های اجتماعی دولت‌ها توصیف شده، شرکت کردند.

تظاهرات روز شنبه (۱۵ اکتبر - ۲۳ مهر) که از جنبش موسوم به "اشغال وال استریت" در آمریکا و "ناراضیان" در اسپانیا الهام گرفته بود، با طلوع آفتاب در شرق کره زمین، ابتدا در نیوزلند آغاز شد و پس از آن به کشورهای دیگر اقیانوسیه کشیده شد و سپس به کشورهای اروپایی رسید و در ادامه در شهرهای آمریکا هم هزاران نفر تحت عنوان جنبش "اشغال" به خیابان ها آمدند.

در نیویورک، محل اصلی معترضان که نام حضور خود را "اشغال وال استریت" گذاشته اند، پلیس چندین نفر از شرکت کنندگان در تظاهرات امروز را بازداشت کرده است.

دستگیری‌ها هنگامی آغاز شد که معترضان به سوی میدان تایمز نیویورک حرکت کردند. تعداد بازداشت شدگان ۷۰ نفر گزارش شده است.

اولین تظاهرات امروز در شهرهای سیدنی، توکیو و هنگ‌کنک برگزار شد و پس از آن هزاران نفر در لندن، فرانکفورت، برلین، آتن و مادرید هم به خیابان‌ها آمدند.

یکی از بزرگترین تظاهرات در رم، پایتخت ایتالیا برگزار شد. در این شهر، عده‌ای از شرکت کنندگان به مغازه‌ها حمله کردند و اتومبیل‌ها را به آتش کشیدند. پلیس رم برای متفرق کردن تظاهرکنندگان از گاز اشک‌آور استفاده کرد.

در فرانکفورت آلمان، حدود ۵ هزار نفر در مقابل ساختمان بانک مرکزی اروپا اجتماع کردند.

شعار تظاهرات کنندگان در لندن "بورس لندن را اشغال کنید" بود و این تظاهرات در ناحیه قدیمی و اقتصادی شهر برگزار شد.

در واشنگتن، پایتخت آمریکا، جسی جکسون، یکی از فعالان سرشناس حقوق مدنی، به تجمع کنندگان گفت: "عده کمی از ما همه چیز دارند و عده بسیاری از ما هیچ چیز ندارند."

برگزارکنندگان این تظاهرات جهانی، که نام آن را ۱۵ اکتبر گذاشته‌اند، هدفشان را "آغاز تغییری جهانی" توصیف کرده اند.

در وبسایت آنها گفته شده است: "ما متحد و همصدا، نخبگان مالی و سیاستمدارانی را که در خدمت آنها هستند، متوجه خواهیم کرد که به عهده ماست، به عهده ما مردم است، که در باره آینده تصمیم بگیریم."

آنطور که سارا رینزفورد، خبرنگار بی‌بی‌سی در اسپانیا می‌گوید، شعارهای مردم در مادرید نشان‌دهنده خشم آنها نسبت به سیاستمدارانی است که به گفته آن‌ها به جای مردم، به بانک‌ها خدمت می‌کنند، و همین‌طور نشانگر نارضایی و خشم آن‌ها از بحران مالی‌ اخیر است که بیش از همه به مردم فقیر و جوانان این کشور آسیب رسانده است. ‌

مطالب مرتبط