افغانستان: نیازی به حضور نیروهای روسیه در مرز شمالی ما نیست

باز‌محمد احمدی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ژنرال باز‌محمد احمدی گفت که نیازی برای حضور نظامی روسیه در تاجیکستان برای مراقبت از مرز وجود ندارد

یک مقام بلندپایه افغانستان گفته است که نیازی به حضور مرزبانان روسیه در مرزهای شمالی افغانستان با تاجیکستان وجود ندارد.

ژنرال باز‌محمد احمدی، معاون وزیر داخله/ کشور افغانستان این سخنان را پس از ملاقات خود با ژنرال رستم نظراف، رئیس آژانس نظارت بر مواد مخدر تاجیکستان گفت.

ژنرال احمدی روز ۱۹ اکتبر پس از امضای پروتکل همکاری برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر و پریکورسارها میان وزارت کشور افغانستان و آژانس مبارزه با مواد مخدر تاجیکستان با خبرنگاران هم‌صحبت شد.

ژنرال احمدی همکاری‌های میان تاجیکستان و افغانستان را در زمینه مبارزه با این روند سودمند و مؤثر ارزیابی کرد.

در پاسخ به این سؤال خبرنگاران که آیا به ادعاهای برخی از مقامات روسیه مبنی بر ضرورت بازگشت مرزبانان این کشور برای مراقبت از مرز تاجیکستان با افغانستان گفت: "این گونه ضرورت وجود ندارد."

وی افزود: "شاید روسها چنین ادعا دارند که مبارزه با قاچاق مواد مخدری که پس از رفتن آنها صورت گرفت، موفق نبوده، اما من این را قبول ندارم. اما مشکل و چالش هنوز وجود دارد."

وی تأکید کرد: "نیاز به همکاری‌ها با کشورهای دیگر هست، ولی نه به حدی که حضور نظامی داشته باشند."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ژنرال نظراف پروتکل همکاری با وزارت کشور افغانستان را امضا کرد

ژنرال احمدی گفت که هر دو کشور، تاجیکستان و افغانستان به کمک‌های فنی، مالی و آوموزشی در سمت بالا بردن ظرفیتهای مراقبت از مرز نیاز دارند.

اما مقامات مختلف دولت روسیه طی ماه‌های اخیر در موارد مختلف مرز میان تاجیکستان و افغانستان را "مرزهای جنوبی کشورهای مشترک‌المنافع" خوانده، ادعا کرده‌اند که تاجیکستان "از عهده مراقبت از این مرز به تنهایی بر نمی آید" و موضوع بازگشت مرزبانان روس را به تاجیکستان مطرح کرده‌اند.

رسانه‌های تاجیکستان و روسیه در این زمینه مقالات و گزارش‌های زیادی نوشته بودند، چیزی که پیوسته توسط مقامات تاجیکستان انکار شده است.

باریس گریزلاف، رئیس دومای روسیه اخیراً از وضع در مرز میان تاجیکستان و افغانستان ابراز نگرانی کرده و گفته بود که اگر تاجیکستان این وضعیت را همچون استدلال نمی‌پذیرد، ممکن است موضوع سفر اتباع این کشور به روسیه برای مهاجرت کاری و دریافت پول تجدید نظر شود."این شانتاژ نیست، این اصول ‌بازی منصفانه است: از حساب خسارات نفر دیگر زندگی کردن ممکن نیست."

این در حالیست که اخیراً در کنفرانس رهبران نیروهای مرزبانی کشورهای منطقه مقامات نیروهای مرزبانی تاجیکستان گفتند که برخی از قسمت‌های مرز مشترَک تاجیکستان با افغانستان از سوی مرزبانان آن کشور حفاظت نمی‌شوند و این امر به افزایش موارد قاچاق مواد مخدر و عبور غیرقانونی از مرز منجر شده است.

با این وجود محمد نعیم محمدرضایف، یک مسئول آژانس نظارت بر مواد مخدر تاجیکستان همکاری‌های سالهای اخیر میان نهادهای ذیربط این کشور با افغانستان را برای جلوگیری از قاچاق مواد مخدر مؤثر خواند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اما آقای محمدرضایف در این باره گفت: "ما باید سخن سنجیده گوییم. وقتی کسی چنین ادعا می‌کند، باید بدون دلیل سخن نکند. چون که بی حکم دادگاه ما کسی را عیبدار کرده نمی‌توانیم."

در سال جاری حدود ۵۰۰ کیل و مواد مخدر در قلمرو افغانستان در جریان عملیاتهای مشترَک تاجیکستان و افغانستان آشکار و مصادره شده است. در این عملیاتها ۵۳ قاچاقچی شهروند افغانستان بازداشت شده‌اند.

آقای محمدرضایف گفت در عملیات مشترَک تاجیکستان و افغانستان از اوایل سال حدود ۵۰۰ کیلو مواد مخدر در قلمرو افغانستان مصادره شده است.

از سوی دیگر برخی از رسانه‌های خارجی گزارش داده‌اند که یکی از موضوعات مهم مطروحه در ملاقات اخیر نمایندگان پارلمان اتحادیه اروپا با رئیس جمهور تاجیکستان شایعات در باره دست داشتن افراد نزدیک به دولت، در قاچاق مواد مخدر بود.

مطالب مرتبط