لحظه به لحظه با سرنوشت قذافی

به روز شده:  12:14 گرينويچ - پنج شنبه 20 اکتبر 2011 - 28 مهر 1390

پخش زنده برنامه های تلويزيونی

برنامه های تلويزيون فارسی، هر روز از ساعت نه صبح تا يک بامداد به وقت تهران به طور مستقيم و زنده از وبسايت فارسی بی بی سی نيز پخش می شود.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

گزارش همزمان بی بی سی فارسی
این بخش به طور خودکار به روز می شود

به روز رسانی

20:55 تلویزیون الرأی، تلویزیون هواداران قذافی که در سوریه مستقر است، می گوید که دستگیری یا قتل سیف الاسلام قذافی، پسر معمر قذافی حقیقت ندارد.

20:30 تلویزیون العربیه می گوید که مقامات دولت انتقالی لیبی می خواهند جسد سرهنگ قذافی را در مکانی محرمانه دفن کنند.

20:25 به گزارش خبرگزاری فرانسه، دولت مصر ابراز امیدواری کرده است که مرگ سرهنگ قذافی آغاز فصلی نو در تاریخ لیبی باشد. دولت مصر می گوید که آماده کمک به مردم لیبی برای ساختن آینده است.

19:59 آندریاس فو راسموسن، دبیرکل ناتو در بیانیه ای اعلام کرد: پس از 42 سال، سرانجام حکومت وحشت سرهنگ قذافی به پایان رسید. من از تمام مردم لیبی می خواهم که اختلافاتشان را کنار بگذارند و با هم برای ساختن آینده ای روشن تر تلاش کنند.

19:29 کارولین هولی، خبرنگار بی بی سی در طرابلس می گوید که لیبی چالش های بزرگی در پیش دارد چرا که هنوز تسلط حکومت مرکزی برقرار نیست.

19:12 اوباما: آمریکا در ماه های آینده به مردم لیبی کمک خواهد کرد تا حکومت تازه خود را شکل دهند.

19:11 اوباما: دوره دیکتاتوری در لیبی تمام شد... اما راه دموکراسی دشوار خواهد بود.

19:09 باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا سخنان خود را در مورد وضعیت لیبی آغاز کرد.

18:45 مهرداد فرهمند می‌گوید که با مرگ قذافی، فصل جدیدی در لیبی آغاز می‌شود، در حالی که اگر او زنده می‌ماند، در جلسه‌های محاکمه احتمالیش، ناگزیر، شرایط این کشور در سال‌های گذشته، مرور و یادآوری می‌شد.

18:43 مهرداد فرهمند، خبرنگار ما که هم‌اکنون در تونس است، می‌گوید مردم تونس که برای جشن و پایکوبی به خیابان‌ها ریخته بودند، به دلیل رگبار باران، به خانه‌هایشان برگشتند، ولی انتظار می‌رود آنها دوباره برای جشن و ابراز شادمانی، به خیابان‌ها بیایند.

18:40 شورای ملی انتقالی در لیبی اعلام کرده است که پیکارجویان این شورا، معمر قذافی را بعد از بازداشتش، کشته‌اند.

18:35 عبدالله، یکی از ساکنان طرابلس که در نزدیکی میدان "سبز" در این شهر حضور دارد، به بی‌بی‌سی گفت: "جمعیت زیادی اینجا هستند. همه خوشحالند. لحظه خارق‌العاده‌ای است."

18:30 آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، می‌گوید: "سرانجام مسیر برای یک آغاز تازه و صلح‌آمیز سیاسی (در لیبی) هموار شده است.

18:28 گابریل گیت‌هاوس، خبرنگار بی‌بی‌سی در شهر سرت، می‌گوید که با وجود شادمانی مردم از کشته شدن سرهنگ قذافی، هنوز این نگرانی وجود دارد که پیکارجویان طرفدار آقای قذافی، از جمله تک‌تیراندازان او، همچنان در شهر حضور داشته باشند.

18:21 آقای هیگ گفت: "خوشحالیم که شهر سرت سقوط کرده است.  نیروهای سرهنگ قذافی هم تقریبا از شهر بنی‌ولید بیرون رانده شده‌اند و با حذف قذافی، لیبی الان می‌تواند وارد مرحله جدیدی شود، ولی هنوز در این مرحله هم چالش‌هایی وجود دارد."

18:20 ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا گفته است که همچنان چالش‌هایی در لیبی هست که باید برطرف شوند.

18:16 عفو بین‌الملل خواهان انجام تحقیقاتی مستقل درباره چگونگی مرگ سرهنگ قذافی شده است. تصاویری که منتشر شده‌اند، نشان می‌دهد که او زنده بازداشت شده است.

17:58 شبکه العربیه در سایت توییتر نوشت که خبرنگارش می‌گوید گزارش‌های مربوط به مرگ سیف‌الاسلام قذافی، پسر معمر قذافی، تایید شده است.

17:55 شبکه الجزیره تصاویری پخش کرده است که نشان می‌دهد سرهنگ قذافی در زمان دستگیری زنده بوده است.

17:43 شبکه الجزیره در توییتر نوشت: گزارش‌های تاییدنشده‌ای از بازداشت سیف‌الاسلام قذافی، پسر معمر قذافی منتشر شده است.

17:42 اتحادیه آفریقا که پیش از این، عضویت لیبی در این اتحادیه را به حالت تعلیق درآورده بود، اعلام کرده است که این تعلیق را لغو می‌کند.

 17:32 بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل هشدار داده است که مرگ سرهنگ قذافی "تنها پایان یک سرآغاز است". آقای بان گفت:  لیبیایی ها باید از اقدامات تلافی جویانه پرهیز کنند. اکنون زمان اتحاد مردم لیبی است و همه باید سلاح ها را زمین بگذارند. اکنون زمان بازسازی و ترمیم است. 

17:20 به گزارش خبرگزاری رویتر، آقای سارکوزی گفت اکنون وقت "مصالحه برای وحدت و آزادی است."

17:19 نیکلا سارکوزی، رییس جمهوری فرانسه نیز با انتشار یک اطلاعیه از وقایع لیبی به عنوان آغاز یک روند دموکراتیک در این کشور استقبال کرد. وی گفت: "آزادی سرت باید نمایانگر آغاز فرایندی باشد که شورای انتقالی لیبی برای ایجاد یک سیستم دموکراتیک با آن موافقت کرده است. سیستمی که تمامی گروه ها بتوانند در آن نقش داشته باشند و آزادی های  بنیادین را تضمین کند."

17:16 وزیر امور خارجه آلمان در یک اطلاعیه گفت: ما امیدواریم که مردم لیبی پس از چندین دهه دیکتاتوری در این کشور، بتوانند فصلی جدید، صلح آمیز و دموکراتیک برای کشورشان باز کنند.

17:02 به گزارش خبرگزاری فرانسه، گیدو وستروله، وزیر امور خارجه آلمان اظهار  امیدواری کرد که فصل جدیدی از صلح و دموکراسی در لیبی گشوده شود.

16:55 یکی از مقام های شورای انتقالی لیبی به خبرگزاری رویترز گفت معتصم، پسر معمر قذافی،همراه با پدرش به دست نیروهای این شورا کشته شد. وی گفت: "او  با نیروهای شورای انتقالی درگیر شد و مقاومت می کرد. "

16:30 براساس گزارش‌ها، محمود جبرئیل، نخست وزیر لیبی، از مقامات الجزایر خواسته است تا اعضای خانواده معمر قذافی را که به این کشور پناه برده‌اند، تحویل دهند. همسر و سه فرزند سرهنگ قذافی در ماه اوت به الجزایر گریختند.

16:26 آقای بان می‌گوید که مرگ سرهنگ قذافی، نقطه عطفی تاریخی برای مردم لیبی است.

16:25 بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، می‌گوید که زمان آن رسیده است تا "تمام مردم لیبی در کنار هم قرار گیرند."

16:21 محمد، یکی از ساکنان مصراته که می‌گوید به مسجدی رفته است که گفته می‌شود جسد معمر قذافی در آنجاست، به بی‌بی‌سی گفت: "قطعا خودش است. موهایش، صورتش. (معمر قذافی) هرجا که باشد، می‌شناسمش."

16:16 آلن ژوپه، وزیر امور خارجه فرانسه "پایان ۴۲ سال حکومت ستمگرانه" در لیبی را تبریک گفته است.

16:14 براساس آخرین خبرها، سیف‌الاسلام قذافی که گفته می‌شد با کاروانی از نیروهای تحت امرش، از سرت گریخته است، محاصره شده و تحت حمله قرار دارد.

16:06 خبرگزارش رویترز به نقل از یکی از فرماندهان نظامی شورای ملی انتقالی گزارش داد که معتصم، یکی از پسران معمر قذافی که گفته می‌شد در سرت به سر می‌برد، کشته شده است.

16:01 براساس گزارش‌ها، پناهجویان لیبیایی در تونس با تجمع در برابر سفارت این کشور، مرگ سرهنگ قذافی را جشن گرفته‌اند.

15:59 دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، گفته است که در شرایط کنونی، مردم لیبی فرصت بهتری برای ساختن "آینده‌ای مطمئن و دموکراتیک" در اختیار دارند.

15:57 محمود جبرئیل، نخست وزیر لیبی، در کنفرانسی مطبوعاتی، خبر کشته شدن معمر قذافی، رهبر سابق این کشور را رسما تایید کرده است.

15:55 خبرگزاری رویترز به نقل از نخست وزیر لیبی گزارش داده است که براساس خبرهای غیررسمی، سیف‌الاسلام، پسر معمر قذافی، از شهر سرت گریخته است.

15:54 تلویزیون دولتی لیبی گزارش داده است که معمر قذافی در زمان دستگیری، زنده بود، ولی بر اثر شدت جراحات بعد از دستگیری، جان خود را از دست داده است.

15:50 یک منبع خبری به بی‌بی‌سی گفته است که نیروهای شورای ملی انتقالی لیبی، نظامیان طرفدار سرهنگ قذافی را در چند ساختمان در شمال غرب شهر سرت محاصره کرده بودند.

15:44 خبرگزاری رویترز گزارش داده است که یکی از منابع خبریش، تصاویری ویدئویی را دیده است که در آنها معتصم، پسر معمر قذافی، با بدنی خون‌آلود، روی یک تخت دراز کشیده است.

15:40 سفیر لیبی در بریتانیا می گوید که مهم نیست معمر قذافی بازداشت یا کشته شده است، "مهم این است که مردم لیبی از شر او راحت شده‌اند."

15:38 سفیر لیبی در بریتانیا هم‌اکنون در مقابل سفارت این کشور در لندن در جمع خبرنگاران حاضر شده است. او می گوید: "آینده مردم لیبی از امروز شروع شده است."

15:35 شبکه الجزیره گزارش داده است که جسد سرهنگ قذافی به یک مسجد در مصراته برده شده است.

15:25 به گزارش اسوشیتدپرس، نخست وزیر لیبی گفته است که "خیلی وقت بود منتظر رسیدن چنین لحظه‌ای بودیم."

15:23 به گزارش تلویزیون تحت کنترل شورای ملی انتقالی لیبی، جسد معمر قذافی به مصراته منتقل شده است.

15:20 نخست وزیر شورای ملی انتقالی لیبی در کنفرانسی مطبوعاتی، کشته شدن معمر قذافی را تایید کرده است.

15:16 مردی که مدعی است معمر قذافی را بازداشت کرده، به گبریل گیت‌هاوس، خبرنگار بی‌بی‌سی در سرت گفته است که سرهنگ قذافی در داخل یک لوله سیمانی بزرگ پنهان شده بود و به او گفته است: "تیراندازی نکن."

15:15 او می‌گوید که قذافی برای ۴۰ سال نماد لیبی بود و وقایع امروز، "آغازگر" یک لیبی جدید است.

15:14 معز، یکی از ساکنان طرابلس، به بی‌بی‌سی گفت: "خیلی‌ها در دفتر کار من، از شنیدن این خبر به گریه افتاده‌اند."

15:09 بر اساس گزارش‌ها، جمعیت زیادی در میدان "شهدا" در طرابلس جمع شده اند و به شادمانی مشغولند.

15:06 این خبرنگار ما می‌گوید که پیکارجویان لیبی در کنار شادمانی از دستگیری معمر قذافی، از این که او برخلاف بسیاری از خبرها، همچنان در سرت به سر می‌برد و نگریخته بود، شگفت‌زده‌اند.

15:05 خبرنگار بی‌بی‌سی که به محل دستگیری معمر قذافی رفته است، می‌گوید که نشانه‌هایی از درگیری شدید در این منطقه دیده می‌شود.

15:04 معمر قذافی، داستان یک زندگی.

15:02 شبکه الجزیره تصاویری را نشان داده است که مدعی است عکس‌های اختصاصی این شبکه از جسد معمر قذافی است.

15:00 عکس‌هایی از اعضای خانواده معمر قذافی در سایت بی‌بی‌سی فارسی در دسترس است.

14:58 مصاحبه تلویزیونی با مردی را که مدعی است شاهد شلیک گلوله به شکم معمر قذافی بوده است، می‌توانید در سایت بی‌بی‌سی انگلیسی ببینید.

14:55 نایب رئیس شورای ملی انتقالی لیبی گفته است که تا چند ساعت آینده "آزادی تمام مردم لیبی" رسما اعلام خواهد شد.

14:50 خبرگزاری رویترز به نقل از نایب رئیس شورای ملی انتقالی لیبی، خبر کشته شدن معمر قذافی را تایید کرده است.

14:47 او گفته است که در صورت تایید شایعات، هیچ دلیلی ندارد فکر کنیم که وضعیت در لیبی "عادی" خواهد شد.

14:46 کنستانتین کاساچف، رئیس کمیسیون امور خارجه پارلمان روسیه به خبرگزاری اینترفاکس گفته است که حتی در صورت درست بودن خبر بازداشت معمر قذافی، این موضوع، "نقطه عطفی در وضعیت لیبی" نخواهد بود.

14:42 کرولاین هاولی، خبرنگار بی‌بی‌سی در طرابلس می‌گوید که هرچه می‌گذرد، گزارش‌های رسمی بیشتری از کشته شدن معمر قذافی منتشر می‌شود.

14:40 محسن میلانی، استاد علوم سیاسی دانشگاه فلوریدای جنوبی، به تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی گفت که کشته شدن معمر قذافی نقطه عطفی در تاریخ لیبی و منطقه است.

14:31 خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که معتصم، یکی از پسران معمر قذافی هم در شهر سرت کشته شده است.

14:30 یکی از اعضای شورای انتقالی ملی لیبی گفته است که این باور وجود دارد که سیف‌الاسلام قذافی، یکی از پسران معمر قذافی در منطقه بیابانی در جنوب لیبی به سر می‌برد.

14:29 شبکه العربیه در سایت توییتر نوشته است که به این شبکه اجازه عکسبرداری از جسد معمر قذافی داده شده است.

14:25 مهرداد فرهمند، خبرنگار ما که هم‌اکنون در تونس است، می‌گوید که انتظار می‌رود با قطعی شدن خبر مرگ معمر قذافی، مردم تونس هم برای جشن و پایکوبی، به خیابان‌ها بیایند.

14:22 پیش از این گفته می‌شد که سرهنگ قذافی به مناطق بیابانی و دورافتاده لیبی گریخته است، ولی براساس گزارش‌ها، او در این مدت، در شهر سرت به سر می‌برد.

14:21 خبرنگار بی‌بی‌سی در طرابلس می‌گوید که از زمان انتشار خبر بازداشت معمر قذافی از صبح امروز،  مردم این شهر به پایکوبی مشغولند.

14:12 گزارش های بیشتری منتشر شده اند که بر اساس آنها، معمر قذافی کشته شده است. محمود شمام، وزیر اطلاع رسانی لیبی گفته است که او تایید خبر مرگ سرهنگ قذافی را از پیکارجویانی گرفته است که مدعی هستند جسد آقای قذافی را از نزدیک دیده اند.

14:11 نیک کلگ، معاون نخست وزیر بریتانیا به بی بی سی گفته است که اگر خبر دستگیری سرهنگ قذافی درست باشد، "گامی بسیار قابل توجه برای برقراری صلح و آزادی در کل منطقه" به شمار می رود.

14:02 یک سخنگوی ناتو گفته است که هواپیماهای این نیروها صبح روز پنجشنبه به دو خودروی نظامی متعلق به نیروهای طرفدار معمر قذافی حمله کرده اند. این حمله در نزدیکی شهر سرت انجام شده است.

13:58 مقامات ناتو تاکنون بازداشت یا کشته شدن سرهنگ قذافی را تایید نکرده اند.

13:55 یکی از مقامات رسمی وزارت امور خارجه آمریکا به بی بی سی گفته است که در شرایط کنونی، آنها نمی توانند گزارش ها درباره بازداشت یا کشته شدن معمر قذافی را تایید کنند.

13:50 تلویزیون لیبی اعلام کرده است که معمر قذافی، رهبر لیبی کشته شده است.

13:45 در عکس هایی که خبرگزاری فرانسه منتشر کرده است، فردی که شباهت زیادی به معمر قذافی دارد، دیده می شود که لباس ها و صورتش خونین است

13:44 خبرگزاری فرانسه عکس هایی را منتشر کرده است که ظاهرا در جریان دستگیری معمر قذافی و با تلفن همراه ثبت شده اند.

13:40 منابع خبری، عکس هایی منتشر کرده اند که گفته می شود از جسد معمر قذافی، رهبر لیبی گرفته شده است.

13:38 برخی رسانه های خبری از کشته شدن معمر قذافی، رهبر سابق لیبی خبر داده اند.

13:28 این پیکارجو که مدعی است سرهنگ قذافی را در شهر سرت بازداشت کرده است، یک تپانچه طلایی در دست داشت که به گفته او، به سرهنگ قذافی تعلق داشته است.

13:26 یکی از پیکارجویان در شهر سرت به بی بی سی گفته است که خود او سرهنگ قذافی را یافته است، در حالی که در سوراخی در زمین مخفی شده بود.

13:23 سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر ایتالیا گفته است که جنگ در لیبی "به پایان رسیده است."

13:20 خبرگزاری فرانسه به نقل از سخنگوی شورای ملی انتقالی لیبی گزارش داده است که بازداشت معمر قذافی هنوز تایید نشده است.

12:41 خبر بازداشت معمر قذافی، رهبر لیبی بعد از آن منتشر شد که مقامات شورای ملی انتقالی اعلام کردند که کنترل شهر سرت را در دست گرفته اند.

11:55 مقامات شورای ملی انتقالی در لیبی از دستگیری معمر قذافی، رهبر سابق لیبی، خبر داده اند. اما هنوز هیچ منبع مستقلی این خبر را تایید نکرده است.

 

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.