اختلاف نظر بر سر کالبدشکافی جسد معمر قذافی

حق نشر عکس Reuters
Image caption لیبیایی‌ها برای دیدن جسد معمر و معتصم قذافی صف کشیده‌اند

با وجود اعلام قبلی مقامات رسمی لیبی مبنی بر کالبدشکافی جسد معمر قذافی، رهبر پیشین این کشور، گزارش‌هایی از بروز اختلاف نظر در این باره، منتشر شده است.

پیش از این، انتظار می‌رفت کالبدشکافی جسد سرهنگ قذافی روز شنبه، ۲۲ اکتبر انجام شود، ولی تعدادی از فرماندهان نظامی در مصراته می گویند که کالبدشکافی جسد او انجام نخواهد شد.

اختلاف نظر مقامات لیبی باعث شده است دفن جسد معمر قذافی، دو روز بعد از کشته شدنش، همچنان به تاخیر بیافتد.

در عین حال، مقامات سازمان ملل متحد و خانواده سرهنگ قذافی خواهان انجام تحقیقات کامل درباره چگونگی مرگ معمر قذافی شده‌اند.

تصاویر ویدئویی که در زمان بازداشت سرهنگ قذافی ثبت شده‌اند، نشان می‌دهد که او در زمان دستگیریش در روز پنجشنبه گذشته در شهر سرت زنده بود و کمی بعد مرد.

تاریخ انتخابات

نخست‌وزیر موقت لیبی اعلام کرده است که اولین انتخابات این کشور بعد از سقوط سرهنگ قذافی، باید حداکثر تا ۸ ماه آینده برگزار شود.

محمود جبریل در یک کنفرانس مطبوعاتی در اردن گفت که در این انتخابات، نمایندگان کنگره ملی لیبی انتخاب خواهند شد.

او اضافه کرد: "دو وظیفه مهم به عهده کنگره ملی لیبی گذاشته شده است. نخست، آماده کردن پیش‌نویس قانون اساسی که بعد به رفراندوم گذاشته خواهد شد و دوم، تشکیل دولت موقت که تا زمان برگزاری اولین انتخابات ریاست جمهوری فعالیت خواهد کرد."

همزمان ناتو اعلام کرده است که تا پایان ماه اکتبر (حدود ۱۰ روز دیگر) به عملیات نظامیش در لیبی پایان می‌دهد.

آنرس فو راسموسن، دبیرکل ناتو، گفته است که همزمان با پایان عملیات این نیروها، ناتو "اطمینان حاصل خواهد کرد که در جریان دوره انتقال، هیچ حمله‌ای علیه غیرنظامیان انجام نشود."

جسد در سردخانه

با انتقال جسد معمر قذافی به شهر مصراته و نگهداریش در سردخانه یک قصابی، صدها لیبیایی برای دیدن جسد او صف کشیده‌اند.

گابریل گیت‌هاوس، خبرنگار بی‌بی‌سی که به مصراته رفته است، می‌گوید که تجمع‌کنندگان در مقابل سردخانه، برای دیدن جسد معتصم، یکی از پسران قذافی هم صف می‌کشند.

معتصم قذافی هم روز پنجشنبه کشته شد.

دو روز بعد از مرگ سرهنگ قذافی، جسد او در حال متلاشی شدن است و کسانی که برای دیدنش صف کشیده اند، صورت‌هایشان را با پارچه پوشانده‌اند تا بوی تعفن اذیتشان نکند.

مقامات رسمی لیبی، از جمله نخست وزیر این کشور هم برای دیدن اجساد معمر و معتصم قذافی به مصراته رفته‌اند.

وزیر نفت لیبی به خبرگزاری رویترز گفته است که احتمالا جسد سرهنگ قذافی چند روز دیگر دفن می‌شود.

او گفت: "به آنها گفتم جسد را برای چند روزی در سردخانه نگه دارند تا همه مطمئن شوند که او مرده است."

هنوز مشخص نشده است که آیا رهبر سابق لیبی در مصراته دفن خواهد شد یا جسدش را برای دفن به شهر سرت، زادگاهش، یا شهر دیگری منتقل خواهند کرد.

مقامات رسمی شورای ملی انتقالی لیبی گفته‌اند که مراسم تدفین سرهنگ قذافی به طور محرمانه انجام خواهد شد.

این احتمال هم داده می‌شود که شاید مقامات لیبی بخواهند جسد آقای قذافی را به دریا بسپارند تا مانع آن شوند که محل دفنش به زیارتگاه تبدیل شود.

نگرانی‌های مهم

حق نشر عکس Reuters
Image caption محمود جبریل، نخست‌وزیر موقت لیبی اعلام کرده که اولین انتخابات این کشور بعد از سقوط سرهنگ قذافی، باید حداکثر تا ۸ ماه آینده برگزار شود

در عین حال، همچنان پرسش‌های بیشتری درباره وضعیت سرهنگ قذافی از زمان دستگیری تا هنگام مرگش مطرح می‌شود.

آقای جبریل گفته است که معمر قذافی در جریان تبادل آتش بین نیروهای نظامی شورای ملی انتقالی لیبی و هوادارانش، هدف گلوله قرار گرفته است.

در تصاویر ویدئویی دیده می‌شود که او روی زمین کشیده می‌شود.

در واشنگتن، مارک تونر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفته است که شورای ملی انتقالی لیبی "در حال بررسی است تا علت دقیق و شرایطی که منجر به مرگ قذافی شده است، مشخص شود. ما هم از آنها می‌خواهیم که این روند را به صورت باز و شفاف پیش ببرند."

ولی سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، گفت که "نحوه مرگ او، پرسش‌برانگیز بوده است."

آقای لاوروف خواهان انجام تحقیقات کامل در این باره شد. پیش از او، ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد هم درخواست مشابهی را مطرح کرده بود.

سرهنگ قذافی که به دنبال یک کودتا در سال ۱۹۶۹ میلادی بر سر کار آمد، در ماه اوت و به دنبال پیشروی نیروهای نظامی مخالفش در طرابلس، پایتخت لیبی، از این شهر گریخت و پنهان شد. بر اساس گزارش‌ها، او از آن زمان تا هنگام مرگ به همراه دو پسرش، معتصم و سیف‌الاسلام، در شهر سرت بود و در مقابل حمله مخالفانش مقاومت می‌کرد.

هنوز خبر موثقی درباره سرنوشت سیف‌الاسلام قذافی منتشر نشده است.

مطالب مرتبط