نگرانی کمیته نویسنده‌های زندانی از حکم دادگاه علیه ارونبای عثمان اف

اعتراض خبرنگاران بی بی سی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption بی بی سی می‌گوید صرف نظر از حکم دادگاه در باره عفو او آقای عثمان اف می‌خواهد به دادگاه تجدید نظر برای دفاع از حیثیت و آبروی خود شکایت ببرد

کمیته نویسنده‌های زندانی (PEN international) از حکم دادگاه علیه ارونبای عثمان اف، نویسنده و خبرنگار بخش آسیای میانه‌بی بی سی در شمال تاجیکستان شدیداً انتقاد کرده است.

در بیانیه این سازمان بین المللی که روز چهارشنبه ۱۹ اکتبر منتشر شد گفته شده است که آقای عثمان اف برای فعالیتهای خبرنگاریش محکوم به زندان و طبق قانون عفو آزاد شده است.

مؤلفان این بیانیه همچنین از اعمال شکنجه به ارونبای عثمان اف به هنگام در محبس قرار داشتنش اظهار نگرانی کرده و از دولت تاجیکستان خواسته‌اند که حقوق آزادی بیان در این کشور رعایت شود.

دادگاه ولایت سغد خبرنگار بی بی سی را در "ارتباط با افراطگرایان اسلامی" مجرم شناخته و او را برای سه سال محکوم به زندان کرد، ولی همزمان او را طبق قانون عفو از اجرای جزا معاف کرد.

ارونبای عثمان اف این حکم دادگاه را "بی عدالتی" عنوان کرده و وکیلان مدافع وی گفتند که به دادگاه استینافی شکایت خواهند برد.

شبکة خبری بی بی سی با صدور بیانیه ای معتقد است که هیچ گونه شواهدی برای تأیید ارتکاب تخلفی از سوی آقای عثمان اف در جریان دادگاه پیدا نشده است و تنها تبرئه کامل و بدون محکومیت این خبرنگار قابل قبول است.

بی بی سی می‌گوید، "صرف نظر از حکم دادگاه در باره عفو او آقای عثمان اف می‌خواهد به دادگاه تجدید نظر برای دفاع از حیثیت و آبروی خود شکایت ببرد."

مطالب مرتبط