'پیروزی اسلامگرایان در انتخابات تونس'

حق نشر عکس Reuters
Image caption اسلامگرایان وعده دادند حقوق زنان را محترم بشمارند

نتایج اولیه انتخابات تونس حاکی از پیشتازی قاطع اسلامگرایان است و در همین حال ناظران بین المللی از چگونگی برگزاری رای گیری تمجید کرده اند.

مهرداد فرهمند، خبرنگار اعزامی بی بی سی فارسی به تونس می گوید که شمارش بخشی از آرا نشان می دهد حزب اسلامگرای "نهضت" با اختلاف بسیار زیادی از رقبا پیش افتاده است. احزاب "ائتلاف برای جمهوری"، "دموکراتیک پیشرو" و "کنگره برای جمهوری" در مکانهای بعدی قرار دارند.

این اولین انتخابات در تونس پس از قیام مردم علیه حکومت زین العابدین بن علی و سرنگونی او در ژانویه گذشته است. او 23 سال در مسند قدرت بود.

این رای گیری برای انتخاب 217 عضو مجلس موسسان برگزار شده است. نمایندگان این مجلس وظیفه دارند رییس دولت موقت تونس را انتخاب می کنند و پیش نویس قانون اساسی جدید را می نویسند.

هیاتی از ناظران اروپایی می گویند این انتخابات آزادانه و منصفانه برگزار شده است. باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا نیز گفته است این رای گیری "یک پیشرفت مهم" است.

نماینده دیده بان حقوق بشر نیز آن را نمونه ای درخشان خوانده است.

مقامهای تونس می گویند 90 درصد ثبت نام کنندگان به پای صندوقها رفته اند. نتایج نهایی فردا سه شنبه اعلام می شود.

انتظار می رود حزب اسلامگرای میانه رو "نهضت" بیشترین آرا را کسب کند ولی نتواند اکثریت کرسی های مجلس موسسان را به دست بیاورد.

مهرداد فرهمند، خبرنگار اعزامی بی بی سی فارسی به تونس، می گوید در حالی که هواداران این حزب از پیروزی قریب الوقوع آن شادمان هستند، بخشهایی از جامعه این کشور نگران به قدرت رسیدن اسلامگرایان و چشم انداز تشکیل حکومتی تندرو هستند.

اما راشد غنوشی، رهبر حزب "نهضت" در گفتگویی اختصاصی با بی بی سی فارسی گفت: "هیچکس در نهضت نیست که در اسلام شکی داشته باشد. اسلام مرجع ماست و هیچکس در این مورد اختلاف نظری ندارد. هیچکس در نهضت تردیدی در دموکراسی ندارد. هیچکس در نهضت تردیدی در برابری زن و مرد ندارد. هیچکس در نهضت نمی گوید که فلان حزب را باید منحل کرد چون کمونیست و مخالف ماست."

"حزب دموکراتیک پیشرو" که یک حزب سکولار است، مهم‌ترین رقیب "نهضت" به شمار می‌رود.

مطالب مرتبط