تلاش برای نجات زلزله زدگان ترکیه ادامه دارد

حق نشر عکس BBC World Service

با ادامه تلاش برای نجات زلزله زدگان ترکیه، دولت ایران از ارسال کمک های بشردوستانه به ترکیه خبر داده است.

روز دوشنبه، ۲ آبان (۲۴ اکتبر)، مقامات ترکیه اعلام کردند که تا کنون بیش از دویست تن در زمین لرزه جنوب شرق ترکیه کشته و صدها تن دیگر زخمی شده اند اما با توجه به تعداد نامعلوم کسانی که ممکن است هنوز زیر آوار مانده باشند، احتمال می رود آمار تلفات این حادثه افزایش یابد.

بعد از ظهر روز یکشنبه زمین لرزه ای به بزرگی ۷.۲ درجه در مقیاس ریشتر استان وان در جنوب شرق ترکیه را لرزاند و گزارش شد که کانون زمین لرزه در شانزده کیلومتری شمال غرب وان گزارش شده است.

طی ساعات بعد، تعدادی پس لرزه نسبتا شدید هم در منطقه روی داد و باعث وحشت ساکنان منطقه شد.

به گفته معاون نخست وزیر ترکیه، تا کنون کشته شدن دویست و سی و نه نفر در این زمین لرزه تایید شده و شمار زخمی های حادثه به یکهزار و سیصد تن می رسد و احتمالا تعداد دیگری نیز زیر آوار مانده اند.

وی گفت که بیشترین خسارت به خانه های روستاهای نزدیک به شهر وان وارد شده که نسبت به ساختمان های شهری، مقاومت کمتری دارد.

بر اساس گزارش ها و تصاویر خبری، علاوه بر خانه هایی که ویران شده، بسیاری از ساختمان های منطقه آسیب دیده و هزاران تن از ساکنان این منطقه با وجود سرمای شدید، شب را در هوای آزاد گذراندند.

حق نشر عکس AFP
Image caption زمین لرزه مناطق وسیعی را در جنوب شرق ترکیه ویران کرده است

روز دوشنبه، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر، برای بازدید از نقاط زلزله زده وارد استان وان شد و اعلام شده است که گروه های امدادرسانی تا کنون به تمامی نقاط زلزله زده استان وان دسترسی یافته اند.

آقای اردوغان گفت که ترکیه از امکانات کافی برای مقابله با این حادثه طبیعی برخوردار است و در حال حاضر به کمک خارجی در این زمینه نیازی ندارد.

وی گفته است که نفرات ارتش همراه با تجهیزات لازم برای کمک به منطقه اعزام شوند.

کمک ایران و پناهجویان ایرانی

در همان‌حال، برخی مقامات محلی از کمبود برخی امکانات از جمله دارو و وسایل پزشکی خبر داده اند و برخی از زلزله زدگان از کمبود تجهیزات سنگین خاکبرداری شکایت کرده اند.

حق نشر عکس bbc
Image caption زلزله زدگان شب گذشته را در هوای آزاد گذراندند

این تجهیزات برای کمک به نجات کسانی که زیر آوار ساختمان های بزرگ مانده اند مورد نیاز است.

از سوی دیگر مقامات ایرانی اعلام کرده اند به منظور کمک به زلزله زدگان، گروه هایی امدادرسانی را به ترکیه اعزام کرده اند.

خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا - به نقل از محمود مظفر، رئیس جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی، گفته است که تا کنون یک تیم ارزیاب همراه با بیست دستگاه آمبولانس و لوازم جستجو و نجات زیر آوار ماندگان، همراه به مقداری چادر و مواد غذایی به ترکیه ارسال شده است.

همچنین، مدیر کل مدیریت بحران استان آذربایجان غربی گفته است که شورای هماهنگی مدیریت بحران این استان برای کمک به زلزله زدگان ترکیه آمادگی کامل دارد و افزوده است که برای کمک به زخمی های حادثه، امکانات بیمارستان صحرایی در نقطه مرزی برپا شده است.

همزمان، برخی منابع در مورد وضعیت پناهندگان ایرانی در استان وان ترکیه ابراز نگرانی کرده اند.

روز دوشنبه، سایت جنبش راه سبز - جرس - گزارش کرد که تاکنون خبری از کشته یا زخمی شدن هیچ ایرانی بر اثر زلزله ترکیه ارسال نشده اما به دلیل کثرت پناهجویان ایرانی در شهر وان و به خصوص اقامت آنان در نواحی حاشیه ای شهر، احتمال آسیب دیدن آنان را مطرح کرد.

این سایت نوشته است که براساس قوانین ترکیه، پناهجویان ایرانی مجوز خروج از شهر زلزله زده وان و سکونت در شهرهای دیگر ترکیه را ندارند و به همین دلیل، پلیس مانع از عزیمت آنان به نقاط دیگر ترکیه شده است.

مطالب مرتبط