لاریجانی: "غرب در افغانستان ناکام شده‌است"

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای لاریجانی گفت که کشورهای غرب در مبارزه با تروریسم و مواد مخدّر در افغانستان ناکام شده‌اند

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی ایران گفته است که کشورهای غرب نتوانسته‌اند از افزایش مواد مخدر و تروریسم در افغانستان جلوگیری کنند.

وی که برای دیداری دو روزه در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، به سر میبرد ، نظامیان آمریکایی و ناتو در افغانستان را به همدستی با قاچاق چیان مواد مخدر متهم کرد.

آقای لاریجانی روز جمعه 21 اکتبر ضمن ملاقات با استادان و دانشجویان دانشگاه ملی تاجیکستان در دوشنبه، گفت: "غربیها با بهانه مبارزه با تروریسم و مواد مخدر به افغانستان آمدند. در ظرف ده سال اشغال آنها مواد مخدر در افغانستان افزایش پیدا کرد. امروز ناتو باید پاسخ گوید که چرا نتوانست جلو مواد مخدر را بگیرد."

وی افزود: “این گروههای نظامی با باندها دست به دست هم داده‌اند و به خاطر منافع مادیشان مقدار زیادی مواد مخدر را به کشورهای مختلف می‌برند.”

رئیس مجلس ایران گفت که این امر در مورد مبارزه با تروریسم نیز صدق می‌کند و از بس که غربیها می‌خواستند سلطه نظامی به وجود آرند، این امر باعث گسترش تروریسم شد.

آقای لاریجانی هرچند در باره کُشته شدن معمر قذافی، رهبر سابق لیبی، ابراز نظری نکرد، ولی از انقلابها در کشورهای عرب و خاور میانه‌ استقبال کرد.

وی گفت: “مردم این مناطق دنبال هویت خودشان هستند. نمی‌خواهند نوکر غرب باشند. نمی‌خواهند اسرائیل برایشان مسلط بشود. این پدیده مبارکیست. قیام آنها پدیده باارزشیست برای جهان اسلام.”

علی لاریجانی ضمن سخنرانی در دانشگاه ملی تاجیکستان روند گسترش همکاریهای تاجیکستان و ایران در بخشهای مختلف را موفقیت‌آمیز خوانده و گفت که در آینده نیز ایران برای تاجیکستان طرحهای بزرگی را در نظر خواهد گرفت.

در همین حال عده‌ای از استادان دانشگاه ملی تاجیکستان گفتند که عمدتا ایران دانشجویان تاجیک را تنها در بخشهای علوم بشری (انسانی) و اجتماعی پذیرفته اما در علوم دقیق، بخصوص، فیزیک، شیمی، تکنولوژی هسته‌ای و نناتکنولوژی جوانان تاجیک در دانشگاههای ایران تحصیل نمی‌کنند.

آقای لاریجانی گفت که در این زمینه هیچ مشکل یا موانعی وجود ندارد و وزارت آموزش و پرورش تاجیکستان در همکاری با سفارت ایران در این کشور می‌توانند این مسئله را حل کنند.

همچنین به گفته او دانشگاههای ایران، از جمله دانشگاههای فنی “آزاد” و “پیام نور” آماده‌اند بخشهای خود را در تاجیکستان افتتاح کنند ولی برای اجرای این امر رضایت وزارت آموزش و پرورش تاجیکستان لازم است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption علی لاریجانی در ملاقات با استادان و دانشجویان دانشگاه ملی تاجیکستان گفت که برخی دانشگاههای ایران قصد دارند در تاجیکستان بخشهای خود را افتتاح کنند

یکی از استادان دانشگاه ملی موضوع قانون مسئولیت پدر و مادر در تربیت فرزند را مطرح کرد که در سال جاری در تاجیکستان تصویب شده اما در برخی از کشورهای اسلامی، از جمله در ایران دانشمندان از نکات آن انتقاد کرده‌اند.

رئیس پارلمان ایران گفت که تاجیکستان باید نکات این قانون را به مردم در کشورهای جهان تشریح دهد، زیرا تصورات در باره این سند متفاوت است.

علی لاریجانی گفت: “ما همیشه از حقوق انسانها و از حقوق اسلامی آنها حمایت می‌کنیم. چه در تاجیکستان یا جای دیگر.”

ضمناً رئیس جلس ایران صبح امروز با امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان نیز دیدار داشت و به گفته منابع رسمی، مسائل مربوط به رشد بیشتر همکاریها میان این دو کشور در بخشهای اقتصادی، تجاری و علمی و فرهنگی را بررسی کرده است.

بنا به اطلاع دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری تاجیکستان، پرزیدنت رحمان با ابراز خوشنودی از فعال شدن فاز اول نیروگاه “سنگتوده-2” ابراز امیدواری کرده که ایران در ساخت نیروگاههای دیگر در تاجیکستان شرکت فعال خواهد داشت.

شب گذشته اقای لاریجانی با شکورجان ظهوراف، رئیس پارلمان تاجیکستان نیز ملاقات کرده و در پایان این دیدار یک یادداشت تفاهم پارلمانی میان مجلس شورای اسلامی ایران و مجلس نمایندگان تاجیکستان امضا شده است.

سفر علی لاریجانی، رئیس جلس شورای اسلامی ایران به دوشنبه در حالیست که انتظار می‌رود هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا نیز امشب برای انجام دیداری وارد تاجیکستان شود.

اخیراً بر سر موضوع "توطئه ترور سفیر عربستان سعودی در آمریکا" اختلافات بین ایران و آمریکا تشدید شده است. آمریکا ایران را به طرح ریزی عملیات تروریستی علیه سفیر سعودی در واشینگتون متهم کرده اما مقامات ایران این ادعا را رد کرده‌اند.