درگیری های تازه در یمن شماری کشته و زخمی بر جا گذاشت

یمن حق نشر عکس Reuters
Image caption گروهی از مخالفان حکومتی در حال شعار علیه علی عبالله صالح، رییس جمهوری یمن

گزارش ها از یمن حاکی از آن است که بر اثر درگیرهای سنگین بین نیروهای ارتش وفادار به علی عبدالله صالح، رییس جمهوری یمن و مخالفان او در صنعا، پایتخت این کشور، دست کم سه نفر کشته شده اند.

همین گزارش ها شمار کشته شدگان را در حومه پایتخت پنج نفر عنوان کرده اند.

در جریان درگیرهای شب گذشته صدای انفجار و شلیک گلوله در نقاط مختلف شهر صنعا شنیده شد.

این درگیری ها در اطراف اردوگاه مخالفان رییس جمهوری یمن رخ داد که مدتی است با تجمع در مرکز شهر خواهان کناره گیری او از قدرت شده اند.

یکی از کارکنان بیمارستان سیاری که در حاشیه میدان "تغییر" در مرکز صنعا برپا شده است به خبرگزاری فرانسه گفت که بر اثر شلیک خمپاره به سوی هزاران نفر از معترضانی که در این میدان تجمع کرده اند، دست کم ۲۷ نفر مجروح و ۳ نفر دیگر کشته شده اند.

در همین حال در شمال صنعا گزارش شده است که بین نیروهای قبیله ای به رهبری شیخ صادق الاحمر، از مخالفان علی عبدالله صالح، با پیروان شیخ صغیر بن عزیز که هنوز به رییس جمهوری یمن وفادار است درگیری های سنگینی رخ داده است.

علی عبدالله صالح، رییس جمهوری یمن روز یکشنبه با اشاره به اعتراضات اخیر در کشورش، معترضان را متهم کرد که در تلاش اند تا هر چه بیشتر پای اعضای ارتش را به اعتراضات بکشانند، و این اقدامات را بخشی از برنامه اسلامگرایان حزب موسوم به "اصلاح" برای انجام کودتای نظامی توصیف کرد.

از سوی مقابل معترضان می گویند نیروهای وفادار به علی عبدالله صالح سعی داشته اند با پرتاب خمپاره به میدان "تغییر" با برهم زدن این تجمع، آنها را از میدان دور کنند.

اعتراضات در صنعا از روز شنبه هفته جاری پس از آن شدت گرفت که عده ای از معترضان به سوی مواضع هواداران علی عبدالله صالح در بخش هایی از شهر راهپیمایی کردند که این موضوع به واکنش تند طرفداران مسلح رییس جمهوری یمن منجر شد.

درگیری های روز شنبه دست کم ۱۲ کشته در پی داشت.

در نامه ای که اخیرا از سوی جنبش موسوم به "جوانان یمن" به سازمان ملل متحد ارسال شده است، شمار کشته شدگان اعتراضات علیه حکومت علی عبدالله صالح را از زمان آغاز آن تا کنون در حدود ۸۶۱ نفر تخمین زده و افزوده که بر اثر این درگیری ها در حدود ۲۵ هزار نفر مجروح شده اند.

مطالب مرتبط