آمریکا مذاکرات محرمانه با شبکه حقانی را تایید کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption هیلاری کلینتون در اسلام آباد با همتای پاکستانی خود مذاکره کرد

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، مذاکرات محرمانه ایالات متحده با شورشیان شبکه حقانی را تایید کرده است.

آمریکا شبکه حقانی را مسوول حمله ماه سپتامبر به سفارتش در پایتخت افغانستان می داند و دولت و سازمان اطلاعات ارتش پاکستان را به همکاری با این گروه متهم کرده است.

پاکستان این اتهام را بی اساس می داند.

هیلاری کلینتون در اسلام آباد به خبرنگاران گفت که دولت پاکستان زمینه آن گفتگوها را فراهم کرده بود.

او تاکید کرد که این مذاکرات در گذشته برگزار شده بود و هم اکنون ادامه ندارد.

خانم کلینتون گفت که گفتگو با طالبان و شبکه حقانی با هدف "امتحان آمادگی و خلوص نیت" آنها در مورد روند صلح افغانستان انجام شده بود.

خبرگزاری رویترز به نقل از مقام های آمریکایی که خواسته اند نامشان فاش نشود، گزارش می دهد که این گفتگوها، پیش از حمله اخیر به سفارت ایالات متحده در کابل انجام شده بود.

وزیر امور خارجه آمریکا هم اکنون پاکستان را ترک کرده و وارد دوشنبه، پایتخت تاجیکستان شده است.

این در حالیست که سناتور کارل لوین، رئیس کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا، به پاکستان هشدار داده که در صورت عدم تجدید نظر در موضعش در قبال شبکه حقانی و طالبان با احتمال قطع رابطه واشنگتن رو به رو خواهد شد.

این سناتور دموکرات خواهان آن شد که وزارت امور خارجه ایالات متحده شبکه حقانی را رسما به فهرست گروه های تروریستی خود اضافه کند.

هیلاری کلینتون که به همراه دیوید پترایوس، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا ( سیا) و ژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک ارتش پنجشنبه ( ۲۰ اکتبر) وارد پاکستان شد و با مقام های ارشد این کشور مذاکره کرد.

او در یک کنفرانس خبری مشترک با حنا ربانی کهر، وزیر خارجه پاکستان گفت که او از این کشور می خواهد که برای مقابله با شبکه حقانی همکاری بیشتری کند.

هیلاری کلینتون گفت: "تروریسم چالشی است که ما به طور مشترک با آن رو به رو هستیم. ما می خواهیم با همکاری با یکدیگر تمام افراطیون که خطری برای ما محسوب می شوند از جمله طالبان و شبکه حقانی را ریشه کنیم. باید بتوانیم اتفاق نظر داشته باشیم که مدت زیادی است که افراطیون قادر بوده اند از داخل خاک پاکستان فعالیت کنند."

خانم کلینتون همچنین از پاکستان خواست تا با تشویق طالبان به شرکت در مذاکرات صلح به جنگ ده ساله پایان دهند.

پس از عملیات نیروهای آمریکایی در ماه مه در خاک پاکستان که به کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر شبکه القاعده منجر شد، فشار آمریکا بر این کشور افزایش یافته است.

آمریکا می گوید که شبکه حقانی در وزیرستان شمالی در نزدیکی مرز افغانستان مستقر است.

به گفته تحلیلگران مقامات پاکستان از حضور شبکه حقانی در افغانستان به عنوان اهرم فشاری در مقابل رقیب دیرینه اش هند که در صدد نفوذ در افغانستان است، استفاده می کند.

خانم کلینتون همچنین گفته است اسلام آباد و واشنگتن با همکاری یکدیگر با پیکارجویان مقابله خواهند کرد.

ظاهرا آمریکا ترجیح می دهد به جای آن که بر ناتوانی پاکستان در مقابله با گروه های پیکارجو تاکید کند، این کشور را عاملی بالقوه در برقراری صلح در افغانستان بداند.

مطالب مرتبط