زمینه‌چینی برای انحلال جدایی‌طلبان باسک آغاز شد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اعضای گروه جدایی‌طلب باسک حدود ده ماه پیش به طور موقت اعلام آتش‌بس کردند

کنفرانسی که گفته می‌شود می‌تواند مقدمه‌ای بر انحلال گروه شبه نظامی جدایی‌طلب باسک (اتا) باشد، روز دوشنبه، ۱۷ اکتبر، در شمال اسپانیا برگزار شده است.

کوفی عنان، دبیرکل پیشین سازمان ملل متحد از جمله مقامات رسمی ارشدی است که در این کنفرانس حضور دارند.

مسئولان اتا در ماه ژانویه (حدود ده ماه پیش) اعلام آتش‌بس کردند، ولی سیاستمداران اسپانیا گفته‌اند که این اقدام، کافی نیست.

گفته می‌شود که این گروه جدایی‌طلب در طول ۴ دهه گذشته بیش از ۸۰۰ نفر را کشته است، هرچند همکاری دولت‌های فرانسه و اسپانیا در سال‌های اخیر زمینه‌ساز تضعیف این گروه شده است.

برتی اهرن، نخست وزیر پیشین ایرلند و جری آدامز، رئیس حزب شین فین (شاخه سیاسی ارتش سری جمهوریخواه ایرلند) هم در این کنفرانس در سن سباستین اسپانیا حضور می‌یابند تا تجربه خود را درباره پایان دادن به مناقشه ایرلند شمالی با حاضران در کنفرانس در میان بگذارند.

درخواست زندانیان

اتا از سوی دولت اسپانیا، اتحادیه اروپا و آمریکا به عنوان یک گروه تروریستی شناخته می‌شود.

این گروه در ماه ژانویه اعلام آتش‌بس موقت کرد، ولی چنین آتش‌بس‌هایی، پیش از این نادیده گرفته شده است.

دولت اسپانیا بارها از مسئولان و نمایندگان اتا خواسته است تا این گروه را منحل کنند و خلع سلاح شوند.

ماه گذشته هم صدها نفر از زندانیانی که عضو اتا بوده‌اند، از اعضای مسلح این گروه خواستند تا به خشونت پایان دهند.

شاخه سیاسی اتا اعلام کرده است که متعهد است تا برای کسب استقلال از اسپانیا، روندی صلح‌آمیز را دنبال کند.

در کنفرانسی که در سن سباستین برگزار می‌شود، سیاستمداران محلی از جمله نمایندگانی از حزب سوسیالیست حاکم در باسک و نیز ملی‌گرایان افراطی باسک حضور می‌یابند.

پتکسی لوپز، رئیس سوسیالیست پارلمان منطقه‌ای باسک، از اعضای اتا و حامیانش خواسته است تا این موقعیت را مغتنم بدانند و با استفاده از این فرصت، به اقدامات خشونت‌آمیز برای کسب استقلال پایان دهند.

جری آدامز هم گفته است: "گردهمایی امروز، گام بسیار بسیار قابل توجهی است و امیدوارم با گامی که امروز برداشته شد، تغییر در وضعیت آغاز شود."

او اضافه کرده است که دولت اسپانیا باید از چنین حرکتی استقبال کند.

آقای آدامز گفت: "راه و روند برقراری صلح، مسیری دو طرفه است."

مقامات رسمی دولت اسپانیا حاضر نشده اند با نمایندگان اتا وارد مذاکره شوند و گفته‌اند که تا وقتی این گروه مسلح است، وارد مذاکرات نخواهند شد.

مسئولان حزب محافظه‌کار اسپانیا هم که انتظار می‌رود به عنوان رقیب اصلی حزب حاکم، برنده انتخابات ماه آینده این کشور باشد، حاضر نشده‌اند در این کنفرانس شرکت کنند.

مقامات رسمی اسپانیا به عدم تعهد اتا به آتش‌بس‌هایی که پیش از این برقرار شده بود، اشاره می‌کنند. از جمله بعد از اعلام آتش‌بس از سوی این گروه در ماه مارس سال ۲۰۰۶ میلادی روند برقراری صلح آغاز شد، ولی ۹ ماه بعد، اتا با نادیده گرفتن این آتش‌بس، در پارکینگ فرودگاه مادرید بمبگذاری کرد که مرگ دو نفر را به دنبال داشت.

مطالب مرتبط