یک راهبه در تبت خود را به آتش کشید

راهبان تبتی در دهلی حق نشر عکس AFP
Image caption نه نفر طی ماه های اخیر در اعتراض به حاکمیت چین خود را به آتش کشیده اند

گزارش ها از جنوب غربی چین حاکی از آن است که یک راهبه بودایی خود را به آتش کشیده و دو تبتی دیگر در اعتراض به حاکمیت چین بر تبت هدف تیراندازی پلیس قرار گرفته اند.

گروه تبت آزاد گفت راهبه بیست ساله روز گذشته خود را برابر صومعه ای در استان سیچوان به آتش کشید و جان سپرد.

او خواهان آزادی های مذهبی و بازگشت دالایی لاما، رهبر معنوی تبتی ها شده بود.

او اولین زن و نهمین نفری است که طی ماه های اخیر در اعتراض به حاکمیت چین بر تبت دست به چنین اقدامی زده است.

گروهی از تحلیلگران می گویند افزایش تعداد افرادی که خود را به آتش می کشند، نشاندهنده خشم روز افزون تبتی های مقیم این منطقه است.

گروه تبت آزاد گفته است تیراندازی به سوی معترضان، روز یکشنبه (۱۶ اکتبر) در منطقه دیگری در همین استان روی داده که دو تبتی در نتیجه آن زخمی شده اند.

سخنگوی وزارت خارجه چین گفته است اطلاعی در باره اقدام این راهبه ندارد اما تبلیغ و تشویق برای آسیب رساندن به زندگی را غیر اخلاقی دانسته است.

وزارت خارجه چین هفته پیش از دالایی لاما به خاطر محکوم نکردن اقدام به آتش سوزی ها انتقاد کرده بود.

چند روز پیش هم فردی که قبلا راهب بود، در اعتراض به سیاست های چین خود را جنوب غربی این کشور به آتش کشید.

فعالان تبتی گفتند این جوان نوزده ساله، در صومعه کرتی در سیچوان پیش از آن که خود را به آتش بکشد، شعارهایی در زمینه برقراری آزادی در تبت سر داده بود.

سیچوان که جمعیت زیادی از تبتی ها را در خود جای داده، منشا تنش‌هایی میان راهبان بودایی و مقامات چینی بوده است.

فعالان سیاسی و حقوق بشر می گویند دهها نفر در این منطقه در اعتراض به ادامه حاکمیت چین بر این منطقه بازداشت و شکنجه شده اند.

چین می گوید تبت همواره بخشی از خاک این کشور بوده، اگر چه پیش از قرن بیستم، تبت مدتی طولانی خودمختار بوده و بسیاری از اهالی تبت خود را به دالایی لاما، رهبر معنوی در تبعید تبت وفادار می دانند.

در سال ۱۹۵۶، مردم تبت علیه آنچه که فشار دولت چین بر دولت محلی خود می دانستند قیام کردند که تا سال ۱۹۵۹ و سرکوب خشونت آمیز این قیام به دست ارتش سرخ چین، ادامه داشت.

پس از سرکوب این قیام، دالایی لاما همراه با جمعی از رهبران تبتی این سرزمین را ترک کرد و در هند دولت در تبعید تبت را تشکیل داد.

مطالب مرتبط