'تیراندازی مرگبار' نیروهای امنیتی یمن به سوی معترضان

تظاهرات مخالفان دولت یمن در روز یکشنبه ۱۶ اکتبر حق نشر عکس Reuters

به گفته پزشکان در یمن، بر اثر تیراندازی نیروهای امنیتی این کشور به سوی معترضان مخالف دولت ۴ نفر کشته و چندین نفر مجروح شده اند.

شاهدان می گویند نیروهای امنیتی به روی دهها هزار نفر از مردم که در صنعا، پایتخت یمن تظاهرات می کردند، آتش گشودند.

روز شنبه نیز بر اثر درگیریهای مشابه میان نیروهای امنیتی و مخالفان دولت، ۱۲ نفر کشته و ۸۰ نفر مجروح شدند.

علی عبدالله صالح، رییس جمهور یمن ۸ ماه است که اعتراضات مخالفانش را سرکوب می کند.

آقای صالح که بسیاری از کشورهای غربی خواستار پایان حکومت ۳۳ ساله او شده اند، اگرچه بارها برای کناره گیری اعلام آمادگی کرده اما در عملا همچنان قدرت را در اختیار نگهداشته و در برابر فشار مخالفانش مقاومت کرده است.

مرگ عضو بلندپایه القاعده

معترضان که در میدان "تغییر" شهر صنعا خیمه زده اند، به گفته شاهدان سعی داشتند به سمت کاخ ریاست جمهوری راهپیمایی کنند که هدف حمله نیروهای امنیتی قرار گرفتند.

مدیر یک درمانگاه موقت که در محل اجتماع معترضان در میدان تغییر برپا شده در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتد پرس تایید کرده است که آمار مرگ معترضان به ۴ نفر افزایش یافته و ۳۷ نفر هم مجروح شده اند.

به گفته شاهدان، روز شنبه معترضان به سمت یک منطقه تحت کنترل گارد ریاست جمهوری راهپیمایی می کردند که مورد حمله قرار گرفتند.

آقای صالح که بعد از مجروح شدن در جریان حمله ای در ماه ژوئن، برای مداوا به عربستان سعودی سفر کرد، ماه پیش به طور غیرمنتظره به کشورش بازگشت.

او علاوه بر فشار اعتراضات خیابانی با شورش برخی از واحدهای ارتشش مواجه است.

آقای صالح مکررا از امضای طرح پیشنهادی کشورهای حاشیه خلیج فارس برای انتقال قدرت او به معاونش در ازای دریافت مصونیت قضایی، خودداری کرده است. این طرح نخستین بار در ماه مارس سال جاری پیشنهاد شد.

همزمان در تحولی دیگر گزارش شده است که فرمانده امور رسانه ای شبکه القاعده در شبه جزیره عربستان، در جریان یک حمله هوایی در روز جمعه کشته شده است.

وزارت دفاع یمن روز شنبه اعلام کرد که ابراهیم البنا که شهروند مصر است، به همراه حداقل ۶ پیکارجوی دیگر در استان شبوه کشته شده است.

مطالب مرتبط