حمایت دادگاه عالی اسراییل از معامله برای آزادی شالیط

شلیط حق نشر عکس Reuters
Image caption مادران عده ای از زندانیان فلسطینی که قرار است فرزندانشان در قبال آزادی گلعاد شلیط از زندان آزاد شوند

دادگاه عالی اسراییل دادخواست های مطرح شده علیه توافقی که قرار است بر اساس آن بیش از هزار نفر از زندانیان فلسطینی در مقابل آزادی گیلعاد شالیط، سرباز اسراییلی آزاد شوند را رد کرده است.

خانواده های قربانیان حملات گروه شبه نظامی حماس در این دادخواست ها از دولت اسراییل خواسته بودند که زمان آزادی این زندانیان فلسطینی را به مدت ۴۸ ساعت به تعویق بیندازد زیرا به گفته آنها زمان کافی برای بررسی دقیق نام های این افراد وجود نداشته است.

روز یکشنبه، شانزدهم اکتبر، اسراییل فهرست اسامی ۴۷۷ زندانی فلسطینی را که قرار است در مقابل تحویل گرفتن گیلعاد شالیط آزاد کند، منتشر کرد. آقای شالیط در اسارت گروه حماس است.

مادر گیلعاد شالیط روز یکشنبه از دادگاه خواست که هرچه سریعتر دادخواست های مطرح شده را رد کند، زیرا به گفته او هرگونه تاخیری در آزادی پسرش می تواند جان او را به خطر بیندازد.

اکنون دادگاه عالی اسراییل توافق برای مبادله این گروه از زندانیان با گیلعاد شالیط را تایید کرده است.

این توافق از حمایت اکثریت نمایندگان پارلمان اسراییل و حمایت عمومی در سطح جامعه برخوردار بود.

قرار است بر اساس این توافق، مبادله این زندانیان از روز سه شنبه، با آزادی ۴۷۷ نفر از زندانیان فلسطینی در قبال آزادی گیلعاد شالیط رسما آغاز شود. گفته می شود که مقدمات لازم برای این تبادل انجام گرفته است.

ظرف دو ماه آینده ۵۵۰ نفر زندانی دیگر فلسطینی نیز آزاد خواهند شد.

گروهبان گیلعاد شالیط در سال ۲۰۰۶ هنگامی که ۱۹ سال داشت، به اسارت پیکارجویان فلسطینی در آمد.

توافق آزادسازی او سه شنبه گذشته بعد از سالها مذاکره میان دو طرف سرانجام اعلام شد.

ران کرمان یکی از کسانی است که خواستار تاخیر در انجام این مبادله بود. او که دخترش را در جریان یک بمبگذاری انتحاری در سال ۲۰۰۳ میلادی از دست داده در گفتگو با رادیوی ارتش اسراییل گفته بود که این مراحل برای تبادل زندانیان نهایی شده و چندان به تغییر این روند امیدوار نیست.

بسیاری از زندانیان فلسطینی که قرار است بر اساس این توافق آزاد شوند، افرادی هستند که به نوعی در حملات علیه اسراییلی ها دخیل بوده اند.

بر اساس گزارش ها بسیاری از زندانیان فلسطینی برای مبادله به مرکزی در صحرای نقب منتقل شده اند.

نتیجه یک نظرسنجی نشان می دهد که ۸۰ درصد مردم اسراییل معتقدند آزادی ۱۰۰۰ زندانی فلسطینی ارزش بازگرداندن یک سرباز اسراییلی به این این کشور را دارد.

مطالب مرتبط