حزب نهضت تونس، بعد از موفقیت در انتخابات

حق نشر عکس Reuters
Image caption میزان قدرتی که حزب نهضت پس از سرنگونی آقای بن علی به دست آورده است، میان مردم تونس تفرقه انداخته است

حزب اسلامگرای نهضت، خود را برنده انتخابات اخیر در تونس می‌داند؛ اولین انتخابات آزادی که پس از آغاز بهار عربی، برگزار شده است.

میزان قدرتی که این حزب پس از سرنگونی رژیم زین العابدین بن‌ علی (در ماه ژانویه) ازآن برخوردار شده، میان مردم تونس تفرقه انداخته است.

هواداران این حزب آن را نمونه بارزی از برقراری تعادل میان اسلام و نوگرایی می‌دانند، و در مقابل منتقدان آن معتقدند که قدرت گرفتن این حزب به خوبی نشان می‌دهد که سیاست مذهبی چگونه می‌تواند سنت سکولار تونس را به مخاطره بیاندازد.

سیاستمداران حزب نهضت در چند ماه گذشته تا جایی که توانسته‌اند تلاش کرده‌اند تا لیبرال‌های تونس و ناظران غربی را متقاعد سازند که این حزب از حقوق مدنی و دموکراسی حمایت می‌کند.

مقامات این حزب اکنون ترجیح می‌دهند که آن را حزبی 'اسلامی' توصیف کنند و نه 'اسلامگرا'، با استناد به این که بر چسب اسلامگرا معانی ضمنی منفی دارد.

اما تعدادی از هواداران و اعضاء این حزب هنوز خود را اسلامگرا توصیف می کنند و حزب نهضت را "حزب خدا" می‌خوانند.

این حزب که ابتدا با الهام از حزب اخوات المسلمین در مصر تشکیل شد، در مجموع خواهان هویت و همینطور جامعه‌ای اسلامی‌تر در تونس هستند.

شایعه‌هایی که در آنها ادعا می‌شد حزب نهضت از کشورهای حاشیه خلیج فارس کمک مالی دریافت می‌کند، نگرانی تونسی‌های غیرمذهبی و عمدتا شهر نشین را برانگیخته است ، هر چند که این شایعه‌ها از طرف حزب تکذیب شده است.

آن‌ها از این بابت نگرانند که ممکن است حزب نهضت تحت تاثیر جریانات محافظه‌کارتر اسلامگرا قرار بگیرند و یا اینکه امکان دارد بعد از به قدرت رسیدن لحن خود را تغییر دهند.

'میانه‌رو'

حق نشر عکس Reuters
Image caption حزب نهضت در دوران حکومت آقای بن علی به شدت سرکوب شد و آقای غنوشی ناچار به ترک کشور شد

راشد غنوشی، رهبر حزب نهضت، همراه با عده‌ای روشنفکر دیگر، این حزب را درسال ۱۹۸۱ تاسیس کرد.

هشت سال بعد، این حزب در انتخابات تونس شرکت کرد و بعد از حزب حاکم در مقام دوم قرار گرفت؛ طبق آمار رسمی، حزب نهضت ۱۷ در صد آرا را به خود اختصاص داد.

اما، با مطرح شدن ادعای ارتکاب تقلب در انتخابات، آمار رسمی منتشر شده زیر سئوال رفت، و عده ای تخمین زدند که حزب نهضت تا حدود دو برابر آمار رسمی رای کسب کرده است.

در سال‌های بعد، رژیم زین‌العابدین بن‌ علی، کمر به سرکوب این حزب بست و راشد غنوشی ناچار به ترک کشور و اقامت در لندن شد.

اکنون بسیاری او را شخصیتی میانه‌رو و طرفدار اصلاحات می‌دانند.

راشد غنوشی در اوایل سال جاری میلادی در گفتگویی با بی‌بی‌سی گفت: "ما معتقدیم که همه مردم تونس می‌توانند با کمک اسلامی میانه‌رو، در صلح و آرامش زندگی کنند، اسلامی که با دموکراسی همخوانی دارد."

آقای غنوشی و سایر رهبران حزب نهضت دلشان می‌خواهد که حزب نهضت با حزب حاکم عدالت و توسعه در ترکیه مقایسه شود.

او به بی‌بی‌سی گفت: "در ترکیه و تونس جنبش مشابهی برای آشتی دادن اسلام و نوگرایی به وجود آمد و ما نسل بعدی همان جنبش هستیم."

"برداشت ما از اسلام برداشتی میانه‌رو است و از سال ۱۹۸۱ به بعد هم ...... اعلام کرده‌ایم که دموکراسی را بدون هیچگونه محدودیتی می‌پذیریم و تصمیم مردم را هم، چه با ما موافق باشند و چه مخالف، می‌پذیریم."

راشد غنوشی در قسمت دیگری از گفتگویش با بی‌بی‌سی گفت که حزب نهضت، برابری جنسیتی را که در دوران حکومت آقای بن‌ علی تصویب شده است به عنوان "تفسیری قابل قبول در چهارچوب اسلام" می‌پذیرد.

اکنون انتظار می‌رود که حزب نهضت با کمک احزاب دیگر یک دولت ائتلافی موقت در تونس تشکیل دهد که وظیفه اصلی‌اش در طی یکسال آینده تهیه قانون اساسی خواهد بود.