سفر غیر منتظره هیلاری کلینتون به لیبی

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا در حال دست دادن با مصطفی عبدل جلیل رییس شورای انتقالی ملی لیبی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سفر خانم کلینتون به لیبی به دلایل امنیتی بدون اعلام قبلی انجام گرفت و پیش از ورود او هم تدابیر امنیتی شدیدی اتخاذ شده بود

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا در سفری کوتاه به طرابلس، پایتخت لیبی با رهبران شورای انتقالی ملی این کشور دیدار کرده است.

خانم کلینتون در جریان این دیدار گفت که از ایستادن بر روی خاک سرزمین آزاد لیبی افتخار می کند.

او همچنین به مقامات دولت موقت لیبی اطمینان داد که دولت آمریکا به حمایت خود از آن کشور ادامه خواهد داد، از کمک به بازسازی تاسیسات زیربنایی و درمان مجروحان جنگی گرفته تا شناسایی و جمع آوری موشک های ضدهوایی مفقود شده.

خانم کلینتون عالی رتبه ترین مقام آمریکایی است که از زمان سقوط حکومت معمر قذافی به لیبی سفر می کند.

سفر خانم کلینتون به لیبی به دلایل امنیتی بدون اعلام قبلی انجام گرفت و پیش از ورود او هم تدابیر امنیتی شدیدی اتخاذ شده بود.

سفر وزیر امور خارجه آمریکا به لیبی به دنبال دیدار رهبران بریتانیا و فرانسه از آن کشور انجام گرفت.

مقامات آمریکایی می گویند هدف از سفر خانم کلینتون به لیبی، نشان دادن حمایت واشنگتن از شورای انتقالی ملی و مردم لیبی و همچنین تقویت روابط دو کشور است.

پیشتر در روز سه شنبه گزارش شد که درگیریهای شدیدی در اطراف شهر سرت، زادگاه سرهنگ معمر قذافی و یکی از آخرین پایگاه های قدرت هواداران او رخ داده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، حدود هزار جنگجوی لیبیایی از شرق سرت حمله عمده ای را آغاز کرده اند.

دیدار از مالت

هیلاری کلینتون پیش از سفر به طرابلس از مالت دیدن کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا در مالت با لاورنس گونزی، نخست وزیر این کشور ملاقات کرد و ضمن گفتگو با او در مورد وضعیت لیبی، از کمک های مالت در دوره بحران لیبی تشکر کرد.

جزیره مالت مرکزی برای فعالیت سازمان ها و گروه های امدادرسان و همچنین پایگاهی برای خارج کردن کارگران خارجی از لیبی بوده است.

خانم کلینتون بلندپایه ترین مقام آمریکایی است که از سال ۲۰۰۸ تا کنون از مالت دیدن می کند.

کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه سابق آمریکا در سال ۲۰۰۸ به مالت سفر کرد و در سال ۱۹۸۹ هم جورج بوش پدر، رییس جمهور وقت آمریکا به همراه جیمز بیکر وزیر امور خارجه دولتش برای شرکت در اجلاسی که میخاییل گورباچف، رهبر شوروی سابق هم در آن حضور داشت، به مالت رفت.

مطالب مرتبط