اذعان دانشمند چینی به سرقت اسرار تجاری در آمریکا

کارگیل حق نشر عکس Getty
Image caption آقای هوانگ متهم به سرقت اسرار یکی از زیرمجموعه های کارگیل است

یک دانشمند چینی به سرقت اسرار تجاری از دو شرکت آمریکایی و ارسال آنها به چین و آلمان اذعان کرده است.

این آخرین مورد از یک رشته ادعاها درباره انتقال اسرار تجاری از سایر کشورها به شرکت های چینی است.

این دانشمند به خاطر سرقت اسراری در مورد یک آفت کش و یک محصول غذایی تازه که در مرحله توسعه بود به تجسس اقتصادی متهم شده است.

ککسو هوانگ متولد چین است اما کارت اقامت دائمی آمریکا را دارد.

او در مقابل اتهام سرقت اسرار از شرکت "داو اگروساینسس" که از زیرمجموعه های "داو کمیکال" و "کارگیل" است اقرار به گناه کرده است.

او که برای این شرکت کار می کرد با حداکثر ۲۵ سال زندان روبروست.

لنی بروئر دستیار وزیر دادگستری آمریکا گفت: "هوانگ از موقعیت خود در دو عدد از بزرگترین شرکت های کشاورزی آمریکا برای سرقت اسرار ارزشمند تجاری برای استفاده در کشورش چین استفاده کرد."

نگرانی های فزاینده ای درباره انتقال اسرار تجاری شرکت های آمریکایی به شرکت های رقیب در چین وجود داشته است.

پیشتر در سال جاری، یک مهندس چینی به سرقت اسرار شرکت فورد موتورز متهم شد. گفته می شد قصد او گرفتن کار در شرکت های اتومبیل سازی چینی بود.

سال گذشته نیز یک زوج دیگر به تلاش برای فروش اسراری درباره اتومبیل های دوگانه سوز شرکت جنرال موتورز به شرکت چری چین متهم شدند.

شرکت ها با ابراز نگرانی در مورد این مساله گفته اند که چنین حوادثی باعث برتری غیرمنصفانه شرکت هایی می شود که اطلاعات سرقت شده را دریافت می کنند، زیرا میلیون ها دلار صرف تحقیق و توسعه این محصولات شده است.

لیسا موناکو دستیار وزیر دادگستری آمریکا در امور امنیت ملی گفته است که پرونده تازه پررنگ کننده ادامه تهدید ناشی از سرقت اسرار شرکت های به نفع چین یا سایر کشورهاست.

مقام های آمریکایی گفته اند که همه ابزارهای حقوقی موجود برای اطمینان از حفظ حقوق مالکیت معنوی در این کشور را به کار خواهند گرفت.

مطالب مرتبط