ارتش ترکیه به 'پایگاههای پ‌ک‌ک' در شمال عراق حمله کرد

ارتش ترکیه در مرز با عراق حق نشر عکس Getty
Image caption ارتش ترکیه در تعقیب پیکارجویان کرد بار دیگر از مرز با کردستان عراق عبور کرده است

ارتش ترکیه در تعقیب پیکارجویان کرد از مرز با عراق عبور کرده و نیروی هوایی این کشور مواضع کردها را در شمال عراق هدف حمله قرار داده است.

روز چهارشنبه، ۲۷ مهر (۱۸ اکتبر)، منابع نظامی ترکیه تایید کردند که واحدهای زمینی ارتش این کشور در تعقیب پیکارجویان حزب کارگران کرد - پ‌ک‌ک - از مرز با عراق عبور کرده و نیروی هوایی هم مواضع پیکارجویان کرد را در داخل خاک عراق هدف حمله قرار داده است.

این عملیات به تلافی حمله افراد مسلح حزب کارگران کرد - پ ک ک - به پایگاه های ارتش ترکیه در نزدیکی مرز عراق صورت گرفت که در جریان آن، دست کم بیست و چهار نظامی ترکیه کشته و شماری زخمی شده اند.

به گفته مقامات نظامی ترکیه، در این عملیات، هواپیماهای نیروی هوایی این کشور "پایگاه های اصلی پ ک ک را در ارتفاعات قندیل در خاک عراق بمباران کرده اند."

ارتش ترکیه گفته است که حدود دو هزار تن از نفرات مسلح پ‌ک‌ک در شمال عراق مستقر هستند و از این محل، عملیات نظامی خود در داخل ترکیه را سازمان می دهند.

منابع کرد عراقی هم گفته اند که در عملیات زمینی ارتش ترکیه در روز چهارشنبه، واحدهای متشکل از چند صد تن از نظامیان این کشور در عملیات جستجو برای یافتن نفرات پ ک ک از مرز با عراق عبور کردند.

طی ماه های اخیر، نیروی هوایی ارتش ترکیه چندین بار مواضع پ‌ک‌ک را در داخل عراق هدف قرار داده و به گفته ستاد ارتش ترکیه، حدود یکصد کرد مسلح را از پای درآورده است.

اوایل ماه جاری، پارلمان ترکیه بار دیگر به ارتش این کشور اجازه داد تا برای مقابله با عملیات گروه های جدایی طلب کرد، از مرز با کردستان عراق عبور کند و عملیاتی را در خاک آن کشور به اجرا بگذارد.

حق نشر عکس AFP
Image caption رویارویی پیکارجویان پ ک ک و ارتش ترکیه چندین هزار کشته برجای گذاشته است

عملیات پیکارجویان کرد علیه پایگاه های نظامی ترکیه در طول شب گذشته باعث وارد شدن سنگین ترین تلفات به ارتش ترکیه در ماه های اخیر در نتیجه یک رشته حملات مسلحانه بوده است.

با انتشار خبر حمله چریک های کرد به نیروهای دولتی ترکیه، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، تصمیم گرفت با توجه به اهمیت این واقعه برنامه سفر خود به قزاقستان را لغو کند.

پیشتر، منابع خبری از کشته شدن بیست و یک نظامی در حمله چریک های کرد به پایگاه های نظامی در استان حکاری، در جنوب شرقی ترکیه خبر داده بودند اما ساعاتی بعد، این آمار افزایش یافت و رقم بیست و چهار کشته اعلام شد.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع نظامی ترکیه گزارش کرده است که در جریان حمله افراد مسلح به پاسگاه های نظامی در منطقه یوکسوکوا در استان حکاری، هجده نظامی دیگر هم زخمی شده اند.

این حملات تنها یک روز پس از کشته شدن چند مامور پلیس و تعدادی غیرنظامی در اثر انفجار بمب در استان کردنشین بیتلیس، در نزدیکی استان حکاری، گزارش می شود.

عملیات پ‌ک‌ک

هنوز گروه پ‌ک‌ک نسبت به گزارش حملات اخیر به پاسگاه های نظامی ترکیه واکنشی نشان نداده و مسئولیت این عملیات را برعهده نگرفته اما منابع امنیتی ترکیه گفته اند که نحوه سازماندهی و اجرای این عملیات ارتباط آن را پ‌ک‌ک را نشان می دهد.

حق نشر عکس AP
Image caption عبدالله گل پیکارجویان کرد و کسانی را که به آنان کمک می کنند تهدید کرده است

صبح چهارشنبه، عبدالله گل، رئیس جمهوری ترکیه، در پیامی خطاب به مردم این کشور، از تلفات حملات شب گذشته ابراز تاسف کرد و گفت که "دیر یا زود خواهیم دید که اسلحه برداشتن علیه کشور ترکیه به نتیجه ای نخواهد رسید" و تهدید کرد که ترکیه به کسانی که به مخالفان مسلح این کشور کمک می کنند "درسی فراموش نشدنی خواهد آموخت و آنان نتیجه تلخ اقدامات خود را خوهند دید."

آقای گل گفت که دولت ترکیه به جهانیان نشان خواهد داد که "تا رسیدن به نتیجه نهایی، با قاطعیت و عزمی محکم با تروریسم مبارزه می کند و تروریسم هرگز در اراده ما خللی ایجاد نمی کند."

مناطق کردنشین ترکیه واقع در مرز این کشور با عراق در ماه های اخیر صحنه درگیری های سنگین نیروهای دولتی و چریک های پ‌ک‌ک بوده است.

اخیرا عبدالله گل، رئیس جمهوری ترکیه، برای ملاقات با نظامیان و تقویت روحیه آنان، به این مناطق سفر کرده بود.

درگیری های اخیر در جنوب شرق ترکیه به خصوص از ماه ژوئیه سال جاری شدت گرفته و به گفته منابع خبری، تا کنون به کشته شدن حدود پنجاه نظامی ترکیه و شمار نامعلومی از چریک های کرد و احتمالا افراد غیرنظامی منجر شده است.

در حالیکه چریک های کرد ظاهرا با عبور از مرز ترکیه و عراق، به عملیاتی در داخل خاک ترکیه دست زده اند، تویخانه و نیروی هوایی ارتش ترکیه هم هدف هایی را متعلق به پ‌ک‌ک اعلام کرده در شمال عراق هدف حملات مکرر قرار داده است.

حق نشر عکس AP
Image caption حملات مسلحانه پ‌ک‌ک در ماههای اخیر تلفاتی را به نظامیان ترکیه وارد کرده است

ارتش ترکیه از وارد کردن تلفات سنگین به افراد مسلح این گروه خبر داده اما پ‌ک‌ک گفته است که در این حملات، تعداد زیادی غیرنظامی ساکن این مناطق نیز کشته شده اند.

عملیات مسلحانه جدایی طلبان کرد علیه دولت مرکزی ترکیه اواسط دهه ۱۹۸۰ آغاز شد و با درگیری های مسلحانه، بمب گذاری و ترور افراد ادامه داشته است.

تا کنون بیش از چهل هزار نفر درگیری ها جان خود را از دست داده اند و در حالیکه دولت ترکیه از مذاکره مستقیم با این گروه خودداری کرده است، هنوز نشانه ای از پایان اختلاف دو طرف دیده نمی شود.

دولت ترکیه می گوید که در حال حاضر، نفرات مسلح گروه پ‌ک‌ک عمدتا در مناطق مرزی شمال عراق مستقر هستند و عملیات خود علیه ترکیه را از این مناطق برنامه ریزی می کنند.

با توجه به تلفات سنگین نظامیان ترکیه و اتهام ارتباط این عملیات با پ‌ک‌ک احتمال می رود ارتش ترکیه عملیات دیگری را علیه مواضع این گروه، از جمله در داخل خاک عراق به اجرا بگذارد.

دولت های ایالات متحده، ترکیه و اتحادیه اروپا گروه پ ک ک را یک سازمان تروریستی می دانند.

مطالب مرتبط