الن دانکان: از محکومیت خبرنگاران در تاجیکستان نگرانیم

الن دانکان حق نشر عکس BBC World Service
Image caption الن دانکان: “ازادی بیان جزء بنیادین هر دولت معاصر و دموکراتیک است. ولی در تاجیکستان شمار زیاد خبرنگاران محاکمه دادگاهی می‌شوند.”

الن دانکان، نخستین وزیر بریتانیایی که وارد تاجیکستان شد در ملاقاتش با امامعلی رحمان در زمینه مجرم شناخته شدن خبرنگار بی بی سی در تاجیکستان ابراز نگرانی کرد.

طبق بیانیه وزارت رشد بین‌المللی بریتانیا، آقای دانکان، رهبر این وزارت در ملاقات خود با رئیس جمهور تاجیکستان در روز 17 اکتبر این موضوع را مطرح کرده است.

هرچند وی در این باره به خبرنگاران پس از دیدارش با رئیس جمهور تاجیکستان ابراز نظر نکرد.

در بیانیه این وزارت آمده است که ضمن ابراز خوشحالی از عفو ارونبای عثمان اف آقای دانکان گفته است: "من خوشحالم که وی عفو شد و حالا آزاد است. هرچند، بی بی سی و آقای عثمان اف علیه مجرم شناخته شدن وی اعتراض دارند و من در باره نحوه محاکمه دادگاهی نگرانیهای خود را بیان کردم."

وزیر رشد بین‌المللی بریتانیا افزود: "آزادی بیان جزء بنیادین هر دولت معاصر و دموکراتیک است. ولی در تاجیکستان شمار زیاد خبرنگاران محاکمه دادگاهی می‌شوند."

روز 14 اکتبر دادگاه ولایت سغد ارونبای عثمان اف، خبرنگار بخش آسیای میانه ‌بی بی سی در خجند را در همدستی با طرفداران حزب تحریر مجرم شناخته و او را برای سه سال محکوم به زندان کرد.

دادگاه همزمان با اعلام این حکم اعلام کرد که آقای عثمان اف طبق قانون عفو از اجرای این جزا معاف است.

ساعتی قبل از اعلام این حکم، دادگاهی دیگر در شهر خجند علیه محمدیوسف اسماعیل اف، خبرنگار دیگر در شمال تاجیکستان حکم صادر کرد.

طبق حکم دادگاه آقای اسماعیل اف باید برای "لطمه وارده کردن به شأن و شرف" 35 هزار سامانی جریمه بپردازد و سه سال از فعالیت خبرنگاری محروم است.

در پی اعلام نتیجه این دو پرونده، خبرنگاران بدون مرز و کمیته دفاع از حقوق روزنامه‌نگاران، دو سازمان مدافع حقوق روزنامه‌نگاران با مضمون ناراضیگی از محکومیت این خبرنگاران "برای فعالیت حرفه ای" در شمال تاجیکستان بیانیه‌هایی منتشر کردند.

سازمان امنیت و همکاری اروپا نیز روز 17 اکتبر در این باره بیانیه ای صادر کرده و در آن خواسته است، این دو خبرنگار کاملاً تبرئه (روسفید) شوند.

دونیه مییتاویچ، نماینده بخش آزادی بیان این سازمان گفته است: "من از این که محمدیوسف اسماعیل اف و ارونبای عثمان اف آزاد شده‌اند شادم، اما من همچنان نگرانم که آنها را مجرم شناخته‌اند. هر دو خبرنگار به خاطر روزنامه‌نگاری مستقلشان تعقیب شدند."

خانم مییتاویچ افزود که روند تحقیق شکایت آنها به دادگاه استینافی را دنبال خواهد کرد و امیدوار است که آنها تبرئه خواهند شد.

وی همچنین گفته است که منتظر سفر قریب الوقوع اش به تاجیکستان و دیدار و گفتگو با مقامات دولتی و نمایندگان جامعه مدنی این کشور است.

با این وجود سفر الن دانکان، وزیر رشد بین‌المللی بریتانیا در تاجیکستان ادامه‌دارد.

وی روز 18 اکتبر با روند اجرای برنامه هایی که وزارت رشد بین‌المللی بریتانیا در دوشنبه، نواحی مختلف تاجیکستان و منطقه مرزی این کشور با افغانستان سرمایه‌گذاری می‌کند، آشنا شد.

آقای دانکان به رئیس جمهور تاجیکستان گفته است که این کشور برای رشد موفق امکانات زیادی دارد.

وی گفته است: "تاجیکستان می‌تواند آینده ای درخشان داشته باشد. در اینجا افراد تصمیم گیرنده‌ای هستند که ما می‌توانیم با آنها همکاری کنیم. اگر آنها به بخش کشورزی سرمایه‌گذاران بیشتر جلب کرده و برای رشد بخش خصوصی راه را هموار کنند، تاجیکستان می‌تواند به کشور موفق آسیای میانه ‌تبدیل شود."

مطالب مرتبط