کلینتون: وضع حقوق بشر در ازبکستان باید بهبود یابد

هیلاری کلینتون، اسلام کریم اف حق نشر عکس BBC World Service
Image caption هیلاری کلینتون در جریان دیدار با پرزیدنت کریم اف مسائل مربوط به اصلاحات سیاسی و حقوق انسان را مطرح کرده است

هیلاری کلینتون در شهر تاشکند از مقامات ازبکستان دعوت کرد تا برای بهبود وضع حقوق بشر در این کشور تلاش کنند.

کیم غطاس، خبرنگار بی بی سی که وزیر خارجه آمریکا را در این سفر همراهی می‌کرد، گفته است: “ممکن است در آینده روابط آمریکا با ازبکستان گسترش یابد”.

به گفته خانم غطاس، بیشتر کالاهای غیرنظامی آمریکا به نیروهای این کشور و ناتو در افغانستان از قلمرو ازبکستان منتقل می‌شود.

در پی به سردی گراییدن روابط آمریکا با پاکستان، واشنگتن نمی‌خواهد در ترانزیت کالاها به افغانستان زیاد وابسته پاکستان باشد. از این لحاظ، آمریکا به گسترش بیشتر روابط با ازبکستان علاقه‌مند است.

همچنین، ازبکستان به افغانستان نیروی برق صادر می‌کند.

خانم کلینتون ضمن دیدار با اسلام کریم اف از وی برای مساعدت کشورش برای انتقال کالاهای ناتو به نیروهایش در افغانستان ابراز سپاس کرد.

هدف از دیدار وزیر خارجه آمریکا با رهبران کشورهای همسایه افغانستان در آستانه خروج نیروهای کشورش از افغانستان در سال ۲۰۱۴، تحکیم روابط با این کشورها محسوب می‌شود.

مقامات بلندپایه آمریکا در شهر تاشکند به خبرنگاران گفتند که "پریزیدنت کریم اف در این دیدار گفته است که می‌خواهد در ازبکستان آزادی بیشتر و دموکراسی باشد."

کیم غطاس می‌گوید: “رهبر ازبکستان گفته است، علاقه‌مند است میراث خود را در اختیار فرزندان و نوه هایش گذارد.”

روز یکشنبه ۲۳ اکتبر، هیلاری کلینتون با نمایندگان سازمانهای غیردولتی ازبکستان دیدار کرده و در مراسم افتتاح کارخانه تولید محرک اتومبیل در منطقه "قویلیق" شهر تاشکند شرکت کرده است.

ازبکستان از جمله رژیمهای خودکامه منطقه است و اسلام کریم اف از سال ۱۹۹۰ رهبری این کشور را برعهده دارد.

در گذشته واشنگتن در مسائل حقوق بشر با تاشکند اختلاف نظرهای جدی داشته است.

در پی حوادث خونین اندیجان در ۱۳ مه سال ۲۰۰۵ آمریکا و اتحادیه اروپا خواستار بازرسی بین‌المللی این قضیه شده، اما دولت ازبکستان این درخواست را رد کرد. به دنبال آن روابط آمریکای و اتحادیه اروپا با ازبکستان تیره شده بود.

ضمناً، به گفته مقامات دولت ازبکستان در جریان این حوادث ۱۸۹ نفر کُشته شده‌اند. اما سازمانهای بین‌المللی و حقوق بشر تعداد تلفات جانی را در حوادث خونین اندیجان حدود ۷۰۰ نفر گفته‌اند.

اسلام کریم اف، رئیس جمهوری ازبکستان حوادث اندیجان را “عصیان اسلامی” خوانده و گروههای تروریست بین‌المللی، کشورهای غربی و ژورنالیستها را در دست داشتن در این حوادث متهم کرده بود.

هم اکنون آمریکا مجبور شده است، برای حل قضیه افغانستان روابط خود را با کشورهای خودکامه آسیای مرکزی، از جمله ازبکستان بهبود بخشیده و کنگره آمریکا تحریمهای تسلیحاتی علیه ازبکستان را لغو کرده است. این تصمیم آمریکا انتقادات سازمان و گروههای دفاع حقوق بشر در خارج و داخل ازبکستان را در پی داشته است.

در همین حال، طبق اطلاع انجمن حقوق بشر در آسیای مرکزی فعلاً در زندانهای ازبکستان ۳۸ تن از مدافعان حقوق بشر، نویسندگان و ژورنالستان نگهداری می‌شوند.

خانم کلینتون که قبل از سفرش به تاشکند در دوشنبه با نمایندگان جامعه مدنی تاجیکستان ملاقات کرد، گفته بود دیدارش با اسلام کریم اف احتمالاً یکی از راههای وارد کردن فشار به دولت ازبکستان در مسئله حقوق بشر خواهد بود.

هیلاری کلینتون در جریان دیدار با پرزیدنت کریم اف مسائل مربوط به اصلاحات سیاسی و آزادی بیان در ازبکیستان را مطرح کرده است.

مطالب مرتبط