اعتراض‌های مرگبار در صنعا پایتخت یمن

حق نشر عکس AFP
Image caption سربازی که به مخالفان پیوسته برای مداوا به بیمارستانی در صنعا منتقل می‌شود

مردم یمن بار دیگر در اعتراض به حکومت علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری، در صنعا، پایتخت، دست به تظاهراتی زده‌اند که به خشونت گرویده و به گفته پزشکان و مقام های یمن، منجر به مرگ دست‌کم ۹ تظاهرکننده و زخمی شدن ده‌ها نفر دیگر شده است.

ده‌ها هزار نفر در حین راه‌پیمایی به سمت مرکز شهر، با ماموران انتظامی روبرو شدند که به سمت آنها تیراندازی کرده و برای متفرق کردنشان از گاز اشک‌آور و ماشین‌های آب‌پاش استفاده کردند.

در تحولی دیگر، گزارش شده که رئیس بخش رسانه‌ای شبکه القاعده در شبه قاره عربستان در یک حمله هوایی کشته شده است.

شاهدان وقایع در صنعا می‌گویند که تظاهرکنندگان که خواهان کنارگیری آقای صالح هستند، از مقرشان، در میدان تغییر، به سوی منطقه ای حرکت می کردند که توسط نیروهای موسوم به گارد جمهوری محافظت می‌شود که وفادار به رئیس جمهوری هستند.

ده‌ها نفر از زخمی شدگان با آمبولانس به بیمارستانی صحرایی در خیابانی به نام خیابان شصت منتقل شدند که معترضان یمنی چند ماه است در آن مستقر شده‌اند.

آقای صالح، علی رغم درخواست رهبران بسیاری از کشورهای غربی، حاضر نشده است که از مقام خود کناره‌گیری کند، و اگرچه تا کنون چندین بار وعده داده است که پست ریاست جمهوری را ترک کند، هنوز به این وعده عمل نکرده است.

او روز ۸ اکتبر در سخرانی‌ که از تلویزیون دولتی پخش شد، اعلام کرد که: "من قدرت را رد می‌کنم و به این کار ادامه خواهم داد، و در طی روزهای آینده هم از قدرت کناره‌گیری خواهم کرد."

ماه گذشته علی عبدالله صالح، بطور غیرمنتظره از عربستان سعودی به یمن بازگشت. او که در نتیجه اصابت گلوله توپ به محل اقامتش در ماه ژوئن، زخمی شده بود، برای مداوا به عربستان سعودی رفته بود.

علاوه بر تظاهرات و اعتراض‌های خیابانی به حکومت آقای صالح، او با مشکل دیگری هم روبرو شده و آن، پیوستن واحدهایی از ارتش به صف مخالفان است.

هر چند که کشورهای حاشیه خلیج فارس راهی برای خروج از بحران یمن تهیه کرده و آنرا به آقای صالح پیشنهاد کرده‌اند، او هنوز حاضر به قبول آن نشده است.

بر اساس این پیشنهاد آقای صالح در مقابل دریافت مصونیت از پیگرد قانونی، باید قدرت را به معاون خود بسپارد.

مطالب مرتبط