مناظره: آیا استقلال آمریکا مشروعیت داشته است؟

حق نشر عکس a
Image caption بیانیه استقلال آمریکا پس از ماه ها بحث تصویب شد

گروهی از حقوقدانان آمریکایی و بریتانیایی در شهر فیلادلفیا گردهم آمدند تا درباره قانونی بودن استقلال ایالات متحده از بریتانیا مناظره کنند.

محور این مناظره، بیانیه استقلال آمریکا بود که در شهر فیلادلفیا در چهارم ژوئیه ۱۷۷۶ ، همزمان با سال های پایانی حکومت کریم خان زند در ایران صادر شد.

حال پس از ۲۳۵ سال، گروهی از حقوقدانان بریتانیایی با "غیرقانونی خواندن" بیانیه استقلال آمریکا، اعضای کنگره قاره ای که موسسان ایالات متحده هستند را قانون شکن خوانده اند.

آنها در انجمن فلسفه آمریکا در شهر فیلادلفیا به مصاف گروهی از همکاران آمریکایی خود رفتند تا به آنها ثابت کنند که استقلال طلبان این کشور با نقض قوانین بریتانیا و خیانت به تاج و تخت جورج سوم، مستوجب مجازات بوده اند.

حقوقدانان آمریکایی هم با استناد به قوانین بریتانیا و قانون حقوق شهروندی آن، اعلام استقلال را از حقوق اولیه شهروندان مستعمرات جورج سوم در دنیای جدید دانستند.

در پایان مناظره از حاضران رای گیری به عمل آمد و آنها حق را به طرفداران استقلال آمریکا دادند.

بیانیه ای برای استقلال

نمایندگان ۱۳ مستعمره آمریکایی بریتانیا در کنگره قاره ای، در چهارم ژوئیه ۱۷۷۶ که یک روز گرم و شرجی بود، پس از ماه ها بحث و گفت وگو، اعلامیه استقلال ایالات متحده را امضا کردند.

استقلال آمریکا در حالی اعلام شد که مستعمره نشینان از یک سال قبل به خاطر اختلاف بر سر حاکمیت پارلمان بریتانیا و شکایت از وضع مالیات های سنگین درگیر جنگ با بریتانیا شده بودند.

پیش نویس بیانیه استقلال آمریکا به وسیله توماس جفرسون که بعدها به عنوان سومین رئیس جمهوری این کشور انتخاب شد، نوشته شده بود.

بخشی از این بیانیه به شرح زیر است: "همه انسان ها برابر خلق شده اند و خالق آنها حقوق مشخص و غیرقابل انکاری را به آنها اعطا کرده است. این حقوق عبارتند از حق زندگی، آزادی و رسیدن به خوشبختی."

حقوقدانان آمریکایی حاضر در مناظره با استناد به یک سابقه تاریخی، اقدام موسسان ایالات متحده برای طغیان علیه جورج سوم و پارلمان بریتانیایی را حق طبیعی آنها دانستند.

به گفته آنها "مردم بریتانیا در قرن هفدهم با استناد به قانون حقوق شهروندان، جیمز دوم را در یک انقلاب به حق و توجیه شدنی از تخت سلطنت پایین کشیدند."

آنها در دفاعیه خود با استناد به قوانین طبیعی گفتند تعیین حکومت در اختیار مردم است و آنها هنگام مواجهه با حاکم جابر ملزم به اطاعت و وفاداری نیستند.

حقوقدانان بریتانیایی در پاسخ گفتند که نارضایتی مستعمره نشینان از حاکمان بریتانیا یک اختلاف داخلی بوده و استقلال طلبی آنها کاملا غیرقانونی و خیانتکارانه بوده است.

آنها گفتند: "اگر تگزاس بخواهد از ایالات متحده جدا شود، چه خواهد شد؟ آبراهام لینکلن برضد جدایی طلبی (ایالت های جنوبی) استدلال کرد و استدلالش هم درست بود."

آنها ادله کنگره ایالتی برای استقلال از بریتانیا را بهانه جویی دانستند، چرا که به گفته آنها مستعمره نشینان با مخالفت با پرداخت مالیات بیشتر می خواستند از تامین هزینه های دفاع در برابر فرانسوی ها شانه خالی کنند.

در پایان حقوقدانان بریتانیایی با حمایت همه جانبه شرکت کنندگان از وکلای مدافع استقلال آمریکا، شکست خود را در این مناظره که پس از حدود دو قرن و نیم از استقلال ایالات متحده انجام شد، پذیرفتند.

آنتونی هالر، حقوقدان برتانیایی، با اشاره به رخدادهای بهار عربی گفت این مناظره در مناسب ترین زمان ممکن برگزار شد، چرا که قیام معترضان این سوال را به ذهن می آورد که "مردم چه زمانی می توانند بر ضد حاکمان خود به پا خیزند؟"