دیدار وزیر توسعه بین‌المللی بریتانیا با مقامات تاجیکستان

الن دانکان حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای دانکن گفت، دولت بریتانیا برای رشد بخش کشاورزی، اداره مهاجرت و بهبود بخش مالی تاجیکستان طرح جدیدی را روی دست گرفته است

بریتانیا در صدد است، در رشد اقتصاد تاجیکستان، بخصوص نواحی مرزی این کشور با افغانستان مساعدت کند.

الن دانکن، وزیر توسعه بین‌المللی بریتانیا که روز دوشنبه ۱۷ اکتبر، پس از دیدار و گفتگو با امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان با خبرنگاران صحبت می‌کرد، سطح همکاریهای این دو کشور در بخشهای اقتصادی و بشردوستانه را در حال گسترش ارزیابی کرد.

آقای دانکن گفت، در ظرف چهار سال آینده دولت بریتانیا برای رشد بخش کشاورزی، بهبود وضع مالی و اداره مهاجرت طرح ویژه‌ای را روی دست خواهد گرفت که هزینه سالانه آن ۱۰ میلیون پوند یا ۱۶ میلیون دلار آمریکایی را تشکیل می‌دهد.

به گفته وی، هدف اصلی از طرحهای وزارت رشد بین‌المللی بریتانیا مساعدت به رشد اقتصاد در مناطق روستای تاجیکستان است که گفته می‌شود، حدود ۷۰ در صد جمعیت این کشور در مناطق روستایی به سر می‌برند. و از این طریق دست یافتن به کاهش میزان فقر در تاجیکستان است.

بنا به اطلاع منابع سفارت بریتانیا در تاجیکستان، حالا در این کشور دو طرح بزرگ وزارت توسعه بین‌المللی بریتانیا، طرحهای توسعه اقتصادی محلها و بهبود فضای سرمایه‌گذاری در تاجیکستان در معرض اجرا قرار دارد.

سرمایه این طرحها از جانب وزارت توسعه بین‌المللی بریتانیا تخصیص شده و از جانب آژانس رشد آلمان و برنامه رشد سازمان ملل متحد اجرا می‌شود.

گفته می‌شود، طرح رشد اقتصادی محلها ۱۴ ناحیه ولایت سغد در شمال تاجیکستان را تحت پوشش قرار داده و در نظر است، در آینده نزدیک نواحی وادی رشت، برخی از نواحی ولایت ختلان و نواحی هم‌مرز با افغانستان تاجیکستان به این طرح شامل شوند.

همچنین، این وزارت بریتانیا طرح کاهش خطر حوادث طبیعی در تاجیکستان را روی دست گرفته است که در همکاری با سازمان "فاکوس" و صندوق آقاخان اجرا می‌گردد.

وزیر توسعه بین‌المللی بریتانیا گفت که در جریان دیدار با پرزیدنت رحمان وضعیت امنیتی در افغانستان و موضوع برقرار ساختن اقتصاد این کشور مطرح شده است.

به گفته او، بهبود وضع امنیتی و استقرار صلح و ثبات در افغانستان در چگونگی وضع امنیتی در آسیای مرکزی، بخصوص، تاجیکستان اثر خواهد گذاشت.

امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، به نوبه خود خواستار جلب سرمایه بریتانیا به بخشهای ارتباطات، انرژی، کشاورزی، معادن و جهانگردی تاجیکستان شده است.

الن دانکن، صبح امروز با مطلوبخان دولت اف، مشاور رئیس جمهوری در مسائل اقتصادی، مرادعلی علی‌مردان، معاون نخست‌وزیر، وزیران خارجه و مالیه، رئیس بانک ملّی و رئیس کمیته سرمایه‌گذاری این کشور موضوع اصلاحات اقتصادی، رشد بخش کشاورزی و بهبود اداره مالی در تاجیکستان را بررسی کرده است.

در نظر است، روز سه‌شنبه‌۱۸ اکتبر، آقای دانکن از ولایت ختلان در جنوب تاجیکستان و مناطق مرزی تاجیکستان با افغانستان دیدن کرده و با جریان اجرای طرحهای وزارت توسعه بین‌المللی بریتانیا در این مناطق و روند تجارت بین مرزی با نواحی هم‌مرز افغانستان آشنا شود.

ضمناً، الن دانکن نخستین مقام سطح عالی بریتانیا است که از تاجیکستان دیدار می‌کند.

همکاریهای وزارت توسعه بین‌المللی بریتانیا با تاجیکستان از سال ۲۰۰۳ شروع شده و تا به حال، این وزارت برای اجرای طرحهای مختلف در این کشور به مقدار ۳۲ میلیون پوند یا بیش از ۵۵ میلیون دلار کمک بلاعوض مالی تخصیص داده است.

مطالب مرتبط