سربازان کنیا برای تعقیب آدم ربایان وارد سومالی شدند

سربازان ارتش کنیا در نزدیکی مرز سومالی حق نشر عکس AFP
Image caption یک سخنگوی دولت تحت حمایت غرب سومالی گفت که کار اصلی مقابله با الشباب را نیروهای سومالیایی انجام می دهند و کنیا فقط "کمک معنوی و تدارکاتی ارایه می کند"

سربازان ارتش کنیا به منظور تعقیب پیکارجویانی که گمان می رود مسئول یک رشته آدم ربایی بوده اند، وارد خاک سومالی شده اند.

آلفرد ماتول، سخنگوی دولت کنیا گفت که سربازان کشورش برای تعقیب پیکارجویان گروه سومالیایی الشباب از مرز عبور کرده اند.

روز پنجشبه دو امدادرسان اسپانیایی از داخل اردوگاه آوارگان داداب در کنیا ربوده شدند.

در طی ماه گذشته نیز یک زن بریتانیایی و یک زن فرانسوی از استراحتگاه های ساحلی دورافتاده کنیا ربوده شدند، مسئله ای که به صنعت جهانگردی کنیا ضربه ای سنگین زده است.

ساکنان محلی و گزارشگرانی که نزدیک منطقه مرزی میان سومالی و کنیا هستند، روز یکشنبه تایید کردند که سربازان کنیا با حمایت هواپیماهای جنگی عازم مرز سومالی بوده اند.

به گزارش خیرگزاری اسوشیتد پرس گروه اسلام گرای الشباب که گروهی شورشی در سومالی است، در واکنش به این مساله سعی کرده است در مناطق تحت کنترل خود به حالت آماده باش دربیاید.

این خبرگزاری به نقل از ساکنان شهر قوقانی گزارش داده است که پیکارجویان الشباب برای جذب نیرو به خانه های مردم سر می زنند و با توسل به زور جنگجو استخدام می کنند.

یک سخنگوی دولت تحت حمایت غرب سومالی گفت که کار اصلی مقابله با الشباب را نیروهای سومالیایی انجام می دهند و کنیا فقط "کمک معنوی و تدارکاتی ارایه می کند".

یوسف محمد حاجی، وزیر دفاع کنیا گفت :"اگر کسی از سوی دشمن مورد حمله قرار بگیرد، حق دارد که دشمن را تا زمانی که دستگیر شود، تعقیب کند. ما آنها را از مرزهایمان به دور خواهیم راند".

اقدام ارتش کنیا تنها چند روز پس از آن صورت می گیرد که دو امدادرسان سازمان خیریه پزشکان بدون مرز از اردوگاه آوارگان داداب، که بزرگترین اردوگاه آوارگان در جهان است، ربوده شدند.

اردوگاه داداب در مجموع ۴۵۰ هزار آواره ای را که از قحطی و خشکسالی در منطقه شاخ آفریقا گریخته اند، در خود جای داده است. این تعداد، معادل جمعیت سومین شهر بزرگ کنیا است.

در ۲۱ سپتامبر، یک راننده اهل کنیا که برای سازمان خیریه "کر" کار می کرد، از درون اردوگاه داداب ربوده شد.

ماه گذشته نیز جودیت تبوت، یک زن بریتانیایی ۵۶ ساله در یک استراحت گاه دورافتاده در کنیا ربوده شد و همسرش دیوید نیز به ضرب گلوله کشته شد.

اول اکتبر سال جاری نیز یک زن فرانسوی ۶۶ ساله توسط گروهی مرد مسلح در جزیره "ماندا" که استراحتگاهی در شمال کنیا است، ربوده و به سومالی منتقل شد.

وزارت خارجه بریتانیا به شهروندانش توصیه کرده که به جز در موارد ضروری، از سفر به مناطق ساحلی کنیا که در جوار مرز سومالی قرار دارد، پرهیز کنند.

مطالب مرتبط