'آزادسازی' لیبی امروز رسما اعلام می‌شود

حق نشر عکس Reuters

به دنبال مرگ معمر قذافی، رهبر پیشین لیبی در هفته گذشته، شورای ملی انتقالی لیبی روز یکشنبه، ۲۳ اکتبر، رسما "آزادسازی" این کشور را اعلام می‌کند.

از زمان انتشار خبر کشته شدن معمر قذافی، مردم شهرهای مختلف لیبی جشن و پایکوبی را آغاز کرده‌اند و انتظار می‌رود در مراسم روز یکشنبه که در شهر بنغازی، دومین شهر بزرگ لیبی برگزار می‌شود، هزاران نفر شرکت کنند.

این مراسم در محوطه‌ای برگزار می‌شود که تظاهرکنندگان غیرمسلح در ماه فوریه گذشته در آنجا نظامیان تحت امر سرهنگ قذافی را به چالش کشیدند و زمینه‌ساز آغاز اعتراضها در این کشور شدند.

یکی از خبرنگاران بی‌بی‌سی که به بنغازی رفته است، می‌گوید که جشن و شادی شهر را فرا گرفته است و در عین حال، مردم از این که ۸ ماه جنگ و درگیری، و ۴۲ سال دیکتاتوری به پایان رسیده، به شدت احساس آزادی می‌کنند.

محمود جبریل، نخست وزیر دولت انتقالی لیبی، وعده داده است که انتخابات حداکثر تا ۸ ماه آینده برگزار شود.

او گفت که رای‌دهندگان ابتدا اعضای کنگره ملی لیبی را انتخاب می‌کنند. این کنگره پیش‌نویس قانون اساسی جدید لیبی را تنظیم خواهد کرد و بعد، این پیش‌نویس برای تصویب نهایی، به همه‌پرسی گذاشته می‌شود.

آقای جبریل پیش از این به بی‌بی‌سی گفته بود که آرزو داشت معمر قذافی زنده می‌ماند.

او گفت که دوست داشت دادستان دادگاهی باشد که معمر قذافی در آن محاکمه می‌شد، ولی با مرگ آقای قذافی، چنین امری غیرممکن شده است.

نخست وزیر لیبی همچنین اعلام کرده است که به درخواست سازمان ملل متحد، تحقیقات کاملی درباره نحوه کشته شدن آقای قذافی انجام خواهد شد.

در عین حال، در شرایطی که روز شنبه، ۲۲ اکتبر، اعلام شد که جسد معمر قذافی به زودی به نمایندگان خانواده و بستگانش تحویل داده خواهد شد، همچنان مشخص نیست که چه بر سر جسد او خواهد آمد.

بر اساس آخرین خبرها، مقامات شورای ملی انتقالی لیبی هنوز در این باره به نتیجه نرسیده‌اند و گزینه‌های پیش رو، در نشستی با حضور مقامات عالی‌رتبه در شهر بنغازی بررسی می‌شود.

از روز پنجشنبه، بیستم اکتبر، جسد معمر قذافی در سردخانه یک قصابی در شهر مصراته نگهداری می‌شود و بر اساس آخرین خبرها متلاشی شدن جسدش آغاز شده و بوی تعفن در محوطه به مشام می‌رسد.

آقای قذافی که با حمله مخالفانش به طرابلس، پایتخت لیبی، از این شهر گریخت، در روزهای پیش از مرگش در شهر سرت، زادگاهش، به سر می‌برد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption در برخی تصاویر ویدئویی، معمر قذافی در زمان دستگیری زنده است، ولی کمی بعد بر اثر تیراندازی کشته می‌شود

با سقوط شهر سرت، نیروهای نظامی تحت امر شورای ملی انتقالی لیبی او را در یک لوله فاضلاب پیدا کردند و تصاویری که از زمان دستگیریش ثبت شده‌اند، او را زنده نشان می‌دهد، ولی کمی بعد، آقای قذافی بر اثر تیراندازی جان خود را از دست می‌دهد.

شورای ملی انتقالی لیبی اعلام کرده است که آقای قذافی در جریان تیراندازی مخالفان و موافقانش کشته‌ شده است.

'انتشار وصیت‌نامه'

سه روز بعد از کشته شدن معمر قذافی، یک وبسایت وابسته به او، اعلام کرد که آخرین وصیت‌نامه رهبر پیشین لیبی را منتشر می‌کند.

گزارش شده است که این وصیت‌نامه در اختیار سه نفر از بستگان آقای قذافی بوده است که یکی از این سه نفر کشته شده، دومی بازداشت شده و سومی توانسته است از درگیری‌های شهر سرت جان سالم به در ببرد.

در متنی که گفته شده وصیت‌نامه معمر قذافی است، آمده است: اگر کشته شدم، می‌خواهم با آداب و رسوم اسلامی، بدون شسته شدن بدنم و با لباس‌هایی دفن شوم که در زمان مرگ به تن داشتم.

آقای قذافی همچنین خواسته است تا در گورستان شهر سرت و در جوار خانواده و بستگانش دفن شود.

او به مردم لیبی توصیه کرده است که از هویت، دستاوردها، تاریخ و چهره شرافتمندانه قهرمانان و اجدادشان محافظت کنند.

در عین حال، رهبر پیشین لیبی از طرفدارانش خواسته است تا به مقاومت ادامه دهند و برای همیشه "با تمام متجاوزان خارجی" مقابله کنند.

مطالب مرتبط