مبادله گیلعاد شالیط با صدها زندانی فلسطینی انجام شد

شالیط
Image caption شالیط آزادی خود را در برابر آزادی بیش از یک هزار زندانی فلسطینی به دست آورده است

با آزادی چند صد زندانی فلسطینی، گروه حماس مستقر در نوار غزه، گیلعاد شالیط، نظامی اسرائیلی را آزاد کرده است.

تلویزیون دولتی مصر تصاویر او را پس از آزادی پخش کرده است.

اسرائیل نیز آزادی شالیط را تائید کرده و گفته او از وضعیت جسمانی مناسبی برخوردار است.

صبح سه شنبه، ۲۶ مهر (۱۸ اکتبر)، گزارش شد که گیلعاد شالیط، نظامی بیست و پنج ساله اسرائیلی که بیش از پنج سال پیش توسط افراد مسلح فلسطینی در مرز اسرائیل و نوار غزه اسیر شده بود، آزاد و به مقامات مصری تحویل شده است.

دقایقی بعد، یک منبع وابسته به گروه حماس در گفتگو با بی بی سی تایید کرد که این نظامی اسرائیلی تحویل مقامات مصری شده و برخی منابع خبری اسرائیل نیز گزارش کردند که مصر گیلعاد شالیط را در گذرگاه کرم شالوم تحویل گرفته اند.

گذرگاه کرم شالوم در جنوب نوار غزه و در مرز مشترک اسرائیل، مصر و نوار غزه واقع شده است.

آزادی گیلعاد شالیط، که هنگام اسارت توسط نیروهای فلسطینی نوزده سال داشت، براساس توافق بین دولت اسرائیل و جنبش حماس برای مبادله این نظامی اسرائیلی با بیش از یکهزار فلسطینی زندانی در اسرائیل صورت گرفته است.

ساعاتی قبل از انتشار خبر آزادی گیلعاد شالیط، گزارش شد که حدود پانصد زندانی فلسطینی با تعدادی اتوبوس عازم نوار غزه و کرانه باختری رود اردن شده اند و قرار است بیش از پانصد زندانی دیگر فلسطینی نیز طی دو ماه آینده از زندان آزاد شوند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption انتقال زندانیان فلسطینی برای تحویل به فلسطینیان از ساعات اولیه بامداد سه شنبه آغاز شد

اتوبوس های حامل گروهی از زندانیان آزاد شده در ساعات اولیه بامداد سه شنبه عازم گذرگاه مرزی کرم شالوم شد و به گفته منابع اسرائیلی، مقامات مصری پس از تحویل گرفتن زندانیان، طبق توافق صورت گرفته، آنان را به نوار غزه، کرانه باختری رود اردن و یا کشورهای دیگر خواهند فرستاد.

گفته شده است که چند اتوبوس دیگر نیز تعداد دیگری از فلسطینیان آزاد شده را در یک اردوگاه نزدیک شهر رام الله، در کرانه باختری رود اردن، تحویل تشکیلات خودگردان فلسطینی خواهد داد.

قرار است گیلعاد شالیط تا ساعاتی دیگر با هواپیما به یک پایگاه هوایی واقع در نزدیک تل آویو انتقال یابد و در آنجا به اعضای خانواده خود ملحق شود.

اگرچه مبادله زندانیان فلسطینی با شهروندان اسرائیلی امری بدون پیشینه نیست، اما آزادی این تعداد زندانی فلسطینی در برابر آزادی یک شهروند اسرائیلی بی سابقه است.

مبادله بی سابقه

همچنین، این نخستین بار است که یک نظامی اسرائیلی پس از این مدت اسارت در دست فلسطینیان، به کشور خود باز می گردد.

حق نشر عکس AP
Image caption شالیط در گذرگاه کرم شالوم و نزدیک محل اسارت او تحویل مقامات مصری شد

براساس توافق صورت گرفته با میانجیگری مصر، گروه حماس پس از دریافت تایید ورود اتوبوس حامل فلسطینیان آزاد شده به کرم شالوم، نظامی اسرائیلی را تحویل مقامات مصری داده است.

توافق بین اسرائیل و حماس با تلاش دولت مصر و پس از چندین ماه مذاکره به دست آمد و هفته گذشته مقامات اسرائیلی اعلام کردند که به زودی گیلعاد شالیط آزاد می شود.

با اینهمه، خویشاوندان گروهی از شهروندان اسرائیلی که در اثر عملیات تندروهای فلسطینی کشته شده اند با تسلیم دادخواستی به دادگاه عالی اسرائیل، خواستار توقف اجرای این توافق شدند.

به گفته آنان، فلسطینیانی که قرار بود فرمان آزادی آنها توسط رئیس جمهوری اسرائیل امضا شود در ارتباط با اقداماتی مانند حملات مسلحانه و بمب گذاری در نقاط مختلف اسرائیل محاکمه و زندانی شده بودند و نباید مورد عفو قرار می گرفتند.

دادگاه عالی اسرائیل بعد از ظهر روز دوشنبه این درخواست را رد کرد و آخرین مانع در برابر مبادله نظامی اسرائیلی با زندانیان فلسطینی را مرتفع کرد.

گروهبان گیلعاد شالیط، که دارای تابعیت دوگانه اسرائیلی و فرانسوی است، در ماه ژوئن سال ۲۰۰۶ میلادی در حمله افراد مسلح فلسطینی در نزدیکی گذرگاه مرزی کرم شالوم اسیر شد و به داخل نوار غزه انتقال یافت.

حق نشر عکس wiki
Image caption در طول سالهای اسارت شالیط تلاشهای گسترده ای برای کسب آزادی او صورت گرفت

در طول بیش از پنج سال گذشته، اسرائیل به اقدامات گوناگونی از جمله عملیات نظامی علیه مواضع حماس در نوار غزه و توسل به نهادها و شخصیت های بین المللی برای میانجیگری متوسل شد تا آزادی این عضو ارتش اسرائیل را به دست آورد.

ظاهرا مذاکرات اسرائیل و حماس برای آزادی گلعاد شالیط، که در طول زمان اسارت به طور غیابی به درجه استواری ارتقا یافته، از اوایل سال جاری با میانجیگری مصر آغاز شد و با وجود چند مورد تهدید دو طرف به قطع مذاکرات، تا حصول توافق نهایی ادامه یافت.

با توجه به فعالیت گسترده گروه های مختلف متشکل از شهروندان اسرائیل که طی شش سال گذشته برای کسب آزادی گیلعاد شالیط تلاش کرده اند، انتظار می رود توافق به دست آمده از حمایت اکثر شهروندان اسرائیلی برخوردار باشد.

برای گروه حماس نیز، که از ماه ژوئن سال ۲۰۰۶ با اخراج نیروهای تشکیلات خودگردان، بر نوار غزه مسلط شده است، کسب آزادی بیش از یکهزار فلسطینی زندانی را که اکثرا از فعالان سیاسی و نظامی بوده اند به عنوان دستاوری مهم محسوب می شود.

برخی ناظران گفته اند که در حالیکه تلاش محمود عباس، رهبر جنبش فتح و رئیس تشکیلات خودگردان، برای کسب عضویت کامل در سازمان ملل یک پیروزی بزرگ برای فتح محسوب می شد، حماس هم آزادی این تعداد فلسطینی را موفقیتی عمده در رقابت با جنبش فتح تلقی خواهد کرد.

مطالب مرتبط