هشدار درباره 'سقوط دولت ایتالیا'

سیلویو برلوسکونی حق نشر عکس AFP
Image caption سیلویو برلوسکونی برای نخستین بار احتمال کناره‌‎گیری خود از صحنه سیاست را مطرح کرده است

یکی از متحدان اصلی سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر ایتالیا هشدار داده است که اختلاف نظرها بر سر اصلاحات اقتصادی ممکن است به سقوط دولت این کشور منجر شود.

اومبرتو بوسی، رهبر اتحاد شمال گفت که دولت ایتالیا در معرض خطر قرار دارد و این کشور با "دوران سختی" روبه‌روست.

حزب آقای بوسی، که متحد اصلی ائتلاف حاکم بر ایتالیاست با طرح افزایش سن بازنشستگی به ۶۷ سال مخالف است.

متحدان اروپایی آقای برلوسکونی خواهان انجام اقداماتی قاطع در این باره تا روز چهارشنبه (۲۶ نوامبر) شده‌اند.

رهبران حوزه اقتصادی یورو قرار است روز چهارشنبه برای تدوین راهبردی برای مقابله با بحران بدهی اروپا در بروکسل تشکیل جلسه دهند.

انتظار می‌رود در این نشست، توافق درباره طرحی برای کاهش بار بدهی یونان، تقویت بانک‌های اروپایی در برابر کاهش ارزش اوراق قرضه دولتی و همچنین افزایش بودجه در نظرگرفته شده برای نجات یورو مورد بررسی قرار بگیرد.

در نشست اخیر رهبران اتحادیه اروپا، آقای برلوسکونی مورد سرزنش نیکلا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه و آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان قرار گرفت که اعتقاد دارند کاهش بدهی‌های ایتالیا به شیوه‌ای پایدار در چند سال آینده امری حیاتی است.

ایتالیا به عنوان سومین اقتصاد بزرگ حوزه یورو نیاز دارد طی سه سال آینده معادل ۶۰۰ میلیارد یورو اوراق قرضه دولتی عرضه کند تا بتواند بدهی‌های روبه رشد خود را کاهش دهد.

افزایش سن بازنشستگی، یکی از شرایط اصلی شرکای اروپایی ایتالیا برای حمایت از فروش اوراق قرضه این کشور است.

اما اومبرتو بوسی این شرط را رد کرده و می‌گوید: "من حاضر نیستم برای خوشایند آلمانی‌ها شرایط بازنشستگی را که الان هم مناسب است، تغییر دهم."

او همچنین پیشنهاد تشکیل کابینه‌ای از افراد تکنوکرات برای پیش بردن اصلاحات مورد نظر را رد کرده است.

آقای بوسی روز سه‌شنبه در پارلمان ایتالیا به خبرنگاران گفت "دولت در خطر است... موقعیت دشواری داریم که بسیار خطرناک است."

در حالی که احزاب مختلف ایتالیا در حال رایزنی درباره وضع موجود هستند، جورجو ناپولیتانو، رئیس جمهور ایتالیا طی بیانیه‌ای اعلام کرد که باید تمام اقدامات لازم برای کاهش خطری که اوراق قرضه ایتالیا را تهدید می‌کند، انجام شود.

در همین حال سیلویو برلوسکونی برای نخستین بار امکان کناره‌گیری از صحنه سیاست بعد از ۱۷ سال حضور پرقدرت در حزب خود را مطرح کرده است.

به گزارش روزنامه لارپوبلیکا آقای برلوسکونی گفته است: "من امیدوارم شرایط به گونه‌ای پیش برود که بتوانم مسئولیت ریاست حزب را به دیگران تحویل دهم و تنها به عنوان پدر و بنیانگذار حزب شناخته شوم."

مطالب مرتبط