'تیم پزشکی' چاوز، ادعای مرگ او در دو سال آینده را رد کردند

هوگو چاوز حق نشر عکس AFP
Image caption هوگو چاوز می‌گوید که به طور کامل درمان شده است

یکی از اعضای تیم پزشکی هوگو چاوز، رئیس جمهوری ونزوئلا، می‌گوید، پزشکی که مدعی شده بود آقای چاوز تنها دوسال دیگر زنده می‌ماند، اشتباه کرده و اصلا اطلاعی از پرونده رئیس جمهوری نداشته است.

دکتر سالوادور ناوارت، پزشکی که ده‌ سال گذشته هوگو چاوز، رئیس جمهوری ونزوئلا، را درمان کرده بود و چندی پیش اعلام کرده بود که آقای چاوز نهایتا دو سال دیگر زنده می‌ماند، حالا از ونزوئلا گریخته است.

سه نفر از پزشکانی که گفته شده در تیم درمان آقای چاوز هستند، روز شنبه با لباس‌های سفید بر صفحه تلویزیون ونزوئلا ظاهر شدند و گفتند که آقای ناوارت، تنها ده سال پیش آقای چاوز را درمان کرده و اطلاعی از پرونده پزشکی او ندارد که بخواهد حرفی درباره میزان سلامت او بزند.

یکی از این سه نفر گفته که در مرحله مقدماتی سرطان آقای چاوز تشخیص داده شده و او درمان شده است.

به گفته مقام‌های بهداشتی ونزوئلا، پلیس که برای بازدید از دفتر آقای ناوارت به محل کار او رفته بود با جای خالی این پزشک روبه‌رو می‌شود.

دکتر ناوارت، هفته پیش گفته بود که آقای چاوز از یک نوع حاد سرطان رنج می‌برد.

پنجشنبه پیش، آقای چاوز از سفری که برای چک کردن سلامتی‌اش به کوبا داشت، به ونزوئلا برگشته بود و به مردم کشورش گفته بود که کاملا درمان شده است.

دکتر ناوارت، ده سال پیش آقای چاوز را درمان کرده بود و از آن زمان با خانواده و تیم پزشکی آقای چاوز در تماس بوده است.

در گفتگویی که با یک مجله مکزیکی داشته، این پزشک از خانواده آقای چاوز نقل کرده که رئیس جمهوری دچار نوعی حاد از سرطان است.

ادعای مطرح شده از سوی پزشک با ادعایی که آقای چاوز از وضعیت سلامت خود مطرح کرده در تضاد کامل است.

دکتر ناوارت روز جمعه نامه‌ای سرگشاده را در مطبوعات ونزوئلا منتشر کرد که در آن مدعی شده بود پلیس، به محل کارش رفته و تمام کامپیوتر‌ها و پرونده‌هایی که آنجا بوده را بررسی کرده است. او هم از ترس، به جایی نامعلوم گریخته است.

از ابتدای اعلام عمومی وضعیت بیمار گونه آقای چاوز، او اطلاعات کمی درباره بیماری‌اش به مردم کشورش داد. برای همین اظهارات ضد و نقیض درباره وضعیت سلامت او بسیار است.

اما خود او می‌گوید آنقدر حالش خوب هست که در انتخابات ریاست جمهوری کشورش در سال ۲۰۱۲ میلادی شرکت کند.

او چهار ماه پیش برای یک عمل جراحی به کوبا رفت و به گفته خودش چهار دوره شیمی درمانی را پشت سر گذاشته است.

بعد هم که برگشت به خبرنگاران درباره حال و روزش گفت که از نمره ۲۰، بیست گرفته است. یعنی که حالش خیلی خوب است.

آقای چاوز از سال ۱۹۹۹ میلادی (دوازده سال پیش) در ونزوئلا در قدرت است. دوره ریاست جمهوری در ونزوئلا شش ساله هست و آقای چاوز در سال ۲۰۰۹ توانست با تغییر در قانون اساسی این کشور و همه‌پرسی که به دنبال آن انجام شد، این حق را به دست آورد که برای بار سوم هم در انتخابات ریاست جمهوری کشورش شرکت کند.

مطالب مرتبط