'جاسوس روس' باعث استعفای نماینده پارلمان بریتانیا از کمیسیون دفاعی شد

کاتیا زاتولیوتر حق نشر عکس PA
Image caption وکلای دولت بریتانیا می گویند مصالح امنیت ملی ایجاب می کند که خانم زاتولیوتر از بریتانیا اخراج شود

یک نماینده پارلمان بریتانیا در ارتباط با جنجال پیرامون معشوقه سابق و دستیارش که به جاسوسی برای روسیه متهم شده، از کمیسیون امور دفاعی پارلمان استعفا داد.

دولت بریتانیا در پی اخراج کاتیا زاتولیوتر دستیار سابق مایک هانکوک، نماینده پارلمان بریتانیاست که متهم است برای دست یافتن به اطلاعات محرمانه و انتقال آن به روسیه، با آقای هانکوک رابطه برقرار کرده است.

اما آقای هانکوک تاکید دارد که دستیار سابقش به اطلاعات طبقه بندی شده دسترسی نداشته است.

خانم زاتولیوتر پیشتر این اتهام را که برای بهره گیری از نفوذ سیاسی این نماینده با او رابطه جنسی برقرار کرده است، تکذیب کرد.

کاتیا زاتولیوتر، ۲۶ ساله، که یک دادگاه ویژه مهاجرتی در خواست تجدید نظر او در مورد حکم اخراجش از بریتانیا را بررسی می کند، هر گونه اقدام جاسوسی را تکذیب کرده است.

وکلای دولت بریتانیا می گویند مصالح امنیت ملی ایجاب می کند که خانم زاتولیوتر از بریتانیا اخراج شود.

خانم زاتولیوتر در جلسه دادگاه گفت که معتقد نیست که مایک هانکوک، نماینده لیبرال دموکرات و عضو کمیسیون امور دفاعی پارلمان بریتانیا، چندان با نفوذ است، چرا که او یک نماینده عادی پارلمان است و در هیات دولت حضور ندارد.

اما جاناتان گلاسون، از وکلای وزارت کشور بریتانیا در پاسخ به این استدلال گفت: "آقای هانکوک فقط یک نماینده ساده پارلمان نیست، بلکه او عضو کمیسیون امور دفاعی پارلمان نیز هست".

Image caption مایک هانکوک تاکید دارد که معشوقه و دستیار سابقش به اطلاعات طبقه بندی شده دسترسی نداشته است

هنگامی که از خانم زاتولیوتر پرسیده شد که به چه دلیل فکر می کند که آقای هانکوک مورد توجه سرویس های اطلاعاتی روسیه قرار گرفته، او در پاسخ گفت: "من اصلا نمی دانم سرویس های اطلاعاتی روسیه به چه مسایلی علاقمند هستند".

رابطه جنسی خارج از ازدواج

جاناتان گلاسون در جلسه دادگاه خانم زاتولیوتر را متهم کرد که با علم به اینکه آقای هانکوک به عنوان مردی متاهل سابقه برقراری روابط جنسی خارج از زناشویی دارد، با او رابطه برقرار کرد، چرا که می دانست وضعیت زندگی خصوصی این نماینده پارلمان، بطور بالقوه او را در موضع ضعف قرار می دهد.

اما خانم زاتولیوتر در پاسخ به این اتهام گفت که تا پیش از آغاز رابطه چهار ساله اش با آقای هانکوک از روابط جنسی سابق او اطلاعی نداشته است.

در جلسه دادگاه گفته شد که خانم زاتولیوتر پیش از آشنایی با آقای هانکوک و زمانی که به عنوان "بانوی همراه" در کنفرانس ها در روسیه کار می کرده، با برخی از مقامات کشورهای اروپایی دیگر هم رابطه داشته است، از جمله برقراری رابطه با یک مقام سی ساله در سن ۱۸ سالگی و همچنین داشتن رابطه با یک مقام سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو.

آقای گلاسون در جلسه دادگاه گفت که این مقامات فکر می کردند که خانم زاتولیوتر روسپی است و بعد از رابطه جنسی می خواسته اند به او پول بپردازند.

خانم زاتولیوتر در پاسخ گفت که او زمانی که دانشجوی دانشگاه سن پترزبورگ بوده، در محل برگزاری کنفرانس ها کار می کرده تا مهارت خود را در زبانهای خارجی تقویت کند و از اوضاع جهان اطلاع بیشتری کسب کند.

انتظار می رود که محاکمه خانم زاتولیوتر ۹ روز طول بکشد.

خانم زاتولیوتر در ماه اوت سال ۲۰۱۰ در حالی که لندن را به مقصد مسکو ترک می کرد، در فرودگاه "گتویک" دستگیر شد.

مطالب مرتبط