پاکستان در مورد هرگونه اقدام نظامی یک جانبه به آمریکا هشدار داد

حق نشر عکس Other
Image caption آمریکا شبکه حقانی را مسئول شماری از حملات در افغانستان می داند

ژنرال اشفق کیانی، رئیس ستاد ارتش پاکستان، گفته است که آمریکا قبل از دست زدن به هرگونه حمله یک جانبه علیه پیکار جویان در مناطق قبیله ای وزیرستان شمالی، باید به دقت در این باره فکر کند.

آقای کیانی که درجلسه غیرعلنی کمیته دفاعی پارلمان این کشور صحبت می کرد گفت که آمریکا باید به جای وادار کردن پاکستان به حمله به گروه های پیکارجو در مناطق مرزی، تلاش خود را بر ایجاد ثبات در افغانستان متمرکز کند.

ژنرال کیانی تاکید کرده که این پاکستان است که باید در باره هر گونه تهاجمی به مناطق همجوار با افغانستان و زمان انجام چنین تهاجمی تصمیم بگیرد.

مقامات دولت آمریکا سالهاست که از پاکستان می خواهند که با پیکارجویان مستقر در منطقه، به ویژه شبکه حقانی مقابله کند.

رئیس ستاد ارتش پاکستان گفته است: "اگر کسی بتواند مرا متقاعد کند که با دست زدن به حمله به وزیرستان شمالی، تمامی مشکلات فعلی حل خواهد شد، من همین فردا این کار را خواهم کرد."

آمریکا شبکه حقانی را مسئول شماری از حملات اخیر در افغانستان می داند.

گفته می شود شبکه حقانی که با طالبان و القاعده مرتبط است، به انجام حمله به سفارت آمریکا در کابل در ماه گذشته متهم شده است.

برخی گزارش ها حکایت از آن دارد که آقای کیانی در جریان صحبت هایش در کمیته دفاعی پارلمان، تماس های پاکستان را با گروه حقانی برای جمع آوری اطلاعات، "سودمند" توصیف کرده است.

افزایش حملات لفظی و نظامی آمریکا علیه شبکه حقانی در ماه های اخیرعامل اصلی تنش بین نیروهای اتئلاف به رهبری آمریکا مستقر در افغانستان با پاکستان بوده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption آمریکا، شبکه حقانی را مسئول حمله به سفارت این کشور در کابل می داند

گفته شده توماس دانیلون، مشاور امنیت ملی آمریکا، در جریان ملاقاتی محرمانه با اشفق کیانی که در اوایل ماه جاری در عربستان سعودی انجام شد، گفت که پاکستان باید رهبران شبکه حقانی را بکشد، یا به آمریکا در کشتن آنها کمک کند، یا رهبران این شبکه را برای پیوستن به دولت افغانستان ترغیب کند.

ماه گذشته، دریاسالارمایک مولن، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا، شبکه حقانی را "بازوی اجرایی" سرویس اطلاعاتی پاکستان نامید و این کشور را متهم به حمایت مستقیم از پیکارجویان این شبکه کرد.

اما در مقابل پاکستان تمایلی ندارد که به فشارهای آمریکا تن دهد.

یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان هم ماه گذشته گفت که کشورش در مقابل فشارهای آمریکا در مورد مقابله با پیکارجویان تسلیم نخواهد شد.

این در حالی است که مقامات افغان و ناتو گفته اند که موضع پاکستان در مورد برخورد با شبکه حقانی باعث شده که وزیرستان شمالی به محلی امن برای پیکارجویان این شبکه بدل شده و آنها به حملات راکتی علیه نیروهای ناتو شدت بدهند.

مطالب مرتبط