شادمانی و دستگیری معترضان وال استریت

دستگیری عده‌ای از معترضان به وال‌استریت حق نشر عکس AFP
Image caption پلیس چهارده نفر از معترضان وال‌استریت را روز جمعه بازداشت کرد

شهرداری نیویورک تصمیم گرفت که تمیز کردن پارک زاکوتی، محل تجمع معترضان وال‌استریت (مرکز مالی نیویورک) را به بعد موکول کند. این تصمیم با شادمانی معترضان روبه‌رو شد اما پیش از آن عده‌ای از معترضان با پلیس به مشاجره پرداختند و چهارده نفر از آنها بازداشت شدند.

مالک پارک زاکوتی یک شرکت خصوصی است که چندی پیش تصمیم گرفته بود این پارک را تمیز کند و از پلیس کمک خواسته بود تا معترضان را از پارک بیرون کند تا آنها بتوانند تمیزکاری‌شان را آغاز کنند.

معترضان معتقد بودند که این امر بهانه‌ای است برای بیرون راندن آنها از محل تجمع‌شان. گفته‌های شهردار نیویورک مبنی بر امکان بازگشت آنها به پارک پس از تمیزکاری هم به خرج معترضان نرفت.

معترضان با نامه‌های الکترونیکی و مطلبی که در صفحه فیس‌بوکشان نوشته بودند، از طرفدارانشان خواستند تا به محل پارک بیایند و مانع از اخراجشان شوند. این درخواست باعث شد تا جمعیتی حدود سه هزار نفر در پارک جمع شوند.

برخی از معترضان از جمله کسانی هستند که در همین موسسه‌های مالی نزدیک به وال‌استریت شرکت می‌کنند و پیش از شروع کار یا در زمان استراحت‌شان به معترضان می‌پیوندند.

یکی از خبرنگاران بی‌بی‌سی در محل می‌گوید که تصمیم پلیس برای رها کردن معترضان به حال خود می‌تواند به دلیل تعداد زیاد آنها بوده باشد.

تصمیم شهرداری که به گوش معترضان رسید، صدای شادی آنها به هوا رفت. اما پیش از آن فضای بین معترضان و پلیس متشنج بود و منجر به دستگیری چهارده نفر از آنان شد.

همچنین روز گذشته ۱۰ نفر از کسانی که در جنبش اشغال سیاتل بودند دستگیر شدند و همین طور بیش از ۲۰ نفر از کسانی که در جنبش شهر دنور بودند.

با این حال بناست که اعتراض‌ها در نیویورک و شهرهای دیگر ادامه داشته باشد. در نیویورک بناست که روز شنبه عده‌ای از اعضای اتحادیه‌های کارگری،‌ در اعتراض به اخراج‌ها و کم شدن فرصت‌های شغلی دست به راه‌پیمایی بزنند.

بشنوید: گزارش رادیویی از تازه ترین اخبار جنبش 'اشغال وال استریت'

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

'پدیده‌ای جهانی'

برگرفته از کاری که در آمریکا می‌کنند، در کانادا و شهرهایی از اروپا، آفریقا و آسیا هم بناست که معترضانی به خیابان‌ها بروند.

حمید دباشی، استاد علوم اجتماعی در دانشگاه کلمبیای نیویورک، می‌گوید که هنوز زود است تا بتوان گفت آیا این اعتراض‌ها در سراسر جهان با هم ارتباط ساختاری دارند یا نه.

برای شروع اما او ترجیح می‌دهد که سرآغاز اعتراض‌هایی از این دست را به اعتراض‌های مربوط به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران عنوان کند. بعد از آن به تحولات در کشورهای عربی اشاره می‌کند و اعتراض‌ها در کشورهای منطقه یورو از جمله یونان و اسپانیا.

حق نشر عکس Reuters
Image caption عده‌ای از معترضان در ساعات استراحتشان در زمان کار به محل تجمع می‌آیند

در گفتگو با بی‌بی‌سی فارسی، آقای دباشی می‌گوید: "به نظرم شباهت‌هایی بین این جنبش‌ها وجود دارد اما هر کدام از آنها مشخصات بومی خودشان را دارند."

او از شباهت‌ها به این اشاره می‌کند که این "طغیان‌ها، مردمی هستند. طغیان‌هایی که سازمان‌ها و ایدئولوژی‌ها و احزاب سیاسی آنها را شکل نداده است."

آقای دباشی می‌گوید که این "طغیان‌ها" محصول بحران‌های اقتصادی است که سرمنشاء آن "فساد سیاسی و اقتصادی است." و بعد از آن "مهاجرت‌های کارگری‌ است" که افراد برای پیدا کردن کار بهتر به کشورها و قاره‌های دیگر می‌روند. اما دلیل سوم او برای به وجود آمدن بحران‌های اقتصادی، "فروپاشی نظام اقتصادی جهانی است."

به گفته او هر کدام از این عوامل یا جمعی از آنها در کشورهایی که این اعتراض‌ها در آن به وقوع پیوسته به چشم می‌خورد. اما آن چیزی که در همه مشترک است به عقیده حمید دباشی این است که "به حرمت و کرامت انسانی مردم توهین شده است."

مثال او هم این است که در آمریکا تنها یک درصد از جمعیت کشور صاحب ۵۰ درصد از سرمایه‌های کشور است و مثالی که از ایران و کشورهای عربی می‌زند این است که "یک گروه کوچک بر مردم حکومت می‌کند و اجازه نمی‌دهند که نهادهای دموکراتیک در آن کشورها شکل بگیرد."

آقای دباشی می‌گوید که جنبه‌های سیاسی و اقتصادی در جنبش‌هایی که در کشورهای مختلف روی داده‌اند نسبت مساوی ندارد و شاید یک کدام از این جنبه‌ها عاملیت بیشتری به نسبت کشوری دیگر داشته باشد.

او در پایان می‌گوید که "ما شاهد یک پدیده جهانی هستیم."

مطالب مرتبط