بازداشت نزدیک به ۷۰۰ کودک در مبادی ورودی بریتانیا

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption '۶۹۷ کودک در مبادی ورودی بریتانیا به بازداشتگاه برده شده‌اند'

یک سازمان خیریه کودکان در بریتانیا مدارکی منتشر کرده است که نشان می‌دهد هر سال صدها کودک در بنادر و فرودگاه‌های این کشور توسط ماموران اداره مهاجرت بازداشت می شوند.

براساس گزارش‌ها، موسسه "انجمن کودکان" دریافته است که امسال در فاصله ماه‌های مه تا اوت (در مدت چهار ماه) نزدیک به ۷۰۰ نفر که زیر ۱۸ سال داشته‌اند، بازداشت شده‌اند و در مدتی که بررسی‌های مربوط به اقامت آنها در بریتانیا انجام می‌شد، برای ساعت‌ها در بازداشت به سر برده‌اند.

گفته شده است که یک چهارم این افراد، تنها بوده‌اند و کسی آنها را همراهی نمی‌کرده است.

انور سولومون، مدیر سیاستگذاری "انجمن کودکان" به بی‌بی‌سی گفته است که این کودکان برای ساعات طولانی در شرایط نامناسبی نگهداری می‌شوند و با افرادی سر و کار دارند که اطلاعات و تجربه چندانی برای برخورد مناسب با کودکان ندارند.

با این حال، او اضافه کرده است که هیچ یک از این کودکان برای بیش از ۲۴ ساعت در بازداشت نبوده‌اند.

دولت بریتانیا در سال ۲۰۱۰ میلادی اعلام کرد که به بازداشت کودکان به دلایل مهاجرتی و نگهداری آنها در مراکز ویژه مهاجران پایان می‌دهد، ولی موسسه "انجمن کودکان" گزارش داده است که این تصمیم دولت در بنادر و فرودگاه‌ها اجرایی نشده است و در فاصله ماه مه تا پایان ماه اوت سال ۲۰۱۱ میلادی، ۶۹۷ کودک در مبادی ورودی لندن و بنادر جنوب شرقی بریتانیا بازداشت شده‌اند.

با در نظر داشتن میزان بازداشت کودکان در مدت چهار ماه، این موسسه نتیجه‌گیری کرده است که احتمالا در طول یک سال، تقریبا ۲ هزار کودک در مبادی ورودی بریتانیا در شرایط نامناسبی بازداشت می‌شوند.

در عین حال، این موسسه خیریه اضافه کرده است که وزارت کشور بریتانیا اطلاعات چندانی را درباره مدت یا دلایل بازداشت و نیز سن این کودکان ثبت نکرده است.

باب ریتمییر، مدیر اجرایی "انجمن کودکان" گفته است: "تعداد زیاد کودکانی که در جنوب شرق کشور بازداشت می‌شوند، وحشتناک است. به ویژه آن که به نظر می‌رسد این اتفاق، بدون نظارت مناسب مقامات مرکزی وزارت کشور انجام می‌شود."