گیلعاد شالیط به خانواده‌اش در اسراییل ملحق شد

ملاقات گیلعاد شاليط با بنیامین نتانیاهو  پس از آزادی حق نشر عکس Reuters
Image caption بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل آزادی آقای شالیط را "لحظه ای هیجان انگیز" اما در عین حال "بسیار دشوار" توصیف کرد

همزمان با آزادی صدها زندانی فلسطینی، گیلعاد شالیط، سرباز اسراییلی که ۵ سال تحت اسارت پیکارجویان حماس بود، آزاد شده و به اسراییل بازگشته است.

گیلعاد شالیط که در چارچوب یک توافق تبادل زندانیان آزاد شد، از غزه به مصر و از آنجا به پایگاهی هوایی در اسراییل منتقل شد و در آنجا به خانواده اش پیوست.

در همین حال نخستین گروه از ۴۷۷ زندانی فلسطینی که قرار بود امروز آزاد شوند، وارد غزه شده و مورد استقبالی گرم قرار گرفته اند.

بر اساس توافق اسراییل با گروه حماس قرار است ۵۵۰ زندانی فلسطینی دیگر هم ماه آینده آزاد شوند.

گروهبان شالیط که اکنون ۲۵ سال دارد در سال ۲۰۰۶ توسط گروهی از پیکارجویان حماس که با حفر تونلی زیرزمینی وارد خاک اسراییل شده بودند، ربوده شد.

او اوایل روز سه شنبه به گذرگاه رفح در مرز مصر و غزه منتقل شد و در آنجا در حضور نمایندگان اسراییل به میانجی گران مصری تحویل داده شد.

گیلعاد شالیط در نخستین مصاحبه اش پس از آزادی، به تلویزیون مصر گفت که دلش برای خانواده و دوستانش تنگ شده است.

او که با چهره ای رنگ پریده و خسته صحبت می کرد، افزود که امیدوار است این توافق تبادل زندانیان به برقراری صلح بین اسراییل و فلسطینیان کمک کند.

گروهبان شالیط بعد به مرز مصر و اسراییل منتقل شد و پس از یک تماس تلفنی با خانواده اش با هواپیما به پایگاه هوایی تل نوف اسراییل پرواز کرد و در آنجا به خانواده اش پیوست.

آزمایشهای اولیه پزشکی حاکیست که مشکل نگران کننده ای در مورد سلامتی آقای شالیط وجود ندارد و اگر در آزمایشهای بعدی پزشکان سلامتی کامل او را تایید کنند، آقای شالیط می تواند به محل زندگی اش در شمال اسراییل بازگردد.

'هزینه ای سنگین'

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل که در پایگاه هوایی تل نوف با گیلعاد شالیط دیدار کرد، آزادی او را "لحظه ای هیجان انگیز" اما در عین حال "بسیار دشوار" توصیف کرد چرا که به گفته او آزادی آقای شالیط در برابر بیش از هزار زندانی فلسطینی، هزینه ای سنگین برای اسراییل داشته است.

در همین حال حدود ۱۸۰ نفر از ۲۹۵ زندانی فلسطینی که قرار بوده است به غزه منتقل شوند وارد این منطقه شده و در شهر غزه حدود ۲۰۰ هزار نفر به استقبال آنها آمده اند.

این زندانیان آزاد شده ابتدا با اتوبوس وارد مصر شدند و بعد در گذرگاه رفح مورد استقبال خانواده خود و همچنین اسماییل هنیه، نخست وزیر حماس قرار گرفتند.

بسیاری از فلسطینیانی که آزاد می شوند، به جرم توطئه برای بمبگذاری انتحاری و یا حملات دیگر زندانی شده اند.

با این حال اسراییل از آزادسازی شماری از چهره های کلیدی در میان زندانیان فلسطینی خودداری کرده است که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مروان برغوثی، از رهبران پیکارجویان فلسطینی که در ارتباط با حملات مختلف به اسراییل، چند بار به حبس ابد محکوم شده است.
  • عبدالله برغوثی، از سازندگان بمب برای حماس که چند بار به حبس ابد محکوم شده است.
  • احمد سادات، به دلیل نقشش در ترور وزیر جهانگردی اسراییل در سال ۲۰۰۱ زندانی شده است.

مطالب مرتبط