واکنش کامرون به 'شورش' نمایندگان حزب محافظه کار بریتانیا

حق نشر عکس AFP
Image caption این بزرگترین شورش نمایندگان محافظه کار بریتانیا علیه نخست وزیری محافظه کار طی دو دهه اخیر است

دیوید کامرون، نخست وزیر محافظه کار بریتانیا، می گوید که علیه نمایندگان حزبش که بر خلاف نظر دولت، به طرح همه پرسی تجدیدنظر در عضویت این کشور در اتحادیه اروپا رای مثبت دادند، هیچ خصومتی احساس نمی کند.

هشتاد و یک نماینده محافظه کار بریتانیا با نادیده گرفتن درخواست مقامهای ارشد این حزب رای به طرح برگزاری همه پرسی دادند، هر چند این طرح در نهایت به تصویب نرسید.

حالا آقای کامرون می گوید که او می دانست بعضی از نمایندگان حزبش در پارلمان بریتانیا احساسی "تند" درباره این موضوع دارند.

نخست وزیر بریتانیا گفت که عضویت در اتحادیه اروپا همیشه موضوعی بغرنج برای حزب محافظه کار بوده و "همیشه باقی خواهد ماند"، اما او باید آنچه را به صلاح منافع کشور است، انجام دهد.

آقای کامرون گفت: "اکنون به صلاح کشور ما نیست که یک رای گیری بزرگ درباره ماندن یا خروج (در اتحادیه اروپا) برگزار کند."

البته با وجود شورش این گروه از نمایندگان محافظه کار، طرح همه پرسی که پس از تقدیم طوماری با یکصد هزار امضاء از سوی مردم به رای گذاشته شد، با ۴۸۳ رای مخالف در مقابل ۱۱۱ رای موافق شکست خورد.

در صورت تصویب، رای دهندگان بریتانیایی باید تصمیم می گرفتند آیا کشورشان با شرایط کنونی در اتحادیه اروپا بماند، یا خارج شود، یا این که بماند ولی درباره شرایط تازه عضویت مذاکره کند.

اما آقای کامرون از نمایندگان حزبش خواسته بود به آن رای منفی بدهند. استدلالش این بود که با توجه به "بحران" کنونی حوزه یورو، هرگونه طرح پارلمانی برای همه پرسی "ممکن است به چشم انداز رشد ما واقعا صدمه بزند."

با این حال به نظر می رسد تقریبا نیمی از نمایندگان فاقد سمتهای دولتی حزب محافظه کار این سفارش نخست وزیر بریتانیا را نادیده گرفته اند. این گونه نمایندگان معمولا خود را کمتر وامدار دولت می دانند و تلاشهای رهبران حزب برای دادن رای سفارشی را آسان تر نادیده می گیرند.

این بزرگترین شورش نمایندگان حزب محافظه کار علیه نخست وزیر محافظه کار بریتانیا بر سر اروپا بود. در بزرگترین شورش قبلی، ۴۱ نماینده در سال ۱۹۹۳ بر خلاف نظر جان میجر، نخست وزیر وقت، بر سر معاهده ماستریخت رای دادند.

حالا سوالهایی جدی درباره توانایی دیوید کامرون برای رهبری کشورش مطرح شده است.

اد میلیبند، رهبر حزب اپوزیسیون کارگر، این نتیجه را "تحقیری برای نخست وزیر" بریتانیا توصیف کرد.

آقای میلیبند گفت: "اگر او (دیوید کامرون) نمی تواند نظرش را نزد نمایندگان حزب خودش به کرسی بنشاند، مردم چطور می توانند اطمینان داشته باشند که می تواند در مورد مسائل مهم برای بریتانیا نظرش را به کرسی بنشاند؟"

همچنین نیک کلگ، معاون نخست وزیر بریتانیا که حزب لیبرال دموکراتش شریک دولت ائتلافی است، گفت که اجازه نمی دهد بریتانیا به حاشیه اتحادیه اروپا رانده شود.

لیبرال دموکراتها بطور سنتی بیشترین گرایش را به همگرایی با اتحادیه اروپا در میان سه حزب بزرگ بریتانیا دارند.

مطالب مرتبط