درخواست کلینتون از پاکستان برای انجام اقدامات بیشتر علیه پیکارجویان

حق نشر عکس AFP
Image caption خانم کلینتون در جریان دیدارش با حنا ربانی، وزیر خارجه پاکستان خواستار اقدامات بیشتر از سوی این کشور برای مقابله با پیکارجویان شد

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا از پاکستان خواسته تا با دست زدن به "اقداماتی جدی" با پیکارجویانی که گفته می شود مناطق مرزی این کشور را به مکانی امن برای خود تبدیل کرده اند، مقابله کند.

خانم کلینتون همچنین از پاکستان خواسته تا با تشویق طالبان به شرکت در مذاکرات صلح به جنگ ده ساله پایان دهند.

هیلاری کلینتون که به همراه دیوید پترایوس، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا ( سیا) و ژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک روز گذشته ( ۲۰ اکتبر) وارد پاکستان شد، قرار است امروز هم با مقامات این کشور دیدار و مذاکره کند.

روز گذشته خانم کلینتون به همراه مقامات ارشد نظامی و اطلاعاتی آمریکا پیامی محکم را به رهبران پاکستان برای مقابله با پیکارجویان ارائه کرد.

پس از عملیات نیروهای آمریکایی در ماه مه در خاک پاکستان که به کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر شبکه القاعده منجر شد، فشار آمریکا بر این کشور افزایش یافته است.

خانم کلینتون در جریان یک کنفرانس خبری مشترک با حنا ربانی کهر، وزیر خارجه پاکستان گفت که او از این کشور می خواهد که برای مقابله با شبکه حقانی همکاری بیشتری کند.

واشنگتن معتقد است شبکه حقانی در وزیرستان شمالی در نزدیکی مرز افغانستان مستقر است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption آمریکا شبکه حقانی را مسئول حملات به اهداف آمریکا در خاک افغانستان می داند

مقامات آمریکایی، شبکه حقانی را مسئول حملات به اهداف آمریکا در خاک افغانستان می دانند.

به گفته تحلیلگران مقامات پاکستان از حضور شبکه حقانی در افغانستان به عنوان اهرم فشاری در مقابل رقیب دیرینه اش هند که در صدد نفوذ در افغانستان است، استفاده می کند.

خانم کلینتون همچنین گفته است اسلام آباد و واشنگتن با همکاری یکدیگر با پیکارجویان مقابله خواهند کرد.

ظاهرا آمریکا ترجیح می دهد به جای آن که بر ناتوانی پاکستان در مقابله با گروههای پیکارجو تاکید کند، این کشور را عاملی بالقوه در برقراری صلح در افغانستان بداند.

خانم کلینتون همچنین در جریان این کنفرانس خبری گفت نیروهای اتئلاف و افغان بر فشارهایشان بر طالبان در افغانستان افزوده اند.

در همین حال گزارش ها حاکی است حنا ربانی، وزیر خارجه پاکستان هم در جریان مذاکراتش با هیات آمریکایی بر همکاری بیشتر با افغانستان برای به دست آوردن نتایج بهتر در مقابله با پیکارجویان در دوسوی مرز دو کشور تاکید کرد.

خانم ربانی اتهامات آمریکا را مبنی بر این که عناصری در داخل سرویس اطلاعاتی پاکستان از پیکارجویان افغان حمایت می کند، رد کرده است.

مطالب مرتبط