پاکستان به عضویت شورای امنیت در آمد

پاکستان به عضویت شورای امنیت در آمد حق نشر عکس ap
Image caption حنا ربانی کهر، وزیر خارجه پاکستان در نشست رای گیری به همراه سفیر این کشور در سازمان ملل

پاکستان و هند به عضویت شورای امنیت سازمان ملل در آمدند.

این دو کشور برای پر کردن کرسی‌های خالی این شورا اعلام آمادگی کرده بودند و در رای گیری توانستند برای دو سال به عضویت این شورا در آیند.

هند در حال حاضر هم عضو شورای امنیت است.

مراکش، گواتمالا و توگو نیز به عنوان اعضای موقت این شورا انتخاب شده اند.

نماینده کشورهای اروپای شرقی هنوز انتخاب نشده است.

انتخاب پاکستان به عنوان عضو شورای امنیت به معنای آن است که هر دو کشور اتمی آسیای جنوبی در این شورا حضور خواهند داشت اگرچه دیپلمات ها می گویند بعید به نظر می رسد، رقابت های منطقه ای این دو کشور در این شورا نیز ادامه یابد.

به گفته این افراد، مواضع هند و پاکستان در باره بسیاری از مسایل جهانی یکسان است.

هر سال برای جایگزینی پنج عضو از ده عضو دایم شورای امنیت، رای گیری صورت می گیرد.

به طور معمول، هر سال یک کشور نظر مثبت سایر کشورهای منطقه خود را پیش از رای گیری به دست می آورد اما امسال تعداد زیادی از کشورها خود را نامزد عضویت در این شورا کردند که این نتیجه را غیرقابل پیش بینی کرده بود.

گواتمالا در انتخابات رقیبی نداشت و مراکش نیز به راحتی این کرسی را از آن خود کرد اما توگو پس از سه دور رای گیری توانست رای لازم را به دست آورد.

رای گیری برای کرسی اروپای شرقی نیز پس از آن که جمهوری آذربایجان و اسلوونی نتوانستند حد نصاب لازم را به دست بیاورند به روز دوشنبه موکول شده است.

عبدالله حسین هارون، سفیر پاکستان در سازمان ملل گفت که انتظار می رود همکاری خوبی با سفیر هند در این سازمان داشته باشد. سفیر هند در تماس تلفنی با سفیر پاکستان این انتخاب را به او تبریک گفته است.

دیپلمات ها می گویند پاکستان احتمالا به بلوک کشورهایی می پیوندد که در برابر تلاش کشورهای غربی برای تحریم کشورهایی مانند ایران و سوریه مقاومت می کنند.

در این صورت، پاکستان به مواضع برزیل که دوره‌اش در این شورا رو به پایان است ادامه خواهد داد.